Teplovodní podlahovka, počet a délka jednotlivých okruhů

Honza S.
27. led 2020 10:00 - 27. led 2020 10:41 #25907
Dobrý den stavebníci,

Chtěl bych se zeptat na Vaše zkušenosti ohledně návrhu podlahového topení.

V současnosti budeme mezi sebou propojovat (přízemí+patro) rozvaděče podlahového topení a přiznám se, že to co jsem našel v projektu mě celkem překvapilo.

Co bych ještě pochopil, tak jsou dva okruhy v obýváků s délkou cca 50m. nechápu ale, proč v kuchyni v podstatě o stejné ploše mám mít najednou okruhy 4, kde max. délka okruhu je 30m. Přízemí, kde vytápěná plocha je 50m2 mám navržen rozvaděč s 9 okruhy.

Patro je spočítáno na 7 okruhů, dle místností.
Potrubí bude D16x2.

Co si o tom myslíte. Nejsou okruhy zbytečně příliš krátké (hlavně v přízemí)? Naopak rozteč 25 cm mi z laického hlediska přijde zase příliš velká. Rozvaděč 9 okruhů na takovou plochu, není to moc?

Díky za názor.
Přílohy:
Poslední úprava: 27. led 2020 10:41 od Honza S..

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Dominik
27. led 2020 14:55 #25909
Projektant to spočítal pro konkrétní dům s konkretními hodnotami tep. ztrát. Jestli se vám to nezdá, tak si to nechte přepočítat u jíného projektanta, ale je to nesmysl řešit tady na fóru.

Někdo vám tady plácne parametry, které ZROVNA u jeho domu fungují podle jeho teplotních ztrát a vy pak zapláčete. Protože ty trubky bez rozbourání poloviny domu nevyměníte.

S projektantem je potřeba řešit i typ podlahové krytiny. Jestli tam budete mít dřevěné parkety (např. Khars linea) - nebo 1cm laminátové click podlahy, tak ty okruhy budou vypadat úplně jinak, než když tam bude dlažba, nebo nalepený vinyl protože to nebude tolik vodit teplo a naopak kdy se to bude zbytečně přehřívat. Jde o to tam mít komfort a využití okruhů na plný potenciál. Máte tepelné čerpadlo a nechcete zbytečně platit za ohřev vody o XY stupňů jen proto, že tam někdo dal moc dlouhé okruhy aby jich bylo míň apod.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.