Rychlý zahradní dřevěný domek bez základů - svépomocí, levně

Autor: Luboš Dolejš (25 příspěvků)
Kategorie: Zahrada
5. 4. 2025
0 komentářů
Rychlý zahradní dřevěný domek bez základů  - svépomocí, levně
Příspěvek stavebníka
Táta koupil ve výprodeji zahradní domek z palubek, který jsem mu rozebral, převezl a znovu sestavil. Při tom jsem si vzpomněl, že mi doma zbylo hodně fasádních palubek. Rozhodl jsem se z nich postavit další domek, ale tentokrát na pevném rámu z trámků.

Inspirace dřevěným domkem z Hornbachu

Jednou táta ve výprodeji v Hornbachu koupil vystavený dřevěný zahradní domek z palubek – samonosný, bez rámové konstrukce. Já mu ho tehdy celý rozebral, naložil a převezl na jeho zahradu, kde jsem ho znovu sestavil.

Při tom mě napadlo, že mi doma zbylo dost fasádních palubek – původně jsem je pořídil na střešní podhledy, ale nějak se to přepísklo s výpočtem. A tak jsem si řekl, že z nich postavím ještě jeden domek „do foroty“. Tentokrát ale trochu jinak – žádná samonosná konstrukce jako v tom tátově. Palubky jsem naplánoval našroubovat na pevný rám z trámků, aby to něco vydrželo a nerozpadlo se to po prvním podzimním poryvu.

Stavba zahradního domku na závrtných patkách aneb jak si nekomplikovat život stavebním povolením

Chtěl jsem si postavit zahradní domek do 16 m². Proč zrovna do této velikosti? Jednoduše – podle stavebního zákona stavba do 16 m² nemusí mít geometrický plán, ani se zapisovat do katastru. Pokud by byl větší (od 16 do 40 m²), už je potřeba geometrák, ale pořád není nutné ohlášení na stavebním úřadě. Stačí dodržet odstupové vzdálenosti a jde se stavět.

Rozhodl jsem se pro variantu „na lehko“ – tedy bez základů, jen na závrtných patkách. Z trámů 10 × 10 cm jsem postavil základový rám domku. V místě budoucí stavby jsem vybral asi 20 cm zeminy, nasypal a zhutnil štěrkodrť, abych měl stabilní podklad.

Pak přišlo na řadu přesné vyměření čtyř závrtných patek. Vybral jsem typ se závitem – ty se totiž zavrtávají přesně tam, kam potřebujete (pokud zrovna nestavíte v kamenolomu). Výšku jsem srovnal pomocí vodováhy. Na patky jsem osadil základový rám a pustil se do rámové konstrukce z trámků 8 × 8 cm. Tu jsem zafixoval kováním ve tvaru L, a mohl jsem začít s opláštěním.

Konstrukci i fasádní palubky jsem preventivně natřel Bochemitem. Palubky jsem šrouboval postupně až do výšky bočních pozednic z trámků 5 × 5 cm. Následně jsem z palubek seskládal štíty a zpevnil je sloupky z fošen, které slouží jako podpěry pro vaznice – opět z trámků 5 × 5 cm. Tyto sloupky zároveň drží štíty i zbytek konstrukce na svém místě.

Na vaznice a pozednice jsem přidělal střešní latě 4 × 6 cm a přes ně OSB desky. Ty jsem natřel asfaltovou penetrací, přišrouboval štítové oplechování a okrajové podélné plechy. Podhledy jsem vyrobil ze zbytkových prken, všechno dřevo – včetně podhledů a palubek – jsem natřel lazurou.

Střecha ze šindele

Na střechu přišla nahřátá lepenka jako spodní vrstva. Na ni jsem nalepil a přitloukl střešní šindel, pěkně odspodu nahoru. Každý hřebíček překrývá další řada, jak to má být. Štíty jsem zakryl šindelovými „vlnkami“, které jsem nařezal z odřezků. Okapy jsem neinstaloval – přesahy střechy a krajní plechy bezpečně odvedou dešťovou vodu mimo konstrukci.

Zadní štít má delší přesah střechy, takže pod něj krásně schováte dřevo nebo jiné venkovní harampádí. Dvojkřídlá vrátka z palubek jsem opatřil madlem a zámkem. A protože světlo je základ, nad vchod jsem přimontoval solární LED světlo s pohybovým čidlem.

Na závěr jsem na zhutněnou vrstvu štěrkodrti navezl drobný štěrk – tzv. rýži – a do něj usadil betonové dlaždice. Hotovo. A bez návštěvy stavebního úřadu.

Celkové náklady nelze uvést, neboť jsem použil 60 % zbylého materiálu ze stavby domu. Níže uvádím soupis materiálu na domek.

Reklama

Seznam materiálu na zahradní domek:

  • Trámek nehoblovaný 10 × 10 cm na základový rám

  • Trámek nehoblovaný 8 × 8 cm na konstrukci domku, na kterou se pak šroubovaly palubky

  • Šroubovací patky do země

  • Spojovací L profily a různé délky Torx vrutů

  • Latě nehoblované 5 × 5 cm na pozednice a vaznice

  • Střešní latě 4 × 6 cm na střešní konstrukci

  • OSB desky o tloušťce 1,6 cm

  • Palubky fasádní o tloušťce 20 mm na stěny, štíty domku a na dvířka

  • Prkna nehoblovaná o tloušťce 30 mm na podhledy

  • Fošna nehoblovaná o tloušťce 40 mm na sloupky jako vnitřní podpěry pro vaznice a zpevnění palubek na obou štítech

  • Trámek na záklop střechy

  • Oplechování střechy – čelní na štíty a boční krajový plech

  • Lepenka asfaltová a asfaltová penetrace na střechu z OSB desek

  • Asfaltový šindel + hřebíky na lepenku

  • Kování na vrátka – petlice s visacím venkovním zámkem a vratový horní a spodní závěs na fixaci jedné poloviny dvířek

  • Bochemit na ošetření dřeva

  • Silnovrstvá lazura na dřevo (5 l) – Xyladecor

  • Štěrkodrť

  • Betonová dlažba 50 × 50 cm

  • Zásypový písek

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Luboš Dolejš
Luboš Dolejš (25 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací