Podlahové topení
Už se těším až mě venkovní zimní mrazy nebudou uvnitř domu prakticky vůbec zajímat. A to primárně kvůli podlahovému topení, kterému se budu věnovat v tomto článku. Podlahové topení lze mít elektrické nebo teplovodní.
Já jsem v celém přízemí realizoval teplovodní podlahové topení. Když člověk předělává podlahy je to jasná volba dát do podlahy i topení. Efektivita je lepší, nikde Vám netrčí radiátory, na které by se prášilo, a které by překážely a ubíraly místo v místnosti. Tento technologický krok jsem si nechal udělat z časových důvodů mým topenářem, který mi vybavuje i kotelnu a spolupracuje semnou i v roli rádce. Například s rozvody vody a dalšími věcmi jako instalace pod-omítkového modulu WC od Geberitu a další věci na stavbě, které jsem si dělal sám.
On ze zkušenosti a zvyklosti používá systémovou desku, do které následně nacvakává potrubí. Jakmile je dokončená pokládka teplené izolace podlahového polystyrenu, je čas na pokládku systémové desky. Nejprve je třeba po celém obvodu místnosti natahat a přilípnout dilatační pás, který oddělí podlahu od stěn tak, aby vzniklá mezera dala prostor podlaze při roztahování vlivem tepla a nedošlo k nějake destrukci. Jakmile je vyřešena dilatace, pokládá se systémová deska. V našem případě má "systémovka" 7 cm, kde 3 cm je spodní vrstva a 4 cm je výška jednotlivých nopků. Mezi nopky se nacvakává potrubí podlahového topení a později se do stejného prostoru rozlévá i beton, finální pochozí vrstvy, s čímž je třeba počítat při kalkulaci množství betonu.
Systémová deska jsou plastové nopky, což je tenký, vylisovaný plast do kterého, resp.na který je zespodu umístěn ještě polystyren o různé tloušťce. Je tedy třeba počítat s tloušťkou polystyrenu, jakožto tepelné izolace a s tloušťkou počítat i ve skladbě podlahy. Lidé říkají, že je to drahá zbytečnost navíc, ale je to dost velké ulehčení práce s natažením potrubí a jeho fixací a navíc jde i o vrstvu tepelné izolace, takže to za tu cenu není zase taková hrůza.