Podlahy - teplovodní podlahové topení (díl 18.)

Autor: Karel a Vendy (23 příspěvků)
Kategorie: Rekonstrukce domu
12. 2. 2025
0 komentářů
Podlahy - teplovodní podlahové topení (díl 18.)
Příspěvek stavebníka
Systémovka, trubky a pokládka, dost pravidel k dodržení a hlavně vědění, jinak vyjde vše nazmar.

Podlahové topení

Už se těším až mě venkovní zimní mrazy nebudou uvnitř domu prakticky vůbec zajímat. A to primárně kvůli podlahovému topení, kterému se budu věnovat v tomto článku. Podlahové topení lze mít elektrické nebo teplovodní.

Já jsem v celém přízemí realizoval teplovodní podlahové topení. Když člověk předělává podlahy je to jasná volba dát do podlahy i topení. Efektivita je lepší, nikde Vám netrčí radiátory, na které by se prášilo, a které by překážely a ubíraly místo v místnosti. Tento technologický krok jsem si nechal udělat z časových důvodů mým topenářem, který mi vybavuje i kotelnu a spolupracuje semnou i v roli rádce. Například s rozvody vody a dalšími věcmi jako instalace pod-omítkového modulu WC od Geberitu a další věci na stavbě, které jsem si dělal sám.

On ze zkušenosti a zvyklosti používá systémovou desku, do které následně nacvakává potrubí. Jakmile je dokončená pokládka teplené izolace podlahového polystyrenu, je čas na pokládku systémové desky. Nejprve je třeba po celém obvodu místnosti natahat a přilípnout dilatační pás, který oddělí podlahu od stěn tak, aby vzniklá mezera dala prostor podlaze při roztahování vlivem tepla a nedošlo k nějake destrukci. Jakmile je vyřešena dilatace, pokládá se systémová deska. V našem případě má "systémovka" 7 cm, kde 3 cm je spodní vrstva a 4 cm je výška jednotlivých nopků. Mezi nopky se nacvakává potrubí podlahového topení a později se do stejného prostoru rozlévá i beton, finální pochozí vrstvy, s čímž je třeba počítat při kalkulaci množství betonu.

Systémová deska jsou plastové nopky, což je tenký, vylisovaný plast do kterého, resp.na který je zespodu umístěn ještě polystyren o různé tloušťce. Je tedy třeba počítat s tloušťkou polystyrenu, jakožto tepelné izolace a s tloušťkou počítat i ve skladbě podlahy. Lidé říkají, že je to drahá zbytečnost navíc, ale je to dost velké ulehčení práce s natažením potrubí a jeho fixací a navíc jde i o vrstvu tepelné izolace, takže to za tu cenu není zase taková hrůza.

Podlahy - teplovodní podlahové topení (díl 18.)Podlahy - teplovodní podlahové topení (díl 18.)

Rozdělovač a trubky

Umístění rozdělovače podlahového topení se povedlo vymyslet a realizovat cca doprostřed obytné části a na chodbě. Přívod teplé vody od kotle jde jen 2 měděnými trubkami s dodatečnou teplenou izolací, a to ve spodní vrstvě pod tepelnou izolaci z polystyrenu. Všechny ostatní trubky už jdou po systémové desce mezi nopky. Délka jednotlivých okruhů se doporučuje stejná pro všechny místnosti a maximální délka se uvádí 100 až 150 metrů. V našem případě to vyšlo na 8 okruhů po cca 100 metrech plus minus metr. Velké místnosti mají okruhu více, a tak se docílilo stejné délky.

Reklama
Podlahy - teplovodní podlahové topení (díl 18.)Podlahy - teplovodní podlahové topení (díl 18.)

Finiš

Jakmile je nataháno a pospojováno, je absolutní nutnost tlaková zkouška. Takže se trubky napustí kapalinou, která bude topit a nasledně natlakuje a pozoruje celý systém, zda neklesá tlak a zda někde neuniká i kapalina. Je to tedy zkouška těsnosti. Trubky před zalitím betonem musí být napuštěny i z mnohem důležitějšího důvodu a tím je eliminace vzduchu v potrubí, jelikož vzduch s jeho schopnosti nadlehčovat by vedl k vyplavání trubek v betonu, což by byla katastrofa.

Hurá další velkej milník hotov a může se betonovat.

Nedoporučuje se dělat na podlahovém potrubí spojky. Dnes je již ale technologie spojování na takové úrovni, že to není nic kritického, ale navzdory tomu je dobré se tomu maximálně možně vyhnout i za cenu odpadu.

Reklama

Náklady

Název položkyCena
pokladka-montaž systemu
17 000 Kč
odvzdušňovaci ventil, sroubeni, kulove uzavěry, spony,...
2 600 Kč
rozdelovač podlahového topeni 8okruhu
6 999 Kč
dilatačni pás 80m
2 000 Kč
skrin rozdělovače podomitku
3 999 Kč
systemova deska 74m2
33 000 Kč
podlahové potrubí polyetyl. Kermi.PEXc , D 17x2 mm celkem 570m
18 500 Kč
Celkem84 098 Kč
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Karel a Vendy
Karel a Vendy (23 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama