Zahradní kalendář: v dubnu sázejte zeleninu a pečujte o trávník

01.04.2016 07:59 7314 zhlédnutí
Redakční

Duben je tu, a proto vám přinášíme další díl shrnujících úkolů pro tento měsíc. Měsíc duben je plný proměn, tak je nezbytné pustit se směle do práce – je to totiž jeden z nejnáročnějších měsíců, co se týče péče o zahradu. V tomto období na plno začínáme se vším tím setím, pletím, sázením, hnojením, zaléváním, sekáním a zastřiháváním.

Vysévaní zeleniny

Pokračujte ve výsevech zeleniny do volné půdy, které jste započali v předešlém měsíci. V průběhu dubna je pravý čas na vysévání téměř všech druhů zeleniny: mrkve, salátu, červené řepy, špenátu i ředkviček nebo hrachu. Zeleninové záhony překryjte pěstebními foliemi nebo netkanými textiliemi, které chrání mladé rostlinky proti aprílovému počasí, ranním mrazíkům a uspíší sklizeň. Pozor na teplomilné zeleniny, ty vysévejte přímo na záhon nejdřív koncem měsíce.

Krásné růže

Do poloviny dubna je vhodné provést základní řez růží. Odstraníme suché a zimou poškozené výhony, pak zkrátíme silnější výhony na tři až pět oček. Růžím také prospěje přidání kompostu, přihnojení a zálivka.

Trávník pravidelně sekáme

Pokud si přejete krásný zelený trávní, je čas jej řádně vyhrabat a začít s pravidelným sečením. Po prvním sečením nezapomeňte trávník zalít. Více o péči o trávník čtěte v článku Co potřebuje trávník po zimě.

 zahon

Zakládáme trávník

Od dubna můžete vysévat nové trávníky a pokládat trávní koberce. Ideální čas pro zakládání trávníku je jaro, přesněji od poloviny dubna do konce května. Půda je již teplejší, ale stále dostatečně vlhká. Nutné je důkladně odstranit plevel a srovnat terén. 

Pozor na slimáky

Začněte včas s opatřeními proti slimákům. Možná je ještě nevidíte, ale určitě rozmístěte granule a další nástrahy. Nechcete přece, aby vám zničili klíčící a mladé rostliny.

slimak ruze

Dokončíme výsadbu ovocných stromů

Pokud máte připravené jámy, vysaďte do nich ovocné a okrasné dřeviny. Jaro je nejhodnější čas pro výsadbu broskví a jiných teplomilných dřevin. Stromky sázíme do sluncem prohřáté pudy, v takové půdě se stromky mnohem lépe ujímají.

Průběžná péče

Plevelné rostliny je potřeba odstraňovat průběžně. Rostliny potřebují výživu, tak doplňujte organické i minerální hnojiva a zapravte je do půdy.

 

Použité fotografie jsou pod licencí Creative Commons CC0, pixabay.com

Projektování rodinných domů očima architekta
Předchozí redakční článek
07.04.2016 07:59 8264 zhlédnutí
Projektování rodinných domů očima architekta
Redakční
Projekt domu na míru si nemůže dovolit každý. Proces spolupráce s...
Instalace zahradního osvětlení svépomocí
Následujicí redakční článek
14.04.2016 12:00 11583 zhlédnutí
Instalace zahradního osvětlení svépomocí
Redakční
Plánujete osvětlit zahradu? Přinášíme vám návod, jak...

Nové články na Svépomocí.cz

Příspěvek stavebníka
Hrubá stavba
Zdivo a strop suterénu
Příspěvek stavebníka
Příprava stavby
Odjíždí karavánek, stavíme plecháček
Příspěvek stavebníka
Jak pěstovat
Jak rostou papriky
Příspěvek stavebníka
Příprava stavby
Stavební buňka

Související články