Jak jsme kupovali pozemek

Příspěvek stavebníka

Vlastně to byl první a také jediný pozemek, na kterém jsme se s manželkou byli podívat. Zdál se být skoro ideální.

Byl na vesnici, kde to oba moc dobře známe. Manželka má ve vesnici zaměstnání, já svůj rodný dům, rodiče na druhé straně vesnice. Do 4 let by měla být dojezdová vzdálenost na dálnici tak 5 minut. Ve vesnici je všechno důležité, škola, školka, obchody, pošta, atd. Okresní město je 10 km.

Pozemek je téměř rovinatý, napojený přímo na hlavní silnici, na hraně pozemku plynovod, sloup s elektřinou, obecní vodovod ve výstavbě. Vjezd je ze západní strany. Je to čtverec 30 m x 30 m s cca 10m vjezdem mezi 2 pozemky - částečně uklizený za přední starší zástavbou.

Kontaktovali jsme majitele a domluvili si schůzku

Na schůzce jsme se dozvěděli, že je pozemek pořád volný a majitel má dokonce v plánu na své náklady v nejbližší době dořešit z vedlejší přípojky kanalizaci.

Cena pozemku byla dle našich představ, a tak jsme si ho zarezervovali s tím, že si v bance zjistíme, zda bychom mohli pozemek zafinancovat. To, co jsem myslel, že bude největší problém, nakonec bylo až moc jednoduché.

Poradkyně v bance navrhla ideální řešení - financovat pozemek úvěrem ze stavebního spoření, kde bude pokryta jak cena pozemku, tak daň z nabytí nemovitosti. Navíc budeme moct pozemkem disponovat jako s vlastními prostředky pro budoucí hypotéku na dům.

Ještě bylo potřeba ověřit všechny náležitosti kolem pozemku na obci a na stavebním úřadě. Je v územním plánu a po menších problémech ho bude možné ho oddělit od celé parcely, která má téměř 4000 m2.

Mohli jsme tedy volat majiteli, že pozemek bereme a že může připravit smlouvu a zařizovat rozdělení. Tahle fáze trvala tedy déle, než jsem si myslel.

Zaměření geodetem proběhlo poslední týden v srpnu. Smlouvu jsme podepisovali 22. listopadu 2019. Ještě ten den jsem podal vklad na KN. Takže nás čekal krásný dárek pod stromeček. No a 17. prosince 2019 jsme se stali oficialně majiteli pozemku.

Fotogalerie

Jak jsme kupovali pozemek
Jak jsme kupovali pozemek<br />Pozemek
Jak jsme kupovali pozemek<br />Pozemek
Jak jsme kupovali pozemek<br />Pozemek
Jak jsme kupovali pozemek<br />Pozemek
Proč nemůžeme mít dům? Protože nemáme pozemek...
Předchozí článek autora
25.03.2020 07:00 3437 zhlédnutí
Proč nemůžeme mít dům? Protože nemáme pozemek...
Už pár let jsem od své přítelkyně slýchával, že by bylo super mít svůj baráček se zahradou, a že...
Síťě
Následujicí článek autora
22.04.2020 07:00 2164 zhlédnutí
Síťě
Zatím to byl jen kus pole, který jsme papírově ani nevlastnili. Všechno ale bylo na dobré cestě k...

Stavební etapa: výběr, zaměření a koupě pozemku financování

Název položky Cena
Pozemek 482 000 Kč
Daň z nabytí nemovitosti 19 280 Kč
Vklad na KN 1 000 Kč
Celkem 502 280 Kč