Rekonstrukce chalupy – střecha, pergola - 2. část

Rekonstrukce chalupy – střecha, pergola - 2. část

Oplechování vikýřů, betonáž podlahy v 2. NP, dokončení pergoly, osazení oken a dveří a provedení schodiště
Jak jsme prováděli rekonstrukci střechy z roku 1993 – díl 2.

VIDEO: Jak jsme prováděli rekonstrukci střechy z roku 1993 – díl 2.

V minulém článku jsme začali s rekonstrukcí střechy z roku 1993. Dnes si ukážeme, jak probíhala finální fáze této rekonstrukce a jak to dopadlo.
Jak jsme prováděli rekonstrukci střechy z roku 1993 - část 1.

VIDEO: Jak jsme prováděli rekonstrukci střechy z roku 1993 - část 1.

Chystáte se na rekonstrukci domu po babičce? Pak je tento článek přesně pro vás. Dnes se totiž nebudeme věnovat stavbě, ale rekonstrukci. Konkrétně se zaměříme na rekonstrukci střešní krytiny.
Dotace Nová zelená úsporám: Pomůžeme s výběrem i realizací

Dotace Nová zelená úsporám: Pomůžeme s výběrem i realizací

Koncem září odstartovala další vlna Nové zelené úsporám. Jde o státní dotační program, který podporuje zateplení, montáž fotovoltaiky a tepelných čerpadel nebo například stavbu zelené střechy. Úsporných opatření, ale i pravidel, je tu celá řada. Proto vám rádi představujeme Průvodce, který výrazně zjednoduší výběr dotací, a dokonce vám pomůže s realizací opatření.
Reklama
Rekonstrukci starého řadového domu v Brně zvládl mladý pár i díky materiálům Ytong

Rekonstrukci starého řadového domu v Brně zvládl mladý pár i díky materiálům Ytong

Rekonstrukce byla nakonec výrazně větší, než původně plánovali. V části domu jsou tvárnice Ytong Lambda YQ 450 mm, které mají požadované tepelněizolační vlastnosti i bez zateplení. V zadní části s přístavbami, které jsou zcela nové, je také použitý strop Ytong Ekonom. Část stropu bude využívána jako terasa, zbytek bude realizován ve formě zelené střechy. Na oknech jsou zabudovány podomítkové žaluziové kastlíky Ytong.
Wienerberger pomůže investorům získat až 2 miliony na rekonstrukci nemovitosti

Wienerberger pomůže investorům získat až 2 miliony na rekonstrukci nemovitosti

Dům po babičce není břemeno, ale příležitost. Starší nemovitosti ve většiněpřípadů volají po rozsáhlé opravě, s novým dotačním programem Státníhofondu životního prostředí to však nemusí být zdaleka tak nákladné, jak se zdá.Na udržitelné rekonstrukce bude možné získat příspěvek ve výši až dopoloviny vzniklých nákladů. Společnost Wienerberger poradí, jak čerpat zpodpory v rámci programu Oprav dům po babičce.
Rekonstrukce ložnice a nová vysněná postel z masivu

Rekonstrukce ložnice a nová vysněná postel z masivu

Musím říct, že všechny z vás obdivuji za to, co jste vybudovali a případně dokázali postavit vlastníma rukama celý rodinný dům. Já bych si to moc dobře nedokázal představit už jen kvůli mé práci. Ale v pozdějším věku mě práce rukama začíná opět hodně bavit a naplňovat, tak jsem si řekl, že se pustím svépomocí aspoň do rekonstrukce části interiéru a začal jsem ložnicí- novou podlahou, výmalbou, postelí a doplňky.
Jak na rekonstrukci podlahy ve starém domě

VIDEO: Jak na rekonstrukci podlahy ve starém domě

V dnešním článku se podíváme na rekonstrukci podlahy s využitím pěnového skla REFAGLASS a ukážeme si suchou i mokrou variantu podlahy. Ukázkou realizace nás provede Honza Cimburek ze společnosti REFAGLASS.
Reklama
Reklama
Jak pokládat velkoformátovou dlažbu a nenadřít se?

VIDEO: Jak pokládat velkoformátovou dlažbu a nenadřít se?

Čeká vás pokládka velkoformátové dlažby? Nebo potřebujete přepravit z místa na místo jiný těžký materiál, který v rukách prostě neudržíte? Jedním z možných řešení jsou stroje Mickey, díky nimž takovýto materiál položíte raz dva. A nemusíte si je kupovat, stačí vypůjčit.
Větrejte. Efektivně a bez zbytečných ztrát tepla

Větrejte. Efektivně a bez zbytečných ztrát tepla

Čerstvý vzduch je v interiéru potřeba, a to i v zimě a v době drahých energií. V nevětraných místnostech se totiž snáz drží vlhkost, což vede ke vzniku plísní. Pokud si osvojíte pár jednoduchých „pravidel“, můžete se takovým peripetiím vyhnout. V článku poradíme, jak na to, a podíváme se i na řízené větrání s rekuperací tepla.
Co je to bezstarostný pronájem a jak funguje?

Co je to bezstarostný pronájem a jak funguje?

Rádi byste pronajali své bydlení, ale už vás unavuje hledání vhodných nájemců? Pro tyto případy je tu služba „bezstarostný pronájem“, která vám pomůže najít ty nejlepší možné nájemce a navíc se postará také například o stav nemovitosti.
Správnou přípravu podkladu určuje savost materiálu

Správnou přípravu podkladu určuje savost materiálu

Poměrná velká část stavebních činností, ať už zaměřená na stěny, podlahy, či stropy, vyžaduje kvalitní přípravu povrchu. Právě k té jsou určeny různé typy penetračních nátěrů, případně aplikace kontaktních můstků. I v této oblasti nabízí společnost Baumit vhodná řešení v podobě několika produktů.Zároveň je důležité připomenout, že penetrace nebo kontaktní můstky patří do oblasti jak renovací starších objektů, tak novostaveb. Obě varianty mají totiž společného jmenovatele a tím je právě sjednocení vlastností podkladu před jeho dalším využitím, ať už je to lepení obkladu a dlažby, nebo nanášení interiérové omítky a podobně. Jaký je však rozdíl mezi penetračním nátěrem a kontaktním můstkem? Odpovědí budou následující řádky, ale stejně jako v jiných případech se i zde doporučuje využívat při realizaci ideálně ucelený systém řešení (tzn. jednotlivé vrstvy materiálů) od jednoho výrobce.
Reklama
Reklama
Univerzální, variabilní a rychle sloužící – takové je schodiště z pórobetonu Ytong

Univerzální, variabilní a rychle sloužící – takové je schodiště z pórobetonu Ytong

Velkou předností pórobetonového schodiště Ytong je vysoká přesnost a možnost postavit jej a užívat ve velmi krátké době. Výrobce vám také zdarma dodá první návrh schodiště. Jednotlivé díly jsou při dodávce již nařezány na míru, takže odpadají úpravy a schodiště můžete rychle a snadno sestavit. Samozřejmostí je neomezené spektrum povrchových úprav a podlahových krytin.
Produkty řady SPEED nejsou jen o rychlosti

Produkty řady SPEED nejsou jen o rychlosti

V širokém produktovém spektru společnosti Baumit hrají významnou roli výrobky s označením Speed. Právě toto označení se logicky vztahuje ke zrychleným procesům při jejich zpracování, jejich předností je však mnohem více.Důvody, proč jsou výrobky s označením Speed často nepostradatelným pomocníkem při stavební realizaci, jsou minimálně dva. Tím prvním je, jak již z názvu vyplývá, schopnost těchto produktů zrychlit proces mezi jejich aplikací a finálním vyzráním. Jedná se zejména o případy, kdy investorovi nevyhovuje požadovaná technologická přestávka u standardních produktů a kdy je třeba zkrátit realizační termíny na stavbě. Jako příklad uveďme betonový potěr. Doba vyzrání je závislá na venkovní teplotě a tloušťce vrstvy betonu a investor požaduje zrychlení procesu vyzrání s cílem co nejdříve pokračovat s dalšími stavebními pracemi. To je přesně situace pro aplikaci betonového potěru s označením Speed.
Rekonstrukce půdy | Díl 4: Máme hotovo

Rekonstrukce půdy | Díl 4: Máme hotovo

Dnes je to 5 měsíců, co bydlíme v novém a užíváme si náš mezonetový byt. Ten vznikl přestavbou původního 3+1 a rozšířením o bývalé půdní prostory. Cesta k vysněnému bydlení byla ale chvílemi dost trnitá. Co nás v průběhu rekonstrukce nejvíc překvapilo a co si z toho odnášíme?
Rekonstrukce dětského pokoje pro dívku svépomocí

Rekonstrukce dětského pokoje pro dívku svépomocí

Jednoho dne jsem si řekl, že bych se mohl pustit do rekonstrukce dětského pokojíčku a zajistit nový nábytek. Dcerky už totiž potřebovaly změnit pokoj z vyloženě dětského na nový typ, kde si budou moct jak hrát, tak i odpočívat a učit se.
Reklama
Rekonstrukce chalupy – 2. nadzemní podlaží

Rekonstrukce chalupy – 2. nadzemní podlaží

Založit si cihly do 2 NP jsem si dovolil sám. V podstatě jsem dělal jen jednu řadu, takže echtovní rovina mě až tak netrápila. Rozmístil jsem si rohy nasucho, vyměřil pásmem. Natáhl provázky, abych měl cihly do úhle. Umíchal zakládačku a vyskládal to. Měření prokázalo, že mi to letí jen asi o 5 cenťáků na těch 6 metrech délky a 2 metrech výšky, takže si myslím jsem to 1 NP zvládl docela dobře....ještě že nestavím 15 metrovej barák :D. Na založené cihly jsem dolepil 10 cm příček, abych nahoru netahal zbytečně moc betonu do věnce bo i tak to byl záhul.Bednění na věnec jsem splácal z obití chlíva, který jsem předtím rozebral. Nařezal, navrtal a prošrouboval 4 mm závitnicema. Nahoře se to pak ještě provrutilo, aby se to nerozjelo.Další pátek ráno dojelo řezivo na střechu. Klasika, všechno problém, nic nejde, prostě podnikatel z vesnice. Řezivo se vyskládalo, jasně že to problém nebyl, prostě manager z Prahe, co mu zapomněli předem říct, že všechno je problém a nic nejde a tak to prostě udělal. Odpoledne se dodělalo bednění, nalámaly roxory a napíchaly závitnice na pozednici a bylo připraveno na sobotu. V sobotu dorazil půlkubík, naházet do míchačky, vytahat ve kbelíku na laně nahoru a nalejt do bednění, srovnat, oběd a chvíli po jedný už jsem parkoval na Barvách léta v Poděbradech. V neděli se to pak jen odbednilo a šmitec.Pak tři víkendy v srpnu na dovče a další víkend schůzka s tesařem, rozhodnutí, že krov půjde dolu celej a chlív bude ve složení věnec, 4 řady cihel, věnec. Rozebrání pergoly a čekání na nacenění krovu. Tesař slíbil, že střechu udělaj ještě do zimy, takže se z dlouhé chvíle sundala část střechy, aby se dala připravit ocelová konstrukce nad pergolou.Tesař nestíhal (kupodivu), takže jsem ve čtvrtek večer najel na chalupu. V pátek se sundaly tašky (ne, nebylo jich málo a ano, druhý den to bolelo). V sobotu se rozebral štít a shodil krov (ano, druhý ten to bolelo ještě o fous víc). V neděli se vše dočistilo a pouklízel jsem cihly a shozený krov.....a pak jsem do půlnoci bušil reporty do HQ bo houmofis 😊. V pondělí se obednilo. OSB desky jsem měl spočítaný naprosto přesně a pro jistotu jsem vzal jednu navíc.....takže jsem v úterý jel do stavebnin dokoupit OSB desky a haldu drobností a půjčit kango. Dobednilo se to, vymlátila se díra v původní pergole na jeden sloupek ocelové konstrukce (Proč na jeden? Protože na druhej už jsem zkrátka neměl sílu) a objednal se kubík a půl betonu.....na druhý den na sedmou......hurá. Ten večer už mě bolely i záda a s těma jsem tak dva roky neměl nejmenší problém. Ve středu v půl sedmý vstávačka, připravit míchačku, dopěnit bednění, ořezat přebytečnou pěnu. V osm dojel beton, naházet do míchačky, vylejt do kolečka, nabrat do dvou kbelíků a tradá nahoru do patra po řezivu na krov, který jsem využil jako provizorní schodiště. Párkrát jsem se otočil no, kubík a kus se tam vešel. Zbytek betonu na sloupek a nezbyl ani cenťák čvereční. V jednu jsem měl hotovo a uklizeno. Večer jsem to ještě odbednil a párkrát pokropil. Jestli jsem si v úterý myslel, že mě bolej záda, tak to jsem si jenom myslel....... Ve čtvrtek jsem si ráno skočil na houby a odpoledne navozil dvě palety Porfixu (Ytong ve stavebninách neměli, tak jsem pár korun ušetřil) a založil rohy. Jednoduše jsem si natáhl provázky od přístavku, chytil rovinu podél zdi přístavku a pak už to jen vyladil za pomoci pásma. V pátek jsem to jen zaplachtoval a o víkendu odpočíval.....tak, že jsem přejel do Tábora, kde jsem v rámci praxe ke studiu u kamaráda stáhl a naporcoval ovec......a vypil snad všechen Prazdroj co v Táboře ten víkend byl.Další pátek jsem natahal nahoru cihly, založil, hned nazdil šár a půl a ve čtyři zaplachtoval bo začalo pršet. Večer jsem ještě navozil dvě palety cihel pod chlív, protože mi bylo jasný, že v sobotu budu zase bolavej 😊. V sobotu jsem zas až tak bolavej nebyl, ale venku pršelo. Takže do PRO-Doma v Hořicích, nakoupit OSB desky a závitnice na bednění (tentokrát jsem vzal 8 mm, ty 4 mm závitnice sice ve finále stačily, ale pracuje se s nima hrozně a tentokrát byl navíc šalunk o fous vyšší), roxory na třmínky, naložit, vyložit. Déšť, nedéšť, odplachtovat chlív, natahat cihly nahoru, namíchat lepidlo a dozdít. Večer jsem ještě natahal nahoru OSB desky, nařezal je, připravil si závitnice a obednil jednu stranu....a hurá na točený. V neděli jsem si přispal, během dne dodělal bednění nad chlívem a založil rohy na přístavku bo jsem cca 50 čísel nad původní plán (jo, ladí se to za pochodu, takže budu mít na přístavku tři věnce a to stačí Antone Pavloviči). Zaplachtoval se chlív, nařezaly se šestky roxory na třmínky, hodil se do auta paletoohýbák a ty roxory a tradá domu.V týdnu jsem se pak po večerech bavil přípravou třmínků. Je to lepší než sedět večer u televize a pít pivo......akorát že vůbec. V pondělí jsem jich bouchnul 50, v úterý dalších 50, ve čtvrtek vyzvednout sud Prazdroje a hurá na chalupu.V pátek se založily cihly na přístavku a došla zakládačka, tak se aspoň udělalo kus bednění. V sobotu se to dozaložilo, dobednilo, dopil sud a k mé nelibosti jsem zjistil, že mám málo roxorů. Nadělal jsem tolik košů, kolik šlo a v neděli se věnoval přípravě dřeva na zimu.Ještě v neděli večer se poptaly roxory a dvě palety cihel, v pondělí zacvakat a další pondělí ráno závoz.Půlka listopadu, začíná se blížit zima teploty už nebyly uplně přívětivé, ale to mě nezastavilo. Ve čtvrtek ráno se najelo na chalupu a udělalo se pár košů do věnců. V pátek se to dofouklo a zajistilo se bednění proti rozjetí, vykopla se díra na druhej sloupek a rozházelo pár koleček kamínku na příjezdovku, aby projel mix bo celej den chcalo (nebo sněžilo, nebo něco mezi). Večer jsem si u kamen jen posvazoval koš ke sloupku. V sobotu se dopěnily díry a v 8 tam byl mix. Pro sichr jsem vzal 4 kubíky, stačilo by 3,5. Natáhla se pumpa a kupodivu, stejně jako u základovky, nedosáhla do zadní části bednění (hrozně jsme se nad tím s pumpařem podivovali, bylo to opravdu nečekané, mrk mrk). Takže se nejdřív vylil věnec nad chlívem, kam jsme dosáhli.....nebudu lhát, měl jsem docela nahnáno, obzvláště tam kde byla 12mm OSB deska. Vydávalo to přímo děsivé zvuky a čekal jsem, že až se deska nacucá, tak mi vystřílej vruty a pojedu to celé znovu.....vydrželo to, zřejmě to někdo kvalitně provedl 😊. Pak se dolila díra na sloupek a zbytek se vylil na podlahu přístavku a do věnce jsem to nanosil ve kbelíku. Co se nevešlo to šlo za barák do nezasypaného výkopu. Odpoledne se nahoru natahaly ještě dvě palety cihel a okolo čtvrtý jsem to zalomil. V neděli se odbednilo a bednění uklidilo na další fáze rekonstrukce. Zařízl jsem si zabetonované jekly na požadovanou délku a hodil si nahoru se sousedem původní pozednice, jako konstrukci pro vytažení íček. V pondělí ráno jsem vyslal matku do Hořic pro dva pytle zakládačky na štít a zjistil, že mi na věnec v noci namrholilo a namrzlo to. Čímž pádem jsem ukončil letošní zdící sezónu............a vrhnul se na íčko. Použil jsem jednu kleštinu co mi zavezli nerozřízlou a naložil na ní obě íčka, který jsem už v létě zakrátil na požadovanou délku, rozmístil si pozednice a pomocí kočky vytáhl jednu stranu cca do půlky a zajistil to upínákama. Přehodil kočku, vytáhl druhou stranu na jekl a pak dotáhl stranu kde jsem začal. Ty zvuky, který tyhle mašinky zavešený na kládě z počátku 20 století a řetězu, jenž používal k orbě můj praprapraprapraděd vydávaj.....to je něco, co stojíce pod dvěma sty kily železa slyšet nechcete. V mezičasech jsem si domluvil svářeče, tátu kamarádky, zasloužilého toť zámečníka. V úterý ho v 8 nabral u Kolína, v deset začali vařit a ve čtyři jsem ho zase vyhazoval doma.V pátek se mi tam taky konečně otočil tesař....prý neznají zimu a do vánoc bude krov a plachta. Tašky prej hned po zimě. V pondělí to prej doladíme.....do úterka jsem ho neviděl. Tak uvidíme, jestli uvidíme 😊. Původně jsem chtěl článek postnout až dodělam krov, ale ten nebude v mé gesci, takže tuhle fázi zmíním jen v krátkosti v příštím článku.Náklady z nějakého důvodu nejdou vložit, takže o ty se tentokrát nepodělím, popř. doplnim časem....škoda
Rekonstrukce půdy | Díl 3: Proměna

Rekonstrukce půdy | Díl 3: Proměna

Když jsme se rozhodli zrekonstruovat náš byt 3+1 a rozšířit ho o pokoje v podkroví, neměli jsme ponětí, jak velká akce to bude. Bourací práce začaly v prosinci 2021 (po dlouhém plánování a vyřizování) a trvaly až do března dalšího roku. Pak už jsme se konečně mohli pustit do toho hlavního – stavění a budování. A tady začala ta „pravá jízda“.
Rekonstrukce půdy | Díl 2: Bourací a přípravné práce

Rekonstrukce půdy | Díl 2: Bourací a přípravné práce

Rekonstrukci našeho bytu 3+1 jsme sice zahájili už v lednu 2021, ale k opravdové akci – bourání – došlo až koncem roku. Před Vánoci se ještě stihla nová okna a v garáži jsme měli uskladněnou minerální vatu. Když pak po svátcích nastoupili zedníci, aby připravili prostor pro sítě, čekalo nás první nepříjemné překvapení.
Zateplení na zateplení

Zateplení na zateplení

V případě obnovy fasády by měl každý investor a majitel domu zvážit možnost úplného zateplení nebo tzv. dozateplení v případě, kdy byl systém ETICS realizován např. v 90. letech, tedy s tloušťkou izolantu 5, resp. 8 cm. To jsou totiž parametry, které neodpovídají současným standardům v zateplení.