Zdění příček Porotherm 140 na pěnu Dryfix

Autor: Majkí (11 příspěvků)
6. 11. 2024
0 komentářů
Zdění příček Porotherm 140 na pěnu Dryfix
Příspěvek stavebníka
Že mi na stavbě někdo maká, byl pro mě nezvyklý pocit. Dlouho jsem si jej ale neužil. Mezitím, co mi střechaři pracovali na střeše, já se opět chopil práce a pustil jsem se do založení a zdění vnitřních příček.

Příprava

Zprvu je nutno učinit stejné kroky, jako při zdění nosných zdí. Začal jsem tedy zametením podlahy, následovalo opětovné důkladnější zametení a ještě do třetice zametení jemným smetákem v místech budoucích příček. Takto jsem zbavil prašnosti podklad pro penetraci základové desky.

Tu jsem ještě nepenetroval celoplošně, ovšem opět pouze pod budoucím zdivem. Příčky jsem si rozměřil zatím jen na hrubo, abych věděl, kde penetrovat, ale nebylo nutno být přesný na milimetry, penetroval jsem s přesahem. Jelikož mi penetráku nezbylo mnoho a nechtělo se mi jej skladovat kvůli takovému zbytku, část jsem napenetroval již zcela.

Na takto napenetrované a připravené stavbě jsem tohoto dne nic nedělal, abych si tam zbytečně neprášil. Druhý den jsem provedl již důkladnější, avšak stále jen orientační vyměření abych věděl, kde navařit hydroizolaci. Tu jsem vařil opět ve dvou vrstvách s tím, že spodní vrstva byla o něco širší kvůli napojení. To se mi bohužel nepovedlo u všech zdí a i zde jsem se později "vykoupal" v příliš krátkých přesazích. Do budoucna určitě doporučuji nechat si větší přesah na obě strany.

Nechte si pod zdivem dostatečný přesah hydroizolace na obě strany.

Založení zdiva

Do založení příčkového zdiva jsem se pustil svépomocí, nejspíše z důvodu, že to Pavel Tesárek hezky popisuje v jednom z videí, nebo z důvodu, že případná drobná nerovnost nebude mít tak závažný dopad. Tak, či tak, snažil jsem se o co nejpřesnější založení, což se mi z velké části povedlo.

Zakládal jsem vždy prvně rohy s tím, že jsem si odměřil jak vzdálenosti, tak úhlopříčky. Jakmile jsem měl vyměřenou přesnou pozici rohových cihel, usadil jsem je do správné výšky, a do vodováhy. Po zatvrdnutí malty jsem od těchto cihel natáhl provázek a pokračoval ve zdění.

V místech budoucích dveří jsem nechal otvor o rozměru dveří + 10 cm na obložky. V jednom místě jsem měl dle projektu umístit pouzdro na posuvné dveře, ovšem to bylo v místě, kde se jedna příčka kolmo napojuje na druhou a takového umístěni nelze technologicky dosáhnout, proto jsem se rozhodl o umístění klasických dveří a oproti tomu jsem se rozhodl o pouzdro na posuvné dveře v budoucí šatně.

V místě pro stavební pouzdro, v mém případě značky JAP, je nutno ponechat stavební otvor na celou šíři pouzdra (lze dohledat v technickém listu, u výrobce, případně prodejce) a také podezdít pouzdro do výšky budoucí nuly. (lze vidět na obrázku)

Reklama
Zdění příček Porotherm 140 na pěnu DryfixZdění příček Porotherm 140 na pěnu Dryfix

Zdění příček a usazení překladů

Příčky jsem zdil na pěnu Dryfix stejně, jako nosné zdivo. Postup byl tedy totožný: Navlhčit šár mokrou štětkou, čímž zároveň zbavíme cihly prašnosti, nanesení dvou housenek zdící pěny, krátké zavadnutí a umístění cihly.

Zdil jsem opět podél provázku s tím, že drobné korekce jsem prováděl poklepáním z jedné či druhé strany. V místech napojení příček na nosné zdivo jsem měl už od zdění nosných zdí připraveny spony.

Spojení zdiva jsem prováděl tak, že jsem pomocí flexy s diamantovým kotoučem vybrousil drobnou drážku do cihly, štětkou ji zbavil prašnosti, nanesl pěnu pod sponu, následně na sponu + klasicky dvě housenky a poté přiklopil další cihlou, samozřejmě s patřičnou převazbou. Příčkové cihly jsem nezdil až na styk s nosnou zdí. V místech spoje jsem nechával zhruba 1-2 cm mezeru, kterou jsem následně vyplnil zdící maltou kvůli dilataci.

Během zdění jsem si průběžně hlídal svislou vodováhu. Tu vodorovnou jsem měl zajištěnou poměrně přesným založením. Takto zdít jsem pokračoval až do úrovně překladů, které jsem usadil do maltového lože, maltu umístil i do spoje cihly a překladu z boku.

Oproti nosným překladům s tyto ukládají na ležato, z toho důvodu je nutno cihly nad nimi seříznout Aligatorem na potřebnou výšku a umístit do maltového lože. Promaltovat se musí také spoje jednotlivých cihel v šáru nad překlady.

Tento postup jsem vyčetl v brožuře, vydané přímo Porothermem, kterou mě vybavil pan zedník, zakládající mi nosné zdivo. Mezi posledním šárem cihel a stropem jsem ponechal zhruba 2-3 centimetrovou mezeru, kterou jsem vyplnil montážní pěnou, opět za účelem dilatace.

Drážku pro spony, spojující nosné zdivo s příčkami lze pracně vypilovat pilníkem, nebo jednoduše a rychle vybrousit diamantovým kotoučem na úhlové brusce

Reklama
Zdění příček Porotherm 140 na pěnu DryfixZdění příček Porotherm 140 na pěnu Dryfix
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Majkí
Majkí (11 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací