Pokládka nové dlažby v kotelně (díl 20.)

Autor: Karel a Vendy (25 příspěvků)
Kategorie: Rekonstrukce domu
13. 2. 2025
0 komentářů
Pokládka nové dlažby v kotelně (díl 20.)
Příspěvek stavebníka
profesi dlaždiče s dnešními pomůckami jsem se rozhodl vyzkoušet si sám. Trochu boj ale nakonec to vyšlo.

Finálni pochozí povrch - dlažba

Jelikož jsem si o tom nemálo načetl mimo jiné i zde na svepomocí.cz, ale i nakoukal na youtube, rozhodl jsem se si pokládku dlažby realizovat sám.

Nejprve samozřejmě bylo třeba po finálních omítkách přeměřit místnosti a spočítat si celkové plochy, které je třeba pokrýt. Já si k celkové ploše vždy připočítal 20 % na prořezy a sokly. Jakmile jsou jasné plochy-množství tak je třeba si naplánovat s manželkou návštěvu prodejen kde jsou dlažby vystavené, ale ideálně jako třeba v SIKO i jednotlivé koupelny jako celky vystavené. Vidíte tak různé kombinace a občas Vám to i padne do oka. Na každý pád je třeba si dlažbu vybrat okem a hmatem ve skutečnosti, jelikož na monitoru jsou vždy barvy zavádějící a nedokonalé, stejně tak hrubost povrchu a další věci jako představa o velikost a tvaru taky sedne do představ správně jedině ve skutečnosti.

Po utřepání představ, výběru a objednání dle výpočtu zbývá počkat na dodání na stavbu

Penetrace podkladu

V rámci příprav a čekání na materiál-dlažbu určitě nakupte váleček a teleskopickou tyč na valeček, štětku, kyblík, rukavice, a hlavně penetraci na (v mém případě) beton. Pro sjednocení savosti povrchu a soudržnosti je třeba celou plochu na penetrovat. Po obvodu místnosti jsem si seříznul na výšku betonu přečnívající část dilatačního pasu podlahy. Pak jsem si podklad nejprve zametl, špachtlí odstranil nerovnosti jako kapky omítky atd a pak důkladně vysál celou plochu. Od teto chvíle jsem si zavedl dvojí obuv a rohožku, na které jsem se přezouval. Tedy čista obuv-tenisky na pohyb v prostoru budoucí dlažby, a pak druha obuv špinavá pro pohyb jinde.

Samotná penetrace je brnkačka, je třeba ji udělat ve dvou vrstvách a křížem pro docílení pokrytí celé plochy. Tedy první vrstvu jezdit válečkem mezi protilehlými stěnami 1 a 2 a druhou vrstvu pak mezi protilehlými stěnami 3 a 4. (čtvercová místnost o 4 stěnách)

Pokládka nové dlažby v kotelně (díl 20.)
Reklama

Vybavení na pokládku

Na samotnou pokládku je třeba mít nakoupené rovněž lepidlo, tedy materiál, který spojí dlažbu s povrchem, na který jej pokládáme. Dejte pozor na druhy, zejména na C1T a C2T. Velmi užitečné a dnes bych řekl nutné, jsou pomůcky jako nivelační systém a křížky. Křížky jsou plastové křížky, které dáváme v každém rohu mezi dlaždice, a to nám zajisti jednotnou šířku spáry. Křížky se prodávají o různých tloušťkách, takže je to na člověku, jakou spáru chce mít. Já v kotelně začal s 3 mm spárou/křížkami. Nivelační systémy jsou cca 2. Jeden je založen na klíncích, druhý pak opakovatelně použitelný jsou šroubovací pomůcky, které jsem používal já a říkal jsem jim oranžový T-čka. V neposlední řadě je třeba gumové kladivo a vodováha (já měl 40 cm a metrovou). Pak jsem použil laserové nivelační pomůcky, pro hlídání linii a roviny. Poslední je špachtle, kýbl a hladítko s 8 mm zubem. Lepidlo jsem míchal v kýblu cca po pul pytlích, jelikož jsem měl čas a vetší množství plochy k pokládce. Míchal jsem dle poměru na pytli od výrobce. Doporučuji mít výkonné míchadlo, obyčejná vrtačka to neutáhne do potřebné hustoty lepidla. Zkusil jsem to, ale po chvíli se z ni začalo kouřit, takže sem ji dal okamžitě stopku, vrtat ale spolehlivě nepřestala, utnul sem to včas. Míchal jsem to už míchadlem k tomu určeným.

Pokládka dlažby

Měl jsem nakoupenou dlažbu 30x30 a prostor cca 3x3 metry. Jelikož jsem měl rychlého topenáře měl jsem na místě bohužel už 400kg kotel a s blížící se zimou jsem potřeboval jej uvést do provozu co nejdříve. To znamenalo připojit zásobník na pelety a nějaké další dopojení. Takže prostor, kde bude zásobník na pelety byl třeba vydláždit jako první. Laserem jsem si našel linii v rohu místnosti a tuto linii jsem pak díky křížkům přenášel a dodržoval v jednom celém směru pokládky. Vodorovnost jsem kontroloval vodovahou a hladký přechod mezi jednotlivými dlaždicemi zaručil nivelační systém oranžových T-ček. Kovový T plíšek zasunete mezi dlaždice a otočíte o 90°, aby byl pod oběma dlaždicemi. Pak černej kus se závitem utahujete dolů až do pevna, což obě dlaždice srovná a jakýkoliv schod zmizí. Tohle srovnávání jsem dělal v každém rohu dlaždice pro získání celkové roviny.

Jakmile bylo okolo kotle vydlážděno, použil jsem zbytek odřízlého dilatačního pásu na obalení nožiček kotle a nivelační hmotou jsem dorovnal plochu pod kotlem na výšku dlažby. Díky samonivelaci a tekutosti, nebyl problém dostat materiál do celého prostoru pod kotlem. Jde o kotelnu, tudíž mě vada na kráse (že není dlažba i pod kotlem) tolik netrápí.

Oranžový nivelák(T-čko) použijte hned před srovnáním do váhy po doklepáni na křížky. T-čko a jeho umístění je schopno s dlaždici dost posouvat i do stran, je třeba znovu překontrolovat doraz na všechny křížky a také překontrolovat vodorovinu a poklepat gumovým kladivem.

Reklama

Lepidlo

Na zem, kde pokládáme linii dlažby jsem si nanesl lepidlo hladítkem tak, že jsem ho do podlahy jakoby vtlačoval při roztírání. U prvních kusů jsem si dával lepidlo na zem jen na jednu dlaždici, později když jsem už nabral určitou zručnost a rutinu, tak jsem si připravoval plochu cca na 3 dlaždice. To bylo tak akorát při rychlosti pokládky, resp. usazení jednotlivých dlaždic, aby lepidlo nezaschlo-nezatvrdlo. Byl jsme pomalý, a tak mi místnost trvala cca 2,5 dle plus jeden den dořezy.

Nanášeni lepidla stahujeme hladítkem s 8 mm zubem ve sklonu cca 45° kdy vzniknou drážky s optimálním množstvím lepidla.

Dlažbu ze spodní strany rovněž opatřím lepidlem. Jen tenkou vrstvu na srovnání nerovnosti povrchu dlažby, kterou stáhnu rovnou hranou hladítka.

Reklama

Řezání dlažby

pořídil jsem si z lidlshopu řezačku Wolfcraft na dlažbu do velikosti 60 cm. Při založení řezání netřeba, ale na druhé straně málokdy vyjde dlažba bez nutnosti řezat. Řezání se po čase stalo rutinou, kdy postačilo změřit prostor a odečíst 5 mm a výsledek byl přesně takový, aby padnul na místo. V místech, kde z podlahy trčelo potrubí různých průměrů sem použil diamantový vykružovák ze sady, který se upnou do vrtačky. Je třeba dostatečně polévat/zvlhčovat řez ať se korunky zbytečně neotupí a nezničí dřív, než všechno vyřežou/vyvrtají. Tam kde nešlo vykružovat pomohla flexa/rozbrušovačka s diamantovým kotoučem, kterým se dlažba při zvlhčování uřezala/upravila dle nákresu co jsem si měřením na dlažbu udělal.

Při stahování lepidla a dělání rastru hladítkem se zubem, využivejte krajní zub na to abyste stáhli lepidlo u kachle tak, aby nebylo zbytečně ve spáře a nemuseli jste jej pak vyrejpávat před spárováním.

Pokládka nové dlažby v kotelně (díl 20.)

Náklady

Název položkyCena
Dlažba cca 16m2
5 500 Kč
Penetrace 2x 5litru
600 Kč
křížky 2mm 3baleni
100 Kč
nivelační system T-čka 3balení (opakované použití)
750 Kč
Celkem6 950 Kč
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Karel a Vendy
Karel a Vendy (25 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací