VIDEO: Základová deska ve svahu: část 5.

08.10.2018 12:55 19521 zhlédnutí
Příspěvek stavebníka

Deska ve svahu byla výzva, a tak bych se rád podělil o report a nabyté zkušenosti :-). Bagrování základů jsme začali 15.7.2018 a dokončení desky proběhlo zalitím betonu 3.9.2018. Čili 6 a něco týdnů. A to se nejvíce čekalo na bagristu, až bude mít čas na navážení - ale o tom a začátcích níže.

00:56

Terén ve svahu s převýšením ca 1,1m na 13m jsme jeden celý den zarovnávali - bagr s ješťěrkou hlínu vozili nahoru na pozemek a rovnou z něj dělali kaskády, takže tam nemáme žádné obří hromady, ale sympatické rovné plošiny. Něco z hlíny si berou sousedi. Vybagrování schéma viz galerie.

Jeden den geodet přijel a za 30minut vyměřil 4 kolíky pro náš nekomplikovaný dům ve tvaru obdélníku. 3 tisíce.

V pátek volá bagrista, že by měl čas v sobotu bagrovat základy. Takže letíme na pozemek s dokumentací a já vyměřuju základy a zatloukám velké hřebíky do země. Ne úplně podle projektu, protože projekt říká 70cm pasy a všichni (bagrista, zedník i stavební dozor) říkají, že stačí 50cm. Kopeme tedy lžící 50cm, takže pasy jsou něco přes 50m široké. Zedník mi říkal dokonce abych kopal čtyřicítkou, ale to už se mi zdálo o hubu když bednáky jsou taky 40, tak abysme se vůbec trefili :-) Mezi hřebíky si napínám zednický provázek a vysypávám pískem. Vápnem už nevysypávám protože to jsem udělal u zarovávání terénu, ale v noci trochu pršelo a vápno bylo pryč a já to vysypával znovu. Mezi provázky se mi neustále pletl náš starší pes, kterej je hluchej a i snad necitelnej protože o provázky pořád zaváděl a tahal mi za ně:-) 

Měření ve svahu je stejné jako měření na rovině - není potřeba přidávat ani centimetr protože měříte v kopci.

Doporučuju všechny pasy opravdu přeměřit aby se vám nestalo jako mě že jsem si jeden naměřil od vnější hrany pasů a ne od vnitřní a pak když už byly zalité nemuseli se ručně dovykopávat základ na jeden další bedňák.

Bagrista přijel zase s ještěrkou a kolegou a kopal. A to jsem ho musel pořád prosit ať kope víc do hloubky protože on říkal 'to je dobrý, já už kopal 200 základů na baráky' :-) Za pár hodin bylo vykopáno. Základy nebyly úplně v rovině dole, ale lehce kopírovaly okolní stoupající terén (jen na pár místech). To prý nevadí ale důležitá je nezámrzná, kterou v horní části pasů vytvořím pak dosypem hlíny na okolní terén. 

Fotogalerie

Pasy jsme dělali s jedním odskokem na každé straně po domluvě se zedníkem a stavebním dozorem. Prostě se řeklo tady 3,5m od sdola se pojede kopání v jedné rovině a pak se základ zvedne. Zvedl se nakonec o nějakých 40cm, takže vrchní pas byl o tolik vyšší. Důležité pro stavební dozor bylo aby vrchní a spodní pás se pěkně propojil betonem takže mezi nimi vznikl takový betonový 'sloup' vysoký přes 1,2m - po lití pasů - viz schéma v galerii.

Přítelkyně a já jsme začišťovali pasy a v týdnu jsem připravoval prostupy. Tady bylo důležité prostupy pořádně ukotvit roxorama. Odpadní prostup (KG trubka 200mm) jsem dal do výšky cca 30 cm nad dno pasu (předtím mi říkal ale pán ze stavebního dozoru abych ho více natočil na revizní šachty aby tam pak ty zásilky lépe tekly:-)) takže jsem ho ořízl šikmo a natočil na šachty a ukotvil roxory R10 tak že jsem na každou stranu pod i nad natloukl palicí 2 trny. Jako test si pak na tuhle KG trubku 200mm stoupl můj 100kg kamarád a udržela ho. Tlak betonu je obrovskej a pořádné neukotvení vám ty prostupy vytrhne a je problém. Na vodu jsem použil jako chráničku KG trubku 125mm a položil na dno pasů do hloubky 1,2m a taky trnama nahore zadělal. Vodu jsem nechtěl napojovat přes spojky, ale mít ji v kuse a prostrčit ji jenom do domu tímhle prostupem, v délce 20m mi vedla už z vodovodní šachty.

Na elektřinu jsem použil kopoflexovou chráničku 125mm a ukotvil ji na každé straně roxorem R8 ohlým do U. Udrželo by to skálu :-)

No a pak jsme dávali zemnící pásek, což bylo ale špatné pořadí. Měl jsem pásek dát nejdřív a pak až prostupy. Ale poradili jsme si s tím také. Pásek bych příště ale rozřezal pro jednotlivé délky stran základů a nerozvinoval ho v kuse přes rohy. To je obtížné a pásek se nechtěl ohnout a točil se směrem na stěnu, takže bych radši rozřízl a použil spojky pásek pásek na každý roh.

Nakonec jsem dělal zašalování pro odskoky. Zvolil jsem 2x OSB desku 22mm a pro každou stranu jsem vykopal krumpáčem a zednickým kladívkem takovej šlic do půdy po celé výšce OSB desky až ke spodní úrovni betonu. Z druhé strany jsem desku zapřel o vnitřní vykopaný pas tak aby tlak betonu ji přitiskl na stěnu viz foto.

Pak jsem ještě dofoukal pěnou všechny možné díry u KG trubek, aby se beton nedostal dovnitř, a kolem OSB zašalování taky.

Nakonec jsme si vyznačili pomocí niveláku a vodováhy výšky betonu a zatlouk jsem si tam velký hřebík. Pak jsem si hřebíky propojil opět zednickým provázkem - ten je líp vidět než barevný sprej, i když jsem sprej použil taky.

Za 3 dni neustálého modlení aby nepršelo (což se díky bohu nestalo) přijel mix s C16/20 (v betonárce známý jako 'dvacítka') a potom další a my pádlovali. Byli jsme na to dva a byla to neuvěřitelná makačka protože beton nepočká a tak neni možnost pauzy. Beton byl vylitej za 2h a zašalování drželo. Mám pocit že by udrželo i víc jak 25cm betonu v horní vrstvě protože beton pak už rychle v tom 35 st hicu tuhnul.

Roxory určitě doporučuju mít připravené a nařezané a napíchat hned do zavadlého betonu, my dělali po R12 po 1m (později jsem ještě navrtával R10 mezi ně do zakládacího betonu pro ZB) a ikdyž se jednou netrefíte, tak je buď ohnete nebo krajně uříznete ten jeden. Litej beton jenom tak člověk neprovrtá, když to děláte po týdnu. Po roxorech jsme ještě vzali nivelák a plus minus přeměřili výškový rozdíl 25cm mezi spodním a vrchním pasem, aby šly bedňáky dobře navázat. V plánu bylo 2 řad bedňáků v horním betonu a 3 řady bedňáků v dolním. V pohodě podle známého zedníka by nebylo ani kdybysme se sekli o 5 cm:-)

Za dva dny jsem odšaloval, ikdyž v těch hicech sem mohl klidně druhý den ráno podle stavebního dozoru. 

Založení ZB jsem už nedělal sám, ale se známým zedníkem. Projekt říkal ZB 400 po obvodu a 300 pod vnitřní zdi. Objednal jsem na sedmou ráno v sobotu 2 kubíky betonu C16/20 polosuchého a lopatou s kolečkem dělal poskoka zedníkovi který si za 4h hravě poradil se všim a první řada ZB všude byla na světě. Zbytek betonu co nebyl potřeba na založení pod ZB jsme nacpali do ZB přímo a utemovali/ušlapali.

Vkládali jsem vodorovné R10 roxory a já navrtával i nějaké svislé R10 navíc v místech kde byly 3 řady ZB.

Druhý den jsme dávali další řady ZB na sebe a lepipi lepidlem k sobě aby se nehly. Na tyhle 2 akce jsme byli celkem 3 pomocníci protože se hodně nosilo ZB a vozil beton kolečkem. Přítelkyně odnosila 3 palety ZB + odvozila kolečkem a to jsme jí říkali že měla zůstat radši doma :-)) přesvědčila nás činy. Založení ZB a další řady tedy 2 dny a celkem nějakých 15h práce.

Na plnění ZB betonem další týden byl zase jenom mix protože pumpa nebyla a tak byla zase totální dřina v 35 st horku. Byli jsme na to jenom 2 a měli každej zednickou fanku a lopaty. Mix popojížděl okolo ZB jak mohl a kde nemohl jsme fankovali jako diví. Fanky byly ale nějaký klumpy protože se pod tíhou betonu ohýbaly. ZB jsme plnili tak že 10 cm od okraje sme nechávali volno pro propojení s betonem na základový desce. Špatně jsem to spočítal (počítal jsem sice doma u pc, ale měl jsem si změřit bedňáky, kolik mají objem přímo na stavbě) a mix měl málo betonu (4,4 kubíku) protože se i nějakej vylil mimo ZB a tak jsem narychlo doobjednával polosuchej C16/20 1,2 kubíku klasicky s kačírkem a ručně ho vozili do chybějících ZB. Práce navíc. 

To už jsem byl domluven s instalatérem - podle výkresu říkal že až na jeden bedňák kde jde kanalizace skrz dům není potřeba vynechávat něco ve ZB pro odpadní potrubí, že se vytočí pak v rámci 20cm podlahy. 

Domluvil jsem bagr pro vykopání kolem základů pro vodu a kanalizační prostup ven z domu i uvnitř, protože do hloubky 1,2m v suché polojílovité půdě ručně kopat nechcete :-) Na bagr jsem čekal zase déle, asi týden. Pak za mého neustálého dohledu kopal bagrista v okolí základů a já doufal že nic nepoškodí. Byla to čistá práce a bagrista umí.

Instalatér provedl pokládku KG potrubí a napojení rovnou do připravené revizní šachty. Takže už se klidně mohlo začít používat :-) Nastříkal jsem si spoje kanalizace před jakoukoli prací abych viděl že se mi nerozpojili někde spoje, protože jsem s ní manipuloval kvůli jednomu vynechanému ZB. Přeměřil jsem si sklon 3cm na 1m a kde bylo málo, tak jsem si konce přizvedl. Vodu jsme protáhli vynechaným 125 prostupem včetně vodovodního kohoutku a tak byla voda v baráku.

Následně jsme dosypávali písek v okolí vody, hlínu a kameny do desky a pod písek kanalizaci. Nejdřív ručně aby se dosáhlo pod kanalizaci a já ji mohl obetonovat ručně míchaným betonem. Instalatér to doporučoval, zedník ne, protože říkal že kanalizace v různých teplotách pracuje a rozpíná se. Já to obetonoval.

Zjistil jsem že mi chybí 50cm základ se ZB vevnitř pro nosnou zeď. Tak jsem odkryl hlínu a kopal ručně 90cm a po domluvě se stavebním dozorem jsem vložil jenom vodorovné R10. Svislé by v tomhle jinym základu nedělali dobrotu. Beton jsem tam dal polosuchý objednaný C16/20 zase a dodal 2 řady ZB a hned vyplnil betonem. Vše pečlivě ušlapal a utemoval.

Pak už nakladač navozil hlínu a žábování. Pak kamení 15cm vrstva (jako ochrana proti vzlínající vodě a mrazu), frakce 16/32 7 tun a nakladač se samozřejmě všude nedostal takže ruční rozhrnování které jde opravdu ztuha. Takže taková lepší posilovna. Kamení i hlínu předtím doporučuju dobře urovnat do roviny, jinak žába i žehlička skáčou do stran a ujíždí, případně se zaboří. 

Když hotovo tak už jenom zašalovat desku, umístit podložky/kostky pro kari sítě, položit a svázat kari sítě a zalejt desku. V tomhle pořadí.

No a pak zašalování desky opět se zedníkem. Nakoupil jsem v OBI OSB desky 22mm a nechal si je tam rovnou za 200 kč nařezat. Beton na desku měl být ve výšce 15cm, čili desky o výšce 30cm a 2m délce v počtu asi 22 ks s nějakou rezervou. A vázací drát 3mm. Žádné podpěry, protože to je moc pracný. Obšalování kolem ZB jsme provedli následovně:

 1. neohýbat svislé roxory ze ZB směrem dovnitř, ale nechat je svislé
 2. najít nejvyšší bod ZB, tam začít s 15 cm výškou desky
 3. za přiržování ve dvou lidech natloukli 2x hřebík do výškově usazené OSB desky v místě kde je horní hrana ZB a hřebík ohnuli kladivem na konci tak, aby deska držela sama
 4. do OSB desky vyvrtali dvě díry na místech kde se bude deska vázat k vyčnívajícímu roxoru ze ZB (většinou to byly 2 někdy i 3 místa kde jsme vázali k roxoru)
 5. vložit vázací drát průmeru 3mm do těchto děr zevnitř okolo roxoru a na OSB desce venku ho zakončit/zavázat
 6. udělat i druhý nebo třetí stejným způsobem v téhle desce
 7. utáhnout vázací drát kouskem roxoru o délce např 7cm tak že se vloží roxor mezi 2 konce onoho vázacího drátu a zatočí se a tím utahuje 
 8. utáhnout to tak aby OSB deska byla lehce nakloněná horní stranou dovnitř desky, protože tlak betonu ji mírně vyvalí ven a tím pádem vyrovná (my to s utažením trochu přehnali a deska je mírně šikmo dovnitř)
 9. ukázka viz video
 10. další desky jsme jeli už jen pomocí vodováhy 

Takto jsme umístili a pořádně upevnili všechny OSB desky s pomocí vodováhy a nakonec nivelákem kontrola výšky.

Následné vypodložení karisítí jsem již měl trochu hotové ale chce to pořádně udělat aby karisítě neležely na zemi, takže při výšce betonu 15 cm jsem používal jak 7cm zámkové kostky tak i menší 5cm nebo dvě 5cm na sebe když pod nimi kamení nebylo v rovině.

Karisítě 3x2m průměr 6mm oka 150x150 jsem neřešil a dával přesahy i 2 oka a pak mi samozřejmě nevyšly i přes rezervu asi o 2m2. Čili jsem si pomoh že jsem dal zbytky kari sítě 5mm oka 100x100 a k tomu nějaký další R10 roxory křížem o délce 4m aby se to rozneslo. Vše pečlivě spojené ale nevázané ručně nýbrž rádlovačkou a rádlovacíma drátkama. Kdo to nezná, přikládám foto do galerie, je to užásná věc a je radost s tim dělat a nevázat se s každým drátkem ručně. Ve zkratce jde o to že koupíte hotové drátky o délce např 12cm a na každém konci je očko a ty se dají přes sebe a rádlovačkou zatáhne a oni se zatočí a drátek se utáhne. Na věnec se již těším až je budu vázat :-)

Finální zalití desky: V ZB jsme měli vodu a to docela dost asi 5cm a já nevěděl jestli ji vyndavat ručně nebo ne ale beton při zalévání desky pak vodu vytlačil ven, takže vyndavat není potřeba. Akorát my tam měli bláto z navážení a tak jsme ho ještě před šalováním ručně a krumpáčem a wapkou vyndavali ven.

Následující den přijel mix a my zase pádlovali. Na zalití desky jsem objednal dva mixy, čili 14 kubíků C16/20 a měl v rezervě ještě možnost třetího mixu. Ten taky musel dorazit s dalším 1,2 kubíkem. Při zalévání finální vrstvy desky (které jsme dělali s kamarádem ve dvou lidech a nikdo s tím neměl zkušenost) doporučuju si nechat beton dostatečně naředit (ale za se ne moc) aby byl hodně tekoucí protože se bude lépe urovnávat i pádlovat. Měl jsem půjčenou vibrační lať ale byla spíše na obtíž. Při tak řídkém betonu je lepší mí stahovací lať vlastní výroby z KG trubky s dlouhou aspoň 2 metrovou rukojetí abyste dobře dosáhli všude. A hlavně aby byla lehká a dobře se s ní manipulovalo, což není případ té vibrační latě která je těžká a těžko se z betonu zvedá. Jednu chvíli jsem byl na pádlování sám protože kamarád si zapomněl gumáky a když zjistil, že v keckach se toho opravdu moc neudělá, jel pro ně rychle do stavebnin. 

Co bych příště udělal na zalejvání desky jinak je to, že bych si v betonárce zařídil (zvláště pokud betonujete přes teplé počasí) aby mixy jezdili hned za sebou a ne s prodlevou 30 minut kdy jsme čekali a nemohli urovnávat beton všude naráz, protože potom už ten první tuhl a při vkročení se už zanechávaly stopy - díry. 

Výsledek viz foto. Nejdříve jsem myslel že to není moc rovný a hladký ale sousedi mě přesvědčili o opaku a i jsem viděl u souseda jak vedle vylili desku - tam byly 2 cm rýhy, kačírek koukal ven, no vůbec nepěkný a myslim že pro následnou izolaci je důležitý si dát práci ať už s onou lehkou stahovací latí z KG trubky anebo uhlazovat i lopatou a udělat si tak dobrou přípravu na izolaci.

Ať se daří.

Velké poděkování všem, co se podíleli na desce: @Petr Ray, @Evca, @Paja J., @táta a taky článkům od vás tady na svepomoci.cz a serveru vůbec.

Fotogalerie

Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
Základová deska ve svahu: část 5.
PŘÍPOJKA NA VODU A REVIZNÍ ŠACHTY + PROVIZORNÍ ELEKTŘINA ČÁST 4.
Předchozí článek autora
09.06.2018 09:01 6806 zhlédnutí
PŘÍPOJKA NA VODU A REVIZNÍ ŠACHTY + PROVIZORNÍ ELEKTŘINA ČÁST 4.
Příspěvek stavebníka
Zdravíčko stavebníci. Na stavbu, jak víte, je potřeba voda a elektřina. To...
predek domu (porotherm T44)
Následujicí článek autora
25.12.2018 09:08 4447 zhlédnutí
VIDEO: Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.
Příspěvek stavebníka
Před zděním spodního patra z Porotherm T 44 Profi Dry Fix jsme se kvůli střednímu radonu rozhodli...

Stavební etapa: příprava a betonování desky

Název položky Cena
bagrování zarovnání terénu 4 500 Kč
geodet pasy, ZB 6 000 Kč
zemnící pásek, KG trubky, drobnosti 4 500 Kč
bagrování základy 4 600 Kč
roxory R12 2 500 Kč
beton C16/20 do základů 14 kubíků 23 200 Kč
ztracené bednění 220ks 400, 50 ks 300, roxory R10, kari sítě 15ks 6mm 25 600 Kč
beton do ZB 12 000 Kč
kanalizace 9 300 Kč
písek 4 kubíky 2 700 Kč
OSB desky na zašalování 2 800 Kč
stěrk frakce 16/32 7 tun 7 000 Kč
půjčení žáby, žehličky 1 500 Kč
navážení hlíny a kamení nakladačem 2 500 Kč
vibrační lať půjčení 500 Kč
beton za vrch desky 15,4 kubíků 25 000 Kč
ostatní (vázací dráty, nářadí, pěna, ruční beton, ...) 7 500 Kč
Celkem 141 700 Kč
16.06.2019 08:32 1782 zhlédnutí
Rozvody a instalace
Rozvody elektřiny - část 15.
Rozvody elektřiny - část 15.

Elektřinu jsem se rozhodl vyřešit víceméně na klíč. Na začátku jsem uvažoval o tom, že si nakoupím...

05.06.2019 07:11 1491 zhlédnutí
Rozvody a instalace
Rozvody vody - část 14.
Rozvody vody - část 14.

Před začátkem rozvodů vody bylo potřeba zjistit podle dokumentace, kde přívod vody povede po...

02.06.2019 12:06 1497 zhlédnutí
Hrubá stavba
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.

Po dokončení hrubé stavby (začátek ledna 2019) a osazení oken (půlka února 2019) jsem již měl před stavbou...

03.04.2019 16:05 2744 zhlédnutí
Dokončení stavby
Okna a okenní folie - část 12.
Okna a okenní folie - část 12.

Okna jsem poptával již na jaře 2018 před samotnou stavbou. V úvahu připadaly Vekra okna, Okna eu a...

20.03.2019 08:50 2720 zhlédnutí
Hrubá stavba
Zastřešení domu - část 11.
Zastřešení domu - část 11.

Zabednění krovu byla etapa, na kterou jsem se moc těšil, protože znáte to. Takové to pršení do...

07.03.2019 08:45 3161 zhlédnutí
Hrubá stavba
VIDEO: Krov, dozdívání štítů - část 10.
VIDEO: Krov, dozdívání štítů - část 10.

Zdravíčko, dneska to bude o střeše a jak jsme se k ní dopracovali. Máme klasickou sedlovou, nic...

25.02.2019 13:25 1777 zhlédnutí
Hrubá stavba
Zdění štítů: příprava pro krov - část 9.
Zdění štítů: příprava pro krov - část 9.

Článek o tom, jak se zdily štíty pro přípravu pro krov, nebude moc dlouhý ani pozitivní.

27.01.2019 12:38 4330 zhlédnutí
Hrubá stavba
VIDEO: Zdění nahoře, věnec a začátek štítů - část 8.
VIDEO: Zdění nahoře, věnec a začátek štítů - část 8.

Po vylití stropu přišla na řadu tahle etapa - příprava pro krov. Beton na stropu jsem nechal týden a...

27.12.2018 07:27 3832 zhlédnutí
Hrubá stavba
VIDEO: Strop Porotherm a prefabrikované schodiště - část 7.
VIDEO: Strop Porotherm a prefabrikované schodiště - část 7.

Hola stavebníci! Náš dům dostal Porotherm skládaný strop s nadbetonávkou a prefabrikované...

25.12.2018 09:08 4447 zhlédnutí
Hrubá stavba
VIDEO: Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.
VIDEO: Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.

Před zděním spodního patra z Porotherm T 44 Profi Dry Fix jsme se kvůli střednímu radonu rozhodli položit...

08.10.2018 12:55 19522 zhlédnutí
Základy a deska
VIDEO: Základová deska ve svahu: část 5.
VIDEO: Základová deska ve svahu: část 5.

Deska ve svahu byla výzva, a tak bych se rád podělil o report a nabyté zkušenosti :-). Bagrování základů...

09.06.2018 09:01 6806 zhlédnutí
Přípojky
PŘÍPOJKA NA VODU A REVIZNÍ ŠACHTY + PROVIZORNÍ ELEKTŘINA ČÁST 4.
PŘÍPOJKA NA VODU A REVIZNÍ ŠACHTY + PROVIZORNÍ ELEKTŘINA ČÁST 4.

Zdravíčko stavebníci. Na stavbu, jak víte, je potřeba voda a elektřina. To jsme se rozhodli udělat...

26.05.2018 09:12 5860 zhlédnutí
Příprava stavby
Provizorní plot, instalace stavební boudy část 3.
Provizorní plot, instalace stavební boudy část 3.

Zdravíme všechny stavebníky. Náš pozemek dostal provizorní plot a stavební boudu. Pořadí bylo, že...

28.04.2018 08:35 5148 zhlédnutí
Příprava stavby
Terénní úpravy a provizorní plot část 2.
Terénní úpravy a provizorní plot část 2.

Zdravíme všechny svépomocníky. Nastala u nás fáze terénních úprav a stavby provizorního plotu.

21.02.2018 15:00 4471 zhlédnutí
Příprava stavby
Náš pozemek, radon a postřehy část 1.
Náš pozemek, radon a postřehy část 1.

Tak je to tady. Už máme taky pozemek. A představu, jak to +- bude vypadat. Jinak respekt tady svépomocníkům, máte náš obdiv, co tady někteří předvádí je...

5 komentáře

Kondrej
napsal(a) Kondrej/08. říj 2018 13:00

@Tom Meinlschmidt: jasne, clanek to nezminuje, ale gumoasfalt na spoje byl pouzit
na tom obrazku 95 je voda ano, ve chranicce nekouka z desky, protoze mi prislo snazsi ji pak olepit izolaci proti radonu, kdyby byla ve chranicce tak by nam tam zespoda bezel radon tou chranickou ven z desky

Odkaz Komentáře
Tom Meinlschmidt
napsal(a) Tom Meinlschmidt/01. říj 2018 16:43

Muzu se zeptat? Ta PE trubka s modrym pruhem (fotka 95), to je voda? Pokud ano, proc neni ve chranicce? Ad zemnici pasek - ano, pokud je moznost ho neprerusovat, je to nejlepsi - doufam, ze jste spoje a pripojeni kulatiny - vyvody do rozvadece a na hromosvody - pomazali gumoasfaltem...

Odkaz Komentáře
Speeder
napsal(a) Speeder/01. říj 2018 08:28

U toho zemnícího pásku je vždy lepší naopak mít co nejméně spojů a v rozích ho naohýbat tak, aby měl co největší poloměr. Je to kvůli "vyskočení" výboje v zatáčce. Dokonce mi bylo řečeno projektantem, že může ležet na dně výkopu a nemusí být celý obtečen betonem.

Odkaz Komentáře
Kondrej
napsal(a) Kondrej/30. zář 2018 19:47

dik za info, tady je primej link
https://www.youtube.com/watch?v=8JAOSCAW0Y4

beton sme brali z betonarky od Panka

Odkaz Komentáře
pavel
napsal(a) pavel/30. zář 2018 15:20

odkud jste brali beton?
P.S. : škoda že video není nefunkční

Odkaz Komentáře

Nové články na Svépomocí.cz

Redakční
Hrubá stavba
75 fotografií ze stavby e4 domu!
Komerční
Dokončení stavby
Markýzy pro fasádní okna FAKRO
Příspěvek stavebníka
Hrubá stavba
Střecha, dodělávky, nákupy

Související články