Podlaha - Hydroizolace podlahy/IPA (díl 16.)

Autor: Karel a Vendy (21 příspěvků)
Kategorie: Rekonstrukce domu
7. 2. 2025
0 komentářů
Podlaha - Hydroizolace podlahy/IPA (díl 16.)
Příspěvek stavebníka

Hydroizolace podlahy svépomocí není žádný oříšek, ale trochu víc smradlavej job.

Podlahy - hydroizolace

Po vybetonování podkladového betonu a dostatečném proschnutí přišlo na řadu izolování proti vlhkosti a vodě pronikající zespodu vzhůru skrze podlahu. Izolování stěn jsem věnoval zvláštní článek o podřezání zdiva.

Tady bude řeč o podlaze jednotlivých místností. Bylo třeba celou podlahu(beton) napenetrovat asfaltovou penetrací.

Nejprve jsem si špachtlí či zednickou lžící odstranil nerovnosti, jako zbytky omítky atd. Pak zametl hrubé věci a nakonec jsem povrch důkladně vysál stavebním vysavačem. Odteď jsem dodržoval pravidlo dvojí obuvi, tedy čisté/špinavé . Tedy čistá obuv-tenisky na pohyb v prostoru čistém a pak druhá obuv, ta špinavá pro pohyb jinde a venku.

Podlaha - Hydroizolace podlahy/IPA (díl 16.)

Penetrace - tekutá hydroizolace/penetrace

Potřebujete váleček s teleskopickou tyčí, štětec, kyblík, rukavice, respirátor, brýle a samotnou asfaltovou penetraci na beton. Nejprve po obvodu místnosti stětcem nanášíme hydroizolaci do výšky podřezání, nebo cca 10 až 15 cm dle skladby podlahy. Rovněž v rozích a podél stěn nanášíme na vodorovnou část štětcem, jelikož válečkem by to šlo obtížně. Celou vodorovnou plochu nanášíme již válečkem tak, abychom měli souvislou vrstvu po celé místnosti.

Jakmile je napenetrováno a proschnuto je třeba mít plynovou bombu a hořák.

Reklama

Pokud to venkovní teplota a vlhkost umožňuje, tak větrejte - ideálně nepřetržitě. Bolest hlavy z výparů asfaltu a dalších látek za to nestojí.

Podlaha - Hydroizolace podlahy/IPA (díl 16.)Podlaha - Hydroizolace podlahy/IPA (díl 16.)

Plamenomet a IPA

Pokládku jsem začal podle laserové linie, takže jsem viděl v průběhu jestli neměním směr, tedy nevzniká odklon. Překládání a napojování jsem nechal cca 2-3 cm tlusté.

Proces navaření IPY na podklad je lehce zdlouhavý, ale nutný. Hořákem pomalu máváte po délce role u země tak, aby se povrch viditelně zahřál a natavil téměř do tekuta. Ukazatelem muže být vznikání jakoby prasklin/OK tmavě černé barvy, kde je asfalt skoro tekutý v tenké vrstvě. Jakmile je nataveno, odvinete roli zase o kus dál, aby se natavená část spojila s podkladem. Spoje jsem nahříval důkladně zespodu, pak přiložil a rovněž ještě prohřál plamenem zvrchu tak, abych viděl lehkou tekutost a měl jistotu spojení obou částí.

Cílem je z IPy vyrobit takovou neprodyšnou, souvislou vanu přes celou místnost, která by se měla napojit na podřezání pokud existuje.

Dejte si záležet všude u stěn a okrajů, aby se Vám pak jednodušeji pokládal polystyren a nemuselo se vyřezávat.

Reklama

Při okrajích nejprve nahřejeme spodní část tak, že ji zespoda podložíme, aby se nespojila sama se sebou a pak ji připlácneme na stěnu tak, aby kopírovala podlahu, roh i stěnu. Mně posloužily dobře kusy cihel a menší desky k podkládání a pak k držení na stěně po delší dobu, než to zatuhne.

Náklady

Název položkyCena
IPA 10x 10m
8 000 Kč
PLYN ve velke bombě 3x
1 500 Kč
Plamenomet/hořák s hadicí a regulací
1 500 Kč
Asfaltová penetrace 3x 9kg
1 800 Kč
štětec, valeček, rukavice a brýle
1 000 Kč
Celkem13 800 Kč
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Karel a Vendy
Karel a Vendy (21 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací