Sádrokartonový strop - rastr (díl 25.), postup a doporučení

Autor: Karel a Vendy (30 příspěvků)
Kategorie: Rekonstrukce domu
11. 4. 2025
0 komentářů
Sádrokartonový strop - rastr (díl 25.), postup a doporučení
Příspěvek stavebníka

Sádrokartonový strop s minimálním snížením se zdál nejprve jako zbytečný a komplikovaný, nakonec byl ale nutností.

SDK stropy - rastry

Při tahání elektřiny se rozvody/kabely na světla přišpendlovaly do stropu s plánem celý strop zaklopit jen polystyrenem s následným přetažením perlinkou v lepidle a na to štuk s výmalbou. Později se ukázalo, že realizace SDK podhledu je v porovnání s polystyrenovou variantou rychlejší, čistší a s lepším výsledkem co do rovinatosti stropu, který není ideální.

Elektřinu jsme ve stěnách v kuchyni a chodbě natáhli ve spáře mezi 1. a 2. šárem cihel, tou dobou bezstarostně jelikož byl v plánu polystyrenový strop. Co čert nechtěl obvod stropní konstrukce, tedy UD profily, které se kotví zatloukacími hmoždinkami se šroubky vycházely při roznesení roviny právě do této výšky.

Z obav, že nastane tato situace jsem již nějakou dobu neměl klidné spaní, nakonec jsme ale vymysleli řešení. Pomocí přímého závěsu do stropu a CD profilu přímo u kraje stěny, nám vzniklo něco jako oddálená stěna, do které jsme už UD profil přivrtat texami mohli.

Rastr z CD a UD profilů

Nejprve je třeba pro podhled/strop vytvořit rastr z CD a UD profilů. V našem případě jsme to s vypomáhajícím známým zedníkem vzali postaru. Roznesli jsme vágris po celém přízemí a od něj jsme změřili vzdálenost ke stropu kterou jsem v tom místě nad vágris tužkou napsali na stenu.

Takto jsme udělali rohy a středy stěn plus u těch delších stěn i cca po 1/3 délky. Po nalezení místa s nejnižším stropem jsme si stanovili strop o 10cm níže. V teto výšce jsme si pak vyznačili linii od vágrysu, kterou kontroloval pak i laser.

Tato linie byla použita jako spodní hrana UD profilu, pro který jsme skrze existující díry předvrtávali díry pro natloukačky. V mezičase jsem UD profily podlepil páskou, která jak mi bylo vysvětleno má účel tlumit přechod stěny na strop, tedy otřesy a hluk a změkčit a vytěsnit nerovnosti stěny s profilem.

Samozřejmě je jednodušší si prvně profil přiložit a srovnat s naznačením děr tužkou na stěnu a vyvrtáním bez profilu, ale my to dělali tak, že se vzal delší vrták, natloukačky a kladivo do kapsy a dlouhá 2m vodováha spolu s UD profilem.

Já sem UD-čko umístil na linii s podepřením vodováhou pro kontrolu rovinatosti, druhý pak vrtačkou přímo provrtal a následně ukotvil UD profil na stěnu. Po 2 natloukáních už profil držel a bylo třeba jen kontrolovat vodováhou/laserem a přidržovat při vrtání zbylých děr. Takto se postupovalo po celém obvodu místnosti.

Dalším krokem byl úchyt stropních přímých závěsů. Stop je prkenný s rákosem a omítkou, použili jsme tedy 5cm šrouby do dřeva na úchyt každého závěsu do stropu, a to vždy 2 šrouby. Linie přímých závěsů, které ve výsledku drží CD profil jsem vynesli provázkem, ale i laserem tak, aby vycházely vždy na střed a kraj SDK desky. U každého CD profilu je třeba počítat, že se jeho plocha musí dělit napůl pro 2 desky, tedy aby se každá deska (její kraj) měl do čeho šroubovat/kotvit.

Jakmile byl závěs hotov, tak jsme ten večer stihli ještě 3 m dlouhé CD profily nandat nahoru. Tedy do UD profilu na stěně konec a pak cca 2x chytnout zahnutím závěsu z obou stran pod CD profil. Do konce CD profilu jsem si na zemi ještě vložil spojovací díl, který jsme si pohodlně na zemi ještě přivrtal, abych nemusel šroubovat 4x nahoře, ale jen 2x.

Druhý den jsme nařezali zbytek CD profilu na míru, aby byly CDčka od UD k UD profilu, tedy od stěny ke stěně. Samozřejmě nasadit na spojky, zboku nasunout do UD profilu na stěně a přišroubovat spojku.

Jelikož půdorys místnosti byl tvaru písmene L, pokračovali jsme v rohu, kde se místnost láme. Pomohli jsme si svěrkami a kusy desek z SDK (pro zvětšení plochy pod svěrkou) a přichytili zespodu na UDčka jeden CD profil tak, že podpíral stropní CD profily ve výšce, kde mají přesně zůstat. V tomto místě jsme texama rovnou CDčka do svislých přímých závěsu uchytili a dál každé CDčko zespodu vyrobenou 4 m „CD vodováhou“ srovnali a uchytili na závěs.

Takto jsme prošli všechny CDčka až bylo zavěšeno. V tuto chvíli je rastr hotový pro další postup s SDK. Stropy jsou náročné, zejména kvůli neustále zdviženým rukám nad hlavou, ale se správným nářadím a plánem realizace to odsejpá. 3x Hurá. :)

Sádrokartonový strop - rastr (díl 25.), postup a doporučeníSádrokartonový strop - rastr (díl 25.), postup a doporučení
Reklama

Doporučení

Velkým pomocníkem při SDK stropech jsou nástroje a nářadí v půjčovně DEK, konkrétně "Laser multiliniový" který si lehce upevníte do prvního uchyceného UD profilu a po lehkem výškovém nastavení roznesete výšku/linii UD profilu pro další práci s upevňováním UD profilu. Nemusíte tak nic značit a jedete "na laser".

Tato linie Vám rovněž poslouží při postupném připevnování CD profilů na stropní závěsy směrem k laseru tak, že hlidáte spodní CD hranu s linii laseru a postupně si ji zakrýváte aktuálně přidělávaným CD profilem. To Vám usnadní život nemálo a dá se pracovat i s minimem pomocníků.

Náklady

Název položkyCena
natloukaci hmozdinka na UD 6x50
350 Kč
primy zaves 125 220ks
1 200 Kč
Texy na primy zaves 500ks
200 Kč
pěnové tesneni pod UD
300 Kč
CD profil 3m (74ks) a UD profil 3m (35ks)
8 500 Kč
Celkem10 550 Kč
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Karel a Vendy
Karel a Vendy (30 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací