Jak navrhnout zahradu u novostavby: Praktické rady od zahradní architektky

Autor: Tereza Malinová (redakce) (75 příspěvků)
Kategorie: Zahrada
15. 5. 2025
0 komentářů
Jak navrhnout zahradu u novostavby: Praktické rady od zahradní architektky
Redakční článek

Plánujete zahradu kolem novostavby a nevíte, kde začít? V rozhovoru se zahradní architektkou Kateřinou Rytinovou se dozvíte, jaké by měli být první kroky při realizaci zahrady, jak si předem rozvrhnout prostor i co všechno zohlednit při výběru rostlin. Dočtete se, jaké rostliny sázet kolem plotu a terasy, i jakých chyb se majitelé dopouští při zakládání zahrad svépomocí. "Jsou to detaily, které dělají celek," říká odbornice.

Když se majitelé již postaveného domu rozhodnou vytvořit zahradu svépomocí, co by měl být jejich první krok?

„Sedněte si ke čtverečkovému papíru a nakreslete si půdorys stávajícího stavu pozemku. Postupně začněte přidávat v měřítku ty prvky, které chcete na zahradě mít. Doplňte návrh o smysluplný tvar trávníku a zbylé plochy pojměte jako zeleň. A vyhrajte si s kombinacemi keřů a trvalek. Vhodně umístěte stromy, protože ty sázíme hlavně pro naše děti.“

Při výběru rostlin jděte do zahradnictví s jasným cílem

„Neberte první rostlinu, která se vám v hobby marketu líbí. Jděte do zahradnictví už se seznamem, co chcete koupit a ptejte se zaměstnanců na možné alternativy, pokud nebudou mít zrovna tu rostlinu, kterou hledáte. Pokud budete zahradu realizovat na etapy, což svépomocníci často dělají, jděte do obchodu s jasným cílem.

Na internetu si nastudujete, jaké stanovištní podmínky mají jednotlivé rostliny, které plánujete použít. Používejte více kusů od jednoho druhu. Využijte výškové gradace, proměnlivosti kvetení, barevnosti listů, květů, borky a využijte všech aspektů čtyřech ročních období.“

Doporučujete majitelům konzultovat alespoň část návrhu se zahradním architektem, i když si většinu chtějí udělat sami?

„Mám většinu klientů, kteří si realizaci zahrady provádějí sami, po etapách. Potřebují vlastně pomoci jen s návrhem, aby měli v ruce kuchařku, podle které si sami „uvaří“ zahradu. :-) Mám raději, když návrh řeším komplexně, a nejen část zahrady. Určitě je také dobré myslet na zahradu již během projektování rodinného domu.“

Reklama

Je možné zahradu navrhnout tak, aby rostla s rodinou? 

„Zahrada se postupně vyvíjí, ať už s naší péčí nebo bez ní. Takovým typickým příkladem této problematiky jsou dětské herní prvky. Pískoviště, klouzačky, houpačka, dětské domečky na zahradě nebudou věčně. Děti povyrostou, budou mít jiné preference.“

Dětské prvky v zahradě mají omezenou životnost

„Bojovat za něco jen kvůli nostalgii nemá smysl. Neschovávala bych tyto prvky pro vnoučata nebo „kdyby náhodou“. Většinou jsou dřevěné a mají svoji omezenou životnost. Místo starého pískoviště nebo houpačky, která zeje prázdnotou, si raději udělejte radost a pořiďte menší bazén, vířivku nebo třeba venkovní finskou saunu. Samozřejmě doporučuji vše citlivě zakomponovat do stávající zahrady.“

Reklama

Jaké rostliny sázet v okolí terasy? Záleží, co máte rádi

„Záleží na každém z nás, co preferuje. Někdo je alergický na včely, tak mu pochopitelně nenavrhnu k terase medonosné trvalky, ale sáhnu spíš po travinách a stálezelených keřích. Kdo má naopak rád bujnou záplavu květů, nakombinuji mu záhon tak, aby kvetl v každé roční době.

Pokud je problémem místo u terasy, kde se frekventovaně chodí, zvolím třeba šlapáky s nízkými trvalkami snášejícím sešlap (mateřídouška, úrazník, nízké řebříčky…). Často se na terasách griluje, a proto u terasy ráda používám bylinky, kdy je snadné si je utrhnout a přidat si je například do marinády nebo s nimi dochutit letní salát.“

Rostliny k plotu vybírejte podle prostoru

„Jaké rostliny vysadit podél plotů? Pokud máte málo prostoru kolem plotu, a bojujete s každým centimetrem, volila bych popínavé (přísavník, břečťan…) nebo ovíjivé rostliny (zimolez, vistárie, akébie…).

Jestli prostor máte, cca do 1 m, můžete uvažovat o stříhaném živém plotu. K tomu je ideální například habr, tis, ptačí zob nebo hlohyně atd.“

Na živý plot kombinujte druhy keřů

„Pokud je prostor ještě větší, cca 2-5 m od plotu, volila bych volně rostoucí živý plot z kvetoucích a stálezelených rostlin. Kombinaci, která se neokouká a překvapí v každém ročním období. Moji oblíbenci jsou kaliny, tavolníky, pustoryly, dříny, meruzalky, muchovníky, brsleny evropské, klokoče, lísky, lýkovce, zimolezy…

Ze stálezelených nejčastěji sáhnu po poloopadavém ptačím zobu, tisu, bobkovišni, hlohyni nebo zimostrázu (i když od něj už trochu upouštím kvůli zavíječi, který likviduje ve velkém celé keře). Pro všechny vyjmenované druhy rostlin prosím berte v úvahu dané světelné a půdní podmínky řešeného prostoru.“

Reklama

Jaké nedostatky vidíte na českých zahradách, které bývají založeny bez „odborného dozoru“?

„Bývají to většinou právě ty úzké „nudle“ podél domu, se kterými už toho moc nevymyslíte. Samozřejmě, dá se s nimi pracovat, většinou je celé osázím a nechám menší průchod, nebo slouží jako sklad dřeva apod. Ale pro další využití to moc není.

Jsou tu již zmiňovaná plastová víka od různých šachet přímo v trávníku s mylnou představou, že „ten květináč s ronďákem“ to všechno schová.

Špatná místa pro sekání trávníku – příliš strmý svah, ostré úhly travnaté plochy, vysoké obrubníky znemožňující sekání, nedosekaná místa u vyvýšených záhonů/zídek apod.

Nevhodná skladba rostlin, kdy se snaží lidé zkombinovat něco, co spolu zkrátka nefunguje.

Častým jevem je i příliš malá terasa, kam si majitelé umístí zahradní set se stolem, gril, jídelní stůl se židlemi, mobilní nádoby s rostlinami a už tam není k hnutí.

Absence zahradního domku nebo kompostéru. Jsou to sice věci praktické, většinou neestetické, ale musíte je mít kam dát a najít jim vhodný prostor.

Výběr plotu pro celkové dotvoření zahrady je také důležitý. Pokud chcete soukromí, nemusíte sáhnout jen po betonové zdi, lze to řešit i jinak.

Jsou to detaily, které dělají celek.“ :-)

Okapové chodníčky – kam patří a kam ne?

"Často nyní také s klienty řešívám problém, co s okapovými chodníčky se zakopanou drenáží kolem domu. Jsou vůbec okapové chodníčky potřeba? Záleží samozřejmě na tom, zda máte přesah střechy či nikoliv. Bez přesahu střechy bych uvažovala nad tím, zda je okapový chodník opravdu třeba.

V případě, že se vám kolem domu drží voda, tak jej udělejte. Ale pokud jsou v plánu záhony přímo v návaznosti na dům a není problém se zamokřením, od okapového chodníčku bych upustila. Pokud se bojíte o čistou fasádu, možná i obyčejný dlážděný chodník udělá dobrou službu."

Sledujete nějaké trendy v navrhování zahrad u rodinných domů?

„Dnešním tématem je rozhodně udržitelnost a ekologie. Využívání přírodních materiálů více než betonových napodobenin je vždy lepší variantou. Časté zabudování nádrží na sběr dešťové vody na zavlažování a podpora biodiverzity zvolením správných původních rostlin je ta správná cesta k udržitelnosti.“

„Opakem je také velmi oblíbený minimalistický design zahrad, který odráží jednoduché a přímé linie rodinných domů. Úskalí takových zahrad je menší míra biodiverzity a vyžadují častou péči.“

Nejčastější chyby v českých zahradách

  • Úzké pozemky – „nudle“ podél domu bez reálného využití.

  • Plastová víka v trávníku.

  • Nepřístupná místa pro sekání trávníku.

  • Nevhodné skladba rostlin.

  • Malé terasy, kde není k hnutí.

  • Chybějící zahradní domek nebo kompostér.

  • Volba oplocení.

Trendem jsou vertikální zahrady a zelené střechy

„Velkým tématem jsou vertikální zahrady a zelené střechy. Vertikální zahrady najdeme často na veřejných budovách v centru města. Já jsem však toho názoru, že jsme se ještě nenaučili o ně pečovat. Vyžadují nákladnou péči, která není jednoduchá a některé vertikální zahrady v parních letních měsících prostě usychají.

Zelené střechy zlepšují mikroklima, technika zjednodušuje péči

Alternativou můžou být zelené střechy, které se už častěji používají na rodinných domech. Výhodou je bezesporu částečný vsak atmosférických srážek, které by jinak skončily v nádrži nebo v kanalizaci. Zlepšují mikroklima a mají dobrou tepelnou izolaci (v zimě udržují lépe teplo, v létě zase ochlazují).

Při plánování domu často klienti uvažují nad zjednodušením péče o zahradu. Tím myslím převážně automatizované zavlažující systémy, chytré osvětlení v zahradě nebo instalace robotické sekačky, s tím souvisí i vhodné umístění její dokovací stanice.

Také vhodné umístění nabíjecí stanice pro elektroauta bude častější otázkou. Vše se musí přizpůsobit současnému životnímu stylu majitelů.“

Využití dešťové vody v zahradě je velké téma

Sledujete nějaký posun ze strany majitelů k zahradničení? „Určitě je to taková forma prozření, kdy usychají vzrostlé stávající stromy, pod kterými si lidé užívají stínu. Trávník vyžaduje větší zálivku jinak je z něj sláma. Trvalky, které kdysi bohatě kvetly ve slunném záhonu, už se vytratily.

Takže ano, velké téma udržitelnosti, a hlavně využití dešťových srážek, které jsou poslední dobou spíš nárazové a prudké než pozvolné a pravidelné. Spousta lidí se uchyluje k budování dešťových záhonů, kdy se postupně voda zasakuje do připravených osázených průlehů. Protože jakmile máte dostatečně nasycenou zahradu vodou, odmění se vám příjemným mikroklimatem v parném létě.“

Máte tipy na ověřené zdroje inspirace nebo návody, kde mohou lidé čerpat při tvorbě své zahrady?

„Nabídnu spíše stránky, týkající se konkrétních rostlin, kdy většina lidí tápe, kde shánět relevantní informace.“

Děkujeme Kateřině za další rozhovor!

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Tereza Malinová (redakce) (75 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací