Vytápění

Příspěvek stavebníka

Nad čím jsme strávili asi nejvíc času, a bezesných nocí, bylo vymyslet vytápění.

Úplně první varianta, pro kterou jsme byli skálopevně rozhodnutí, byla teplovodní vytápění a tepelné čerpadlo. Sice investičně samozřejmě nejnáročnější, ale jakožto ekologicky smýšlející se nám to jevilo, jako jediná možná varianta.

Dlouho jsme u toho ale nevydrželi. Pustila jsem se do rozesílání podkladů pro nacenění topení.
Aby byl návrh co nejpřesnější, upravili jsme PENB podle všech provedených změn (samozřejmě všichni uvažují s nějakou rezervou – ale po všech změnách jsme z toho vyšli ještě lépe – máme nižší ztráty, než jsme měli v projektu).

Cenové rozpětí bylo nejrůznější. Cenově se zásadně lišili i stejné typy čerpadel a topného systému. Samozřejmě se začaly zpřesňovat ceny ostatních dodávek (podlahy, dveře...) a my pochopili, že čerpadlo mít nebudeme, aniž bychom si nenavýšili hypo, což jsme už nechtěli. Opustili jsme tudíž náš původní nápad a začili nohama na zemi hledat něco jiného.

Po opravdu dlouhých peripetiích, kterými jsme se protloukali (plyn jsme si nenechali do domu zavést) pracujeme s poslední verzí vytápění, a to elektrické rohože a FV pro ohřev teplé vody, na kterou jsou dotace – a která nám bude šetřit peníze celoročně. Investičně zhruba třetinové náklady.

Zatím z toho máme dobré pocity. Mluvila jsem dokonce i s obyvateli domu z ekopanelů, kteří už dávno bydlí a taky mají elektrické rohože, jak se jim s tím žije, a jak moc energeticky náročně je vytápění a všichni (3 oslovení) se shodli na tom, že by neměnili. V jednom případě uvedli, že roční náklady teď v domě a v předchozím bytě jsou téměř totožné – a to nemají krb!

Co se nám na tomhle asi líbí nejméně je to, že už nikdy nebudeme moci změnit zdroj tepla. U teplovodního to jde snadno – dá se dát čerpadlo, napojit na soláry, případně zavézt plyn a plynový kotel…v našem případě, by šlo pouze rozšířit fotovoltaiku a pořídit spoustu baterií, které by se nám nabily a dodávali proud do systému (prý se dá nastavit to, že se např. pračka spustí až když bych prala z vlastního zdroje proudu).

Nicméně jakoukoliv změnu bychom stejně realizovali až tak za 8/10 let, až se trochu oklepeme z novostavby a budeme mít roupy, a doufáme, že pořizovací náklady na baterie FV, atd. trochu klesnou.

Střecha a studna
Předchozí článek autora
22.07.2016 08:00 5864 zhlédnutí
Střecha a studna
Jakmile byla odsouhlasená dřevěná konstrukce, dostali jsme konečně rozpočet a...

Stavební etapa: podlahové topení a radiátory Tepelné čerpadlo