4. Uhutnění podkladu, kari sítě, šalování, betonování desky a hydroizolace

Příspěvek stavebníka

Po krátké zimní odmlce zase zpět. :) Začátkem února jsme ještě dovozili pár koleček štěrkopísku, zarovnali, zhutnili a začali s pokládkou kari sítí 6 x 150 x 150 mm.

Kari sítě jsme vázali pomocí speciálního utahováku armovacími drátky. Vzali jsem drátky dlouhé 10 cm (stačilo, pokud máte kari sítě u sebe, jinak spíš 15 cm). Utahovák doporučuji, protože usnadní nepříjemné motání kombinačkami. Zkrácení sítí a prostor pro prostupy jsme cvakli pomocí velkých pákových kleští (šlo to jako po másle). Pak jsme pod sítě nařezali dlažební kostky, aby neležely na štěrkopísku a beton je pěkně oblil. 

Mezitím jsme objednali cihly Porfix (obvodové + nosné 250 mm, příčky mezi pokoje 150 a 100 do chodby).

Bednění desky

Další den se začalo bednit pomocí použitých DOKA desek, které nám půjčil kamarád. Půjčili jsme nivelační laser, koupili vázací drát s bužírkou, hřebíky dvou velikostí k upevnění desky do spár (každá spára ztraceného bednění je jinak široká), dobili AKU vrtačku, sbalili kladivo, mafl, vruty a šli na věc.

Dělali jsme to ve třech, což bylo ideální. Já vše upevňoval a spojoval, druhý držel, než se deska přichytla pevně a třetí přeměřoval laserem. Ve třech jsme měli 76 m bednění hotové za 3,5 hodiny. Do desky jsem vždy udělal v půlce a ve spojích vedle prken vrtačkou dvě díry, protáhl drát, upevnil ho k roxoru, přes větší hřebík kroucením dotáhl drát a hřebík pak zapřel o beton (aby se drát tlakem betonu nepovolil).

 Desky jsem spojoval pomocí krátce nařezaných prken, které jsem připevnil v každé desce dvěma vruty, vedle prkna provrtal dírky a opět celý spoj přitáhl drátem. Desky už jsme nijak nezapírali, protože držely parádně. Upevňovali jsme do roviny podle nivelačního laseru, takže 15 cm tloušťka desky od hran ztraceného bednění (místy i více).

Betonování desky

Dále se objednalo 30 m3 betonu do desky spolu s pumpou a mohla začít betonáž.

Byla to taková hurá akce a nikdo jsme to nikdy nedělal. Půjčili jsme vibrační lať a čekali v deštivém a větrném počasí na příjezd mixů. Na celou betonáž jsme byli 4, ale stačí bohatě 3. Jeden obsluhoval pumpu, druhý hrabě a třetí stahoval latí. Nakonec jsem to celé přejel vibrační latí (byla 3 m dlouhá, což bylo fakt zbytečně moc) a bylo hotovo.

Co bych udělal příště jinak?

Sehnal si 4m stahovací lať nebo udělal ještě delší, abych mohl jet po okrajích bednění a stahovat fakt do roviny. Půjčil bych max. 2m vibrační lať (šlo by i bez ní) a na závěr bych alespoň kraje přejel hladítkem (kvůli vibrační lati vyběhlo nahoru dost kamínků - hned po betonáži si toho tolik nevšimnete, objeví se až „mléko“ v betonu trochu vyschne), takže jsem je pak musel strhávat betonovou dlažební kostkou ostré kamínky.

Životně první deska ale ve finále vypadá dobře, tak uvidíme při zakládání cihel, jestli budou nějaké větší nerovnosti.

Pak deska zrála a po 3 týdnech se pokračovalo. Mezitím jsme domluvili termín založení stavby od Porfixu.

Hydroizolace

Povrch desky jsem překontroloval a těžkou dlažební kostkou pourážel místy vyčuhující kamínky (šlo to s ní dobře), pak vše důkladně zametl, pod obvodové zdi natřel penetraci Penetral Alp a další volný den natavil asfaltový pás Glastek 40 Special mineral. Asfaltové pásy jsem velkým odlamovákem nařezal na půl.

Nejprve jsem váhal, jestli dát celou roli (1 m) nebo jen půlku, ale jelikož mám zdivo 250 mm, tak mi přišlo zbytečné dávat celou šíři pásu, aby se pak zbytečně neponičil kvůli zdění, lešení, montáži střechy apod. Přes desku jsem nechal přesah ~11 cm, takže vně zůstalo ~14 cm, což snad bude dostačující pro pečlivé celoplošné natavení.

Ještě jsem přemýšlel o druhém obyčejnému pásu pod nosné zdi kvůli případnému protlačení, ale v projektu jsem měl pouze jednu vrstvu tohoto pásu, tak jsem se ho držel. Dům je přeci jen jednopodlažní z lehčího Porfixu, na suchém kopci a základy nad terénem, takže hrozí nějaká minimální vzlínavá vlhkost + radon, na který mi pro jeho hodnotu tento pás stačí.

Pokračování o založení a zdění v následujícím článku :)

Fotogalerie

4. Uhutnění podkladu, kari sítě, šalování, betonování desky a hydroizolace
4. Uhutnění podkladu, kari sítě, šalování, betonování desky a hydroizolace
4. Uhutnění podkladu, kari sítě, šalování, betonování desky a hydroizolace
4. Uhutnění podkladu, kari sítě, šalování, betonování desky a hydroizolace
4. Uhutnění podkladu, kari sítě, šalování, betonování desky a hydroizolace
4. Uhutnění podkladu, kari sítě, šalování, betonování desky a hydroizolace

Stavební etapa:

Název položky Cena
Beton + pumpa 48 000 Kč
Penetrace + hydroizolace 6 200 Kč
Hřebíky + nářadí 700 Kč
Celkem 54 900 Kč