Dlouhá cesta za pozemkem
„Pomalu se blíží zima a my už jsme vcelku unavení z neustálého hledání pozemku a zklamání. Stále projíždíme inzerce, jestli neuvidíme něco dalšího. V tom moje mamka zjišťuje, že v naší obci je jeden pozemek, který je rovný, dostatečně velký (přes 1000 m2) a je využíván jako pole a obhospodařován soukromníkem. Pozemek patří nejmenované společnosti, a tak zkoušíme zjistit, zda by nám ho neprodali. Nakonec po půl roce řešení, domlouvání, vymýšlení podepisujeme kupní smlouvu a konečně máme kde začít!“
Málem jsme skončili v bytě
Během hledání pozemku, které se táhlo, Petr a Ilona složili rezervační poplatek na byt. „Pozemek tedy kupujeme s myšlenkou, že se nám rezervace brzy vrátí a peníze budeme mít zpět. To se ale bohužel ani po několika desítkách jednání neděje, a tak jsme nuceni zálohu vymáhat soudně. Po dlouhých dvou letech vyhráváme soud a dostáváme naše!! peníze zpět.“
Dva roky čekání – pandemie a úředníci udělali své
„Na stavební povolení jsme čekali skoro dva roky, respektive rok trvalo vyřízení komplet projektu a rok, než jsme dostali razítko. Již několikrát v průběhu těch dvou let jsme si mysleli, že je povolení za rohem, ale bylo tomu právě naopak. Například po nás byla vyžadována smlouva s obcí, kterou oni psali poprvé, protože taková smlouva se běžně nevydává, ale u nás byla z nějakého neznámého důvodu potřeba.“
Provizorní plot stojí dodnes
„V době, kdy čekáme na stavební povolení, chceme na pozemku alespoň něco dělat, a tak kromě nějakého úklidu, stavíme oplocení z jedné strany pozemku od hlavní cesty. Hlavně kvůli bezpečnosti, protože máme malého psího stavebního pomocníka, tak aby nám neutekl na cestu. Oplocení stavíme jako provizorní, ale prozatím stále i po 3 letech stojí na místě, tak uvidíme, jak dlouho tam ještě bude.“
Nadstavba z V3Sky jako sklad nářadí
„Máme spoustu nářadí a nemáme ho kam uložit -> stavební bouda. Přemýšlíme nad něčím bytelnějším, ale ať to nestojí raketu. A tak po krátkém hledání nacházíme nadstavbu z V3Sky v podobné cenové relaci jako plechová bouda.
Domlouváme se s majitelem, a ještě ten den se na ni jedeme podívat, protože je kousek od nás. Stav odpovídá fotografiím, a tak domluvíme odvoz a hned následující den (i když nám počasí nepřeje) nám už stojí na pozemku.“
Skrývka ornice - den, na který jsme se tak moc těšili
„Je začátek března a máme hotovou první půlku skrývky. Hned další den je skrývka dokončená. Máme radost, už to vypadá jako stavba. O několik dní později objednáváme geodetku na vytyčení rohů domu. Rohy jsou vytyčeny, přebíráme dokumenty k vytyčení. V průběhu týdne bereme do rukou projekt domu, chystáme si vápno a vyznačujeme, kde budeme kopat pasy, respektive bagrista bude.“
Betonování základových pasů i s pochroumanou nohou
„S manželem k večeru ještě obcházíme výkopy a kontrolujeme, zda je vše nachystané tak, jak má být. Manžel přeskakuje hlínu a nešťastně dopadne na nohu, která ho začne bolet a nemůže na ni došlápnout. Rozhodne se, že uvidí zítra, jak to bude bolet a případně si s tím zajede do nemocnice. Jenže hned brzo ráno je domluvené betonování, takže na nemocnici není momentálně prostor.
Je středa 23. března, bereme si půl dne dovolené a hned ráno začínáme betonovat základové pasy. Manžel s bolavou nohou spíš dozoruje, ale zvládáme to.“
Betonování ztraceného bednění – ponorný vibrátor není potřeba
„Pumpa přijíždí a my jdeme na to. Chystáme si ponorný vibrátor, který jsme si vypůjčili, ale po první zkoušce zjišťujeme, že ho ani nepotřebujeme, a tak ho zase odkládáme a zvládáme to i bez něj. Vyhozená pětistovka, ale chybami se člověk učí. Práce je to hezká a za asi hodinku máme hotovo. Celkově spotřebováno 11 m3 betonu. A protože máme dovolenou, a ještě celé odpoledne před sebou, jedeme koupit KG trubky na odpady, bereme všeho raději víc, přebytky můžeme vrátit.“
Na betonování ztraceného bednění stačí dva pracanti. Jeden dává beton, druhý upravuje lžící. My jsme byli 3 a pro mě nakonec práce nebyla.
Rodina pomáhá aneb Základová deska hotová
„Třetího května hned ráno se pouštíme do konečného betonování základové desky. Domlouváme si na pomoc oba naše taťky, takže jsme celkem čtyři. Práci si rozdělujeme následovně: jeden pracuje s pumpou na beton, druhý rozhrabuje a třetí urovnává, já nakonec dozoruji. Za necelé dvě hodiny se blížíme do finále. Celkem spotřebováváme 33,5 m3.
Založení stavby z Porfixu
„Budeme stavět z Porfixu, přesněji Porfix P2-440 PDK 300×500×250 mm na obvodovky a 250x500x250 mm na vnitřní nosnou zeď a garáž, a při odběru x kusů je možnost domluvit si zdarma založení rohů. A tak toho využíváme a domlouváme si pána zedníka.“
Pořiďte si elektrickou řezačku na zdivo, je to game changer
„Ráda bych zmínila a doporučila všem, kteří začínají stavět, aby si hned na začátku stavby pořídili elektrickou řezačku na zdivo. Téměř celou stavbu jsme řezali ruční pilou a až při dodělávání štítů a vnitřních příček jsme objevili, že něco takového vůbec existuje a byl to pro nás totální game changer. Do té doby jsme si mysleli, že elektrickou pilu nepotřebujeme, ale ano to jsme rozhodně potřebovali. Je to o tolik snazší a rychlejší.“
Málo široká hydroizolace – museli jsme vysekat první šár
„Během zdění vnitřních příček zjišťujeme, že při lepení hydroizolace pod vnitřní příčky jsme neudělali dostatečný přesah, tudíž vyvstává otázka, co teď. Buď můžeme nechat takto a čekat, kdy a jestli vůbec se to někdy projeví, anebo to spravit a udělat pořádně. Volíme druhou variantu, a tak jsme vlastní blbostí nuceni vysekat do celého spodního šáru část u podlahy, abychom mohli dolepit a napojit hydroizolaci správně.“
Rozvody elektřiny a omítky jedním slovem chaos
„Když se zeptám manžela, co ho napadne, když se řekne rozvody elektřiny, první co se mu vybaví je slovo chaos, protože to opravdu vystihuje vše. Když elektrikáři pracovali, ozvali se nám omítkáři, které jsme měli dopředu nasmlouvané, že mají čas teď anebo až cca za měsíc a protože už jsme nechtěli déle čekat, souhlasili jsme, že teď.
Takže omítkáři si navezli do domu potřebný materiál, nachystali silo na omítku, jenže elektřina ještě nebyla hotová, a tak si zatím omítkáři nachystali rožky, mezitím manžel pomáhal dotahat dráty a zahazoval prostupy ve zdi, aby se mohla začít dělat omítka alespoň postupně v některých místnostech.“
Přípojka elektřiny a vody - ach jo, zase problémy
„Tak tohle bylo o nervy... Když bagrista přijel brzy ráno, ještě jsme netušili, jaké dobrodružství nás čeká. S nadějí, že vodovodní potrubí najdeme v hloubce kolem 1,5 metru, jsme se pustili do výkopu v místech vyznačených pracovníky VAKu. Hodiny však ubíhaly a potrubí nikde...Ano, hledání vodovodního potrubí bylo o nervy. Tolik práce prakticky pro nic.
Zateplení soklu domu – dvojitá kontrola roviny
„Pro zateplení používáme extrudovanou (modrou) tepelnou izolaci Fibran XPS L 300 kPa 80 mm. Na ztracené bednění lepíme lepidlem na bázi cementu Webertmel 700, v pytlích po 25kg. Čekají nás dvě řady polystyrenu nad sebou. Manžel začíná u rohu, lepí první desku zateplení, od tohoto místa natahuje provázek a pokračuje dál. Každou desku vždy překontroluje ještě váhou, zda je v rovině, protože provázek bere jako pomocníka ne jako jistotu.
V interiéru už se nám dokončují omítky, a tak je vidět progres jak venku, tak i vevnitř. Za několik dní nás těší pohled na zateplený sokl.“
Výběr retenční nádoby
„Po nachystání svodů okolo domu je načase objednat retenční nádobu. Řídíme se projektem, kde máme uvedený doporučený objem nádoby 7 m3. Hledáme, kde to vychází nejvýhodněji. Druhů retenčních nádob je několik. My jsme hledali něco, co nemusíme pokládat na vybetonovaný podklad ani vylívat betonem okolo.“
Aktuálně mají Petr a Ilona prostavěno 2 925 428 Kč z plánovaných 3 600 000 Kč.