Podlahy - Betonování (díl 19.)

Autor: Karel a Vendy (25 příspěvků)
Kategorie: Rekonstrukce domu
13. 2. 2025
0 komentářů
Podlahy - Betonování (díl 19.)
Příspěvek stavebníka
Finální betonování na podlahové topení, to je v ideálním případě akce na půl dne, záleží na betonované ploše a vybraném provedení. Toto si lze řešit i svépomocí.

Betonování

poslední vrstva podlahy na kterou se již pokládá pochozí vrstva jako dlažba/lino/vinyl atd je jedním z větších milníků kterou jsem si nechal realizovat prověřenou firmou na doporučení.

Materiál je nutno volit dle domu a dle finálního povrchu. Principiálně jsou 2 možnosti Anhydrit nebo Beton. Beton je ideální volbou pro starší domy s větší mírou vlhkostí a Anhydrit pak pro novostavby a stavby, kde s vlhkosti není problém, jelikož to Anhydritu vadí a způsobí degradaci. Já jsem ve starším domě s vlhkostí zvolil beton.

U betonu jsou pak na výběr 2 možnosti. Litý a suchý. Litý, je beton, který Vám typicky doveze z betonárky domíchávač, tento beton je skutečně tekutý. Suchý beton je pak skutečně suchý v porovnání s litým a způsob pokládky a rovnání je zcela jiný. Firma, která mi beton pokládala pracuje se suchým betonem.

Jelikož jde o finální beton, který je již potřeba mít ideálně rovný, hladký a bez vad pro pozdější pokládku bez zbytečných problémů, volil sem z časových důvodů (abych měl do zimy možnost topit) řešení Firmou. Bohůžel jsem v daném časovém úseku nesehnal ani dost přátel s volným kalendářem, abych to řešil svépomocí. Dělat to sám v jednom člověku prostě nejde.

Příprava

Je třeba mnoho věcí pře samotným dnem D kdy se betonuje. Písek, voda, cement, míchací stroj, hadici, chrlící koncovku na hadici, elektřina jen běžných 220 V, lopaty, čerpadlo na vodu, sud a vědro na vodu, vodováhy, hladké textilní nákoleníky, rukavice, zednické lžíce, pracanti a dobrá nálada. 99 % zmíněného si firma obstarala sama.

Firma, kterou jsem si na doporučení přizval si ze zkušeností řeší materiál den předem svým dodavatelem, kdy má jistotu, že písek je prosívaný a nejsou pak zbytečné problémy. Rovněž ten den s pískem na stavbu dovezou i paletu s cementovými pytli napočítanými dle potřeby s rezervou. Ale popořádku. Nějakou dobu před realizaci při oslovení firmy, dorazil nejprve pán, který si laserem proměřil všechny místnosti, aby zjistil podlahovou plochu. Pak při dané tloušťce betonu a hloubce systémovky/nopku spočítal celkové množství betonu. Rovněž si rotačním laserem uprostřed místností roznesl Vágris pro měření tak, aby mu seděla výška betonu i s vchodovými a jinými dveřmi. Na základě této cca hodinové návštěvy se vědělo vše včetně přibližné ceny na základě, které jsme si plácli. Přesnou/konečnou cenovku mi pán poslal v nabídce emailem dle dohody tentýž večer.

Vodu si pánové do svého sudu čerpali ze studny ponorným čerpadlem. To bylo potřeba, aby si mohli do míchacího stroje dávkovat po vědrech správné poměry ingrediencí (písek, cement, voda) dle potřeb.

Betonování - proces

3 chlapi a jedno dopoledne. Ráno v 7 dorazili na místo 3 pracanti se vším potřebným. Cca hodinku trvalo, než si vše nachystali. Tedy míchací stroj vedle hromady písku, naplnili sud s vodou, natáhli hadici od stroje do pokoje, kde se začalo. Vystlání hadice ve dveřích, aby se hadice ani dveře nepoškodily. Nanošení hrábí a vodovah, převlíknutí a puštění hudby z Bluetooth repráku pro dobrou náladu. Jeden pracant trvale obsluhoval venku míchací stroj, do kterého vytrvale ládoval vše potřebné s úpravami poměrů dle zpětné vazby od pánů zevnitř. Uvnitř se jeden staral o posun konce hadice s chrličem tak, aby bylo všude akorát a né málo ani moc. Většinou nachrlil hromadu a tu pak hráběmi rozhrnul. Druhý pán začal cca s 15minutovým zpožděním, které bylo potřeba k nachrlení dostatečného množství betonu, které už mělo smysl rovnat. Pak rovnal a udusával a rovnal od rohu ke dveřím, a tak místnost po místnosti. Na konci ještě vzali pánové hladičku/leštičku, taková věc s vrtuli u země a řídítkami co se da do zásuvky a ono se to vrtí a uhladí to beton. Tim projeli celou plochu, mezi tím ostatní proplachovali, umývali vercajk a uklízeli a když bylo cca půl jedné po poledni, tak jsme si potřásli pravicí a pánové odjížděli páč měli hotovo.

Dle instrukcí firmy jsem beton nekropil, ale nechal jsem 2 dny zavřená okna i dveře bez větrání. 3. den jsem jen nakoukl dveřmi. Další víkend, tedy cca o 7dni později po vybetonování jsem už důkladně větral. cca po 2-3 týdnech jsem už poprvé pouštěl do podlahy vlažnou a později teplou vodu z kotle, ale o tom už v jiném článku.

Reklama

Před betonováním je třeba mít jasno u všech dveří na kterou stranu se budou otevírat, jelikož se podle toho udělá v betonu dilatace/spara tak, aby byla pod dveřmi. Nemá smysl při přípravě před betonováním do dveří dávat dilatační pásek jelikož jim pak při práci překáží a stejně jej vyříznou. Samotnou dilataci proškrabnou bezpečně zamokra dřevíčkem.

Druh finalní pochozí vrstvy je třeba rovněž znát dopředu, jalikož vinyl má jen cca 5mm, kdežto dlažba až 1,5cm a proto Vám podle toho udělají místnost od místnosti jinak vysoko aby ve výsledku byla podlaha všude stejně vysoko.

Náklady

Název položkyCena
Betonování suchym betonem 98m2 firmou (prace včetne materiálu)
30 000 Kč
Celkem30 000 Kč
Reklama
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Karel a Vendy
Karel a Vendy (25 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací