Bazén a jeho zastřešení svépomocí

Příspěvek stavebníka

Tak už bydlíme rok a půl a nedokážeme jen tak sedět. Blíží se léto, tak bychom si mohli pořídit třeba bazén. Pozemek je svahovitý, a tak to nebude zas tak jednoduché. 

Zvažovali jsme různé varianty a porovnávali plusy a mínusy. Nakonec z toho vyšel sklolaminátový bazén, který není velký, má dlouhou životnost. Líbilo se nám také, že jsou v bazénu  už vytvarované schody, což je pro jednoduchý přístup do bazénu velkou výhodou.

Celkově to nebylo jednoduché, hlavně přesun materiálu do svahu bez použití techniky, ale zvládli jsme to a s výsledky jsme moc spokojeni.

Upravit terén

Začali jsme kopat ve svahu zářez, tak, aby bazén moc nevyčníval a abychom měli rovinu cca 2,7 m, podle rozměru bazénu s rezervou. Po hloubce cca 30 cm to byl samý kámen, ale s tím jsme počítali a nešli jsme tak hluboko, tak nám na to stačil krumpáč.

Kameny jsme si dávali na stranu, abychom je později mohly použít na přechod dlažby a travnatého svahu. Hlínu jsme proseli na zarovnání jinych částí pozemku a menší kameny jsme použili místo štěrku pod základovou desku bazénu. Na vnitřním okraji základové desky jsem pro jistotu zahrabal sanační rouru na odvod vody.

Jdeme na to

Začali jsme betonovat základovou desku pod bazén. Vzhledem k velikosti stačilo na výšku 10 cm s kari sítí 15/15/8. Na délku jsme udělali základovku delší, tak, aby yl vedle bazénu prostor pro filltraci.

Po vytvrzení betonu jsme do svahu vynosili ztracené bednění. Vzhledem k tomu, že se vnitřek kolem bazénu bude betonovat, stačí bednění o rozměrech d/h/v 500/150/250 mm. I tak to bylo jeden a půl palety.

Na základovou desku jsem položil extrudovaný polystyren o síle 40 mm. Tím samým polystyrenem jsem obložil i boky bazénu. Něco se podařilo přilepit lepidlem ve spreji a zbytek jsem dával následně při obetonování bazénu.

Do bazénu jsem udělal otvory pro skimmer a naproti dvě trysky. Montáž byla celkem jednoduchá, vše jsem propojil silnou hadicí s průměrem 50 mm. 

Do základové desky jsme navrtali roxory, tak, aby byla základová deska a bednění svázaný. Nějaký ten tlak tam určitě ze svahu bude.

Dále jsme provázali roxorama bednění vodorovně i svisle. Postupně jsme stavěli řadu za řadou, dopouštěli jsme vodu do bazénu a zároveň jsme betonovali ztracené bednění i prostor kolem bazénu. Ze zateplení domu nám zbyl ještě polystyren, tak jsme ho dali mezi ztracené bednění a bazén, který je v dolní části užší, a vylívat to celý betonem je zbytečné.

Nejvíce práce bylo s betonováním prostoru pod schody. Odspodu jsme tam dali zbytky ztraceného bednění a doházeli betonem. V prostoru, kde bude filtrace, jsme vybetonovali strop a postupně jsme vrchní část bazénu zasypávali zeminou z místa nad bazénem. Vznikla nám tak rovná plocha u bazénu na posezení.

Vybetonovaný prostor nad šachtou pro filtraci a úzké okraje kolem bazénu jsem natřel pochozí hydroizolací, která mi zbyla z akce, když jsem dělal balkón. Rovnou plochu jsme vysypali štěrkem 4/8 mm, vyrovnali a položili jsme na něj betonovou dlažbu o velikosti 400/400/40 mm. Dobře se udržuje, je protiskluzová a dobře se po ní chodí. 

Na zakrytí bazénu jsme prozatím použili bublinkovou solární plachtu. Rychleji se ohřívá voda, nevyprchává tak rychle chemie v bazénu a zabraňuje to většímu znečištění vody. Tato plachta zas tak nevydrží a do vody se i přes ni dostane nějaký bordel. Proto jsem na internetu zkoumal, jaké jsou další možnosti pevného zastřešení bazénu. Možností je hodně, ale 60 tisíc se mi za to dávat nechce, ale mělo by to něco vydržet.

Dle fotografií z internetu jsem se rozhodl pro skládací hliníkovou konstrukci s komůrkovým polykarbonátem. Podařilo se mi sehnat polykarbonát téměř na rozměr s tím, že se podél jen zúžil o 5 cm. Na hliníkový rám z jeklů 50/30/3 mm jsem ukotvil polykarbonát a okolo zalištoval hliníkovými L lištami.

Do betonu jsem rám připevnil na upravené vratové panty a pro jednoduché otvírání jsem na protější rám připevnil kolečka, tak, abych při skládání rám nemusel přizvedávat. Rám se tak otevře do prostoru mimo bazén, kde se opře o zabetonovanou železnou rouru téměř do vodorovné polohy.

I přes to, že je rám hliníkový, jeho přetočení až mimo bazén není tak jednoduché. Do budoucna zvažuji otvírání a zavírání s pomocí závitové tyče, nebo druhá varianta by byla pomocí lanového navijáku.

Voda v bazénu se nám celkem rychle ohřála a všichni si to užíváme.  

Přikládám fotografie a tak posuďte sami. Přeji krásné léto.

 

Fotogalerie

Bazén a jeho zastřešení svépomocí
Bazén a jeho zastřešení svépomocí
Bazén a jeho zastřešení svépomocí
Pohled z oblohy
Předchozí článek autora
13.09.2018 14:10 8943 zhlédnutí
Nábytek, interiery, přípojka vody
Už je to delší doba, co jsem sem dával nějaký příspěvek, od...

Stavební etapa:

Název položky Cena
bazen 35 000 Kč
příslušenství k bazénu 18 000 Kč
dlažba 6 000 Kč
štěrk, písek, cihly, cement, polystyren, atd. doprava, 16 000 Kč
zastřešení bazénů 18 000 Kč
Celkem 93 000 Kč

2 komentáře

Marek
napsal(a) Marek/20. čvc 2020 07:59

Dobrý den, také by mě zajímal dodavatel bazénu. Díky

Odkaz Komentáře
Patrik a Marcelka
napsal(a) Patrik a Marcelka/20. čvc 2020 03:43

Zdravím, mohu poprosit o info, kde jste koupili bazén? Díky

vooky115@gmail.com

Odkaz Komentáře