Těžké sbírání stavebních zkušeností
Zhruba rok před začátkem stavby jsem začínal sjíždět videa o stavbě svépomocí, číst různé články a příspěvky, informovat se od známých, kteří také sami postavili a v neposlední řadě jsem se přihlásil o brigádu ve stavební firmě, kde jsem za mizerný peníz dřel, ale naučil se tam nespočet důležitých vychytávek, a především si spoustu věcí vyzkoušel pod dozorem zkušených zedníků.
Kupoval jsem ceny materiálu za astronomické sumy
Začali jsme stavět počátkem března roku 2022, tedy i s počátkem války na Ukrajině a koncem Covidu. Později se ukázalo, že to bylo nejhorší možné období pro počátek stavby, jelikož ceny mnohého materiálu vystřelily do astronomických výšin, jako například cena betonového stropu z panelů Spiroll, která vzrostla o bez mála 150 000 Kč za pár měsíců a nikdo se se mnou o tom nebavil, zkrátka ber, nebo nech být.
Prostupy v základové desce
Důležité je během přípravy na základovou desku nezapomenout na prostupy. Ty jsem dělal pomocí Kopoflexky o průměru 50 mm, což je rozhodně málo a tvar chráničky do U je také špatně, jelikož následné protahování čehokoliv takovou chráničkou bude peklem na zemi. Doporučuji zvolit větší průměr chráničky a umístit ji o větším rádiusu, ať se netrápíte například s protažením vodovodní hadice tak, jako jsem se trápil já.
Základovou desku jsem betonoval s přáteli
Jeden z nejvýznamnějších kroků na stavbě je beze sporu betonování základové desky. K tomuto činu jsem si pozval tři kamarády z práce, kteří všichni již betonovali na svých stavbách. Ve stavebninách jsem opět zapůjčil rotační laser, natřásací tyče, jeden z kamarádů s sebou přinesl ponorný vibrátor a šlo se na věc. Jeden z nás držel hadici pumpy, druhý hlídal výšku laserem a tu následně upravoval hráběmi, třetí vibroval vibrátorem a čtvrtý nakonec hezky natřásal beton tyčemi, což vytvořilo krásně hladký výsledek.
Hydroizolace desky mě stála několik podrážek u bot
Nařezané asfaltové pásy jsem si připravil vždy tak, že jsem je svinul od obou konců směrem do středu a tyto svitky nachystal dopředu a jen nohou rozmotával a PB hořákem dostatečně natavoval. Tento postup, stejně jako mnoho jiných, jsem odkoukal z Youtube Pavla Tesárka a stál mě několik odlepených podrážek u bot, které se vlivem tepla rozlepovaly.
Zdění - jedna z nejkrásnějších prací na stavbě domu
Na založenou první řadu zdiva od profíka jsem začal zdít několik dní po založení. Samotné zdění Porothermem bylo velmi prosté. Několik cihel jsem si vždy štětkou navlhčil. Začal jsem vždy v rohu takzvanou rohovou cihlou, kde jsem dal pozor na svislou rovinu. Rohovou cihlu naklopil a podfoukl pěnou.
Tuto etapu považuji za jednu z mých nejoblíbenějších, byť mi trvala poměrně dlouhou dobu a firma by ji zvládla nejspíše za 4 dny. Já si užíval ten pocit, když jsem večer odcházel domů a přibylo vždy neskutečné množství práce.
Omylem jsem zazdil okno
O tom, že lepící pěna drží opravdu kvalitně jsem se přesvědčil sám, když jsem se v jednom případě nechal zděním unést natolik, že jsem zapomněl na okno a byl jsem nucen 5 cihel na druhý den vybourat. Nešlo to jinak než cihly rozbít kladivem.
Věnec ve spádu nebyla dobrá volba
Na posledním snímku v galerii si můžete povšimnout šikmé poslední řady zdiva. Tento krok jsem udělal o dohodě s projektantem abychom se vyhnuli spádovým klínům. Věnec jsem tedy dělal ve spádu s tím, že i plochá střecha bude ve spádu a pod věncem bylo tedy nutno umístit takto seřezané cihly.
Šalování aneb Mé první šediny
U šalování věnce jsem poprvé zažil pocit, že to prostě nezvládnu a raději to svěřím nějaké firmě. Dokonce jsem ji už poptával cenovou nabídku, ale nakonec jsem se kousnul a pustil do toho sám. Jsem přesvědčen, že právě v tuto chvíli se mi začaly objevovat první šediny.
Betonování věnce bylo peklo na zemi
Mix byl vyprázdněn poměrně rychle, ale beton byl hustý, na některých místech ho bylo málo, jinde zase moc, proto jsme jej začali všichni rychle stahovat z míst, kde nadbýval, sbírat do kýblů a roznášet tam, kde chyběl.
Když už začalo jít do tuhého, beton tuhnul, ruce křehly a čas odletu se blížil, nenapadlo mě nic lepšího než ten beton narychlo shrnovat holýma rukama, protože nebyl čas. Tohoto skutku jsem litoval ještě následujících 14 dní, jelikož mě beton poleptal a dlaně mi napuchly a extrémně se vysušily.
Strop ze Spirollů – za rychlost se platí
Jaké má vůbec betonový strop z panelů Spiroll výhody a nevýhody? Výhoda je jasná: velmi rychlý, kvalitní a jednoduchý způsob, jak zhotovit strop. Nevýhoda je ovšem také značná, a tou je cena. Zopakuji ještě jednou, cena. Spirolly se vyšplhaly v době Covidu a války na Ukrajině ze 362 000 na 506 000. Když jsem se snažil tuto komoditu objednat jinde, nedalo se.
Střecha v rukou profesionálů
Zdění atiky byl nelehký úkol vzhledem ke spádu betonového stropu. K dispozici jsem měl pilu na zdivo Aligátor a po seřezávání posledního šáru zdiva Porotherm do klínu vím, že tudy cesta nevede, musel jsem sáhnout po zdivu jiném a tím byl právě Ytong. Ten se řezal podstatně lépe. Střecha byla jednou z etap, kterou jsem svěřil kompletně do režie profesionálů.
Založení zdiva Porotherm 140 na pěnu Dryfix
Že mi na stavbě někdo maká, byl pro mě nezvyklý pocit. Dlouho jsem si jej ale neužil. Mezitím, co mi střechaři pracovali na střeše, já se opět chopil práce a pustil jsem se do založení a zdění vnitřních příček.
Do založení příčkového zdiva jsem se pustil svépomocí, nejspíše z důvodu, že to Pavel Tesárek hezky popisuje v jednom z videí, nebo z důvodu, že případná drobná nerovnost nebude mít tak závažný dopad. Tak, či tak, snažil jsem se o co nejpřesnější založení, což se mi z velké části povedlo.
Víte, jakou stranou patří nopovka?
Nopovou folii při zateplení soklu jsem umístil nopy směrem k domu, stejně jak je tomu v technickém listu nopové folie, kterou jsem koupil. Po průzkumu v různých Facebookových skupinách jsem zjistil, že takto ji umísťuje asi 90 % lidí. Zbylých 10 % pevně zastává variantu s nopy od domu. Nopy k domu údajně zajišťují průchod vzduchu mezi nopy, čímž je sokl odvětráván.
Zateplení podlahy je pohodová práce
Zateplení podlahy bych si dovolil bez jakýchkoliv okolků nazvat jako odpočinkovou. Není toho moc co pokazit. Dá se to zvládnout jistě rychleji, než byl můj případ, který činil dva měsíce. Bylo to z důvodu, že jsem si s tím celkem detailně vyhrával, trávil jsem nad tím prosinec a leden, kdy bych stejně neměl, co jiného dělat, a navíc se během toho věnoval studiu.
Dva zdroje vytápění jsou nutnost
Nejsem si jist, jestli již v době vyřizování mého stavebního povolení bylo povinností mít dva zdroje vytápění, nicméně já byl rozhodnut, že je to nutností. Sáhli jsme tedy po tepelném čerpadlu vzduch/voda značky Nibe F2040-6KW s vnitřní jednotkou S320, což lze, dle mi dostupných informací, považovat za Mercedes mezi čerpadly. Jako alternativní zdroj vytápění jsem tedy zvolil horkovzdušnou krbovou vložku.
Důrazně doporučuji ihned po instalaci tepelného čerpadla zažádat o změnu sazby ze stavebního (drahého) tarifu na tarif d57d, což vám přinese nemalou finanční úsporu. Potřebujete k tomu formuláře, které vám poskytne ČEZ a také revizní správu, kterou vám vystaví revizní technik po instalaci čerpadla.
Příprava na rekuperaci – zapomněl jsem na prostupy
Příprava na rekuperaci je práce, na které se toho nedá moc pokazit, pokud si ovšem nezapomenete připravit prostupy věncem pro rekuperaci, jako já. Problémem bylo to, že jsem neměl, jak projít do místností, které jsou odděleny nosným zdivem a věncem. Já hlupák si totiž nenachystal KG prostupy při betonování věnce a mezi věncem a rastrem SDK zbývalo cca jen 7 cm oproti potřebným jedenácti.
Máte za sebou také zkušenosti se stavbou domu? Pojďte s námi tvořit Svépomocí.cz. Každý článek odměníme 500 Kč jako poděkování za Váš čas.
Registrujte se a napište první článek!