26. 10. 2020 – Den 85 – 7 hodin na stavbě
Ráno mi Vojta pomohl částečně rozebrat a přestěhovat haki kostku do zbylé části 2.NP, kde s ní již mohu pohybovat zcela bez problémů. Zdění šikmin jsem již ovšem musel zvládnout sám, ale nebylo to nic složitého.
Zdění jsem prováděl opět vždy od vnitřní strany stěny. Stačilo mi tak nařezat si jen pár cihel POROTHERM 24 PROFI na poloviny, abych dodržel odpovídající vazbu zdiva, a práce šla rychle od ruky.
Nepoužíval jsem už ani provázek. Stačilo si do vodováhy urovnat první a poslední cihlu a rovinnost ostatních jsem kontroloval podle dlouhé stahovací latě.
Všechny šikminy se podařilo vyzdít téměř během dopoledne. Odpočívat jsem odpoledne ale nevydržel, a tak s vidinou předpovědi deštivého počasí jsem po mnoha týdnech vyrazil opět na sklep.
Písčitý materiál se štěrkem, který jsme z výkopu uložili vedle sklepa, nebylo v létě možné téměř ukopnout ani krumpáčem, ale teď po deštích se s ním pracovalo krásně. Odpoledne se mi tak povedlo zasypat celý sklep (4 řady ZB na třech stranách, 5 řad ZB na jedné straně).
Až budeme mít na stavbě volněji, budu moci vyskládat zbylé řady bednění a připravit strop sklepu, tedy desku zahradního domku. Uvidíme zda se to podaří ještě letos.
3. 11. 2020 – Den 86 – 5 hodin na stavbě
Vaznice krovu budou uložené na vnitřních nosných stěnách. Podle projektu pod nimi mají být betonové roznášecí věnce délky minimálně 75 cm.
Změřil jsem si umístění vaznic od věnce. Poté jsem ještě vyzdil jednu řadu zdiva u vnitřních nosných stěn. Vynechal jsem prostor pro betonovou roznášecí patku a díky cihlám jsem současně měl na bocích bednění pro beton.
Pak jsem se vrhnul na odstranění bednění z venkovních štítových stěn, u kterých jsme minule betonovali roznášecí věnce v úrovni nad překladem. Z venkovní strany bylo bednění z věncovek a extrudovaného polystyrenu a z vnitřní strany z prken.
Před sundáním prkenného bednění bylo nutné vyšroubovat turbošrouby ze zdiva a sundat „kozlíky“ z latí, které bednění držely, aby se v horní části nevyboulilo.
Ze zbytků betonářské výztuže a vyřazených třmínků jsem připravil malé armokoše, které při betonáži vložím do roznášecích patek. Třmínky jsou vyrobeny z výztuže o průměru 6 mm a rohové pruty jsou z 12mm oceli.
Abych měl všude stejnou výšku roznášecích patek, natáhl jsem mezi venkovními štíty provázek a začal s přípravou prken pro bednění. Sešrouboval jsem k sobě obvykle 4 prkna, změřil si výšku od provázku a poté na strany našrouboval další prkno široké 24 cm (šířka vnitřních nosných stěn), které bude usazené na zdivu.
Bednění pak již jen stačilo pomocí turbošroubů připevnit do zdiva a zopakovat celý postup u zbylých 4 stěn.
4. 11. 2020 – Den 87 – 4 hodiny na stavbě
Dopoledne jsem odvezl do sběrného dvora zbytky cihel a jiné stavební suti a cestou zpět naložil do přívěsu štěrk. Není to sice kvalitní kámen do betonu odpovídající frakce, ale je to štěrk, který byl umístěn pod chodníkem ze zámkové dlažby. Po dohodě s panem starostou jsem si mohl jeden přívěs naložit.
Betonářský písek jsem na stavbě již k dispozici měl, protože soused, který má betonové podlahy, se jej potřeboval po realizaci podlah zbavit.
Beton jsme si tedy míchali sami na stavbě v poměru 3:1, respektive 3 lžíce písku, 3 lžíce štěrku a 2 lžíce cementu + vodu dle potřeby.
Na začátku jsem Elišce ukázal, jak beton namíchat, a poté se už o vše s Lenkou postaraly samy. Namíchaly si beton, naložily do kolečka a přivezly k domu. Pak beton fankou přendaly do kýble a poté mi jej donesly do prostoru budoucího schodiště. Tam jsem si kurtou vytáhl beton do druhého patra, přenesl na haki lešení a poté uložil do připraveného bednění.
Jakmile bylo v bednění dostatečné množství betonu, vložil jsem připravený armokoš. Po dokončení betonáže a uhlazení betonu jsme měli již téměř vše připraveno na realizaci střechy.
5. 11. 2020 Den 88 – 2 hodiny na stavbě
Protože na realizaci krovu máme již vše připraveno a teploty jsou stále velmi dobré, rozhodli jsme se zkusit před zimou stihnout také betonové schodiště do 2.NP. To bude rovné s podestou. Kompletní výkres armování i rozměrů jednotlivých schodů máme od GSERVIS zpracovaný v rámci projektu statiky.
Než budeme moci na schodišti provádět jakoukoliv činnost, je nutné udělat si místo. Dokud nebyly dokončeny vnitřní nosné stěny ve 2.NP, chodili jsme do patra po paletách vyskládaných v prostoru budoucího schodiště. Nyní přišel jejich čas a musíme všechny odstranit. Kromě odnesení palet jsme také zametli nejhrubší nečistoty a Lenka si vzala na starost odstranění zbytků betonu z hydroizolace a desky.
Úklid to však zdaleka nebyl finální, neboť ve stěnách u schodiště povedou do 2. NP dvě kanalizační stoupačky, a pro ty bude vhodné ještě před realizací schodiště vytvořit ve stěně drážky a potrubí rovnou osadit.
To si ovšem necháme zase na příště.