Vysévaní zeleniny
Pokračujte ve výsevech zeleniny do volné půdy, které jste započali v předešlém měsíci. V průběhu dubna je pravý čas na vysévání téměř všech druhů zeleniny: mrkve, salátu, červené řepy, špenátu i ředkviček nebo hrachu. Zeleninové záhony překryjte pěstebními foliemi nebo netkanými textiliemi, které chrání mladé rostlinky proti aprílovému počasí, ranním mrazíkům a uspíší sklizeň. Pozor na teplomilné zeleniny, ty vysévejte přímo na záhon nejdřív koncem měsíce.
Krásné růže
Do poloviny dubna je vhodné provést základní řez růží. Odstraníme suché a zimou poškozené výhony, pak zkrátíme silnější výhony na tři až pět oček. Růžím také prospěje přidání kompostu, přihnojení a zálivka.
Trávník pravidelně sekáme
Pokud si přejete krásný zelený trávní, je čas jej řádně vyhrabat a začít s pravidelným sečením. Po prvním sečením nezapomeňte trávník zalít. Více o péči o trávník čtěte v článku Co potřebuje trávník po zimě.
Zakládáme trávník
Od dubna můžete vysévat nové trávníky a pokládat trávní koberce. Ideální čas pro zakládání trávníku je jaro, přesněji od poloviny dubna do konce května. Půda je již teplejší, ale stále dostatečně vlhká. Nutné je důkladně odstranit plevel a srovnat terén.
Pozor na slimáky
Začněte včas s opatřeními proti slimákům. Možná je ještě nevidíte, ale určitě rozmístěte granule a další nástrahy. Nechcete přece, aby vám zničili klíčící a mladé rostliny.
Dokončíme výsadbu ovocných stromů
Pokud máte připravené jámy, vysaďte do nich ovocné a okrasné dřeviny. Jaro je nejhodnější čas pro výsadbu broskví a jiných teplomilných dřevin. Stromky sázíme do sluncem prohřáté pudy, v takové půdě se stromky mnohem lépe ujímají.
Průběžná péče
Plevelné rostliny je potřeba odstraňovat průběžně. Rostliny potřebují výživu, tak doplňujte organické i minerální hnojiva a zapravte je do půdy.
Použité fotografie jsou pod licencí Creative Commons CC0, pixabay.com