19. 10. 2020 – Den 79 – 3 hodiny na stavbě
Abych mohl začít zdít štít na západní straně, potřeboval jsem východní štít dokončit. To spočívalo v přípravě bednění v prostoru nad schránkou Porotherm Vario UNI.
Tento prostor vybetonujeme nejen v místě nad překladem, ale také pod vaznicemi, a to na výšku 30 cm (nikoliv běžných modulových 25 cm).
Z vnější strany jsem na cihly nalepil desky extrudovaného polystyrenu a z vnitřní strany domu jsme s Vojtou připevnili k cihlám pomocí turbošroubů prkna. Pomocí „kozlíků“ jsme bednění na obou stranách zapřeli. Tím bylo připraveno na betonáž. Tu ale provedeme až současně s druhým štítem.
Večer dorazil na stavbu známý s profi hadicovou vodováhou a ke všem otvorům jsme zakreslili vágrys, tedy značku, která je 1000 mm nad budoucí čistou podlahou. Ta bude nutná pro správné osazení oken a dveří, založení schodiště atd.
20. 10. 2020 – Den 80 – 11,5 hodiny na stavbě
Ráno jsem se pustil do zdění západního štítu, který v sobě skrývá dvě okna. Zdění šlo rychle od ruky.
Po vyzdění šikmin jsem připravil schránky Porotherm Vario UNI, u kterých bylo třeba vyříznout část purenitového čela. Otvor pro okno je totiž 1 m, zatímco schránky byly v projektu uvedeny o délce 1,5 m. A ty se standardně používají pro otvory široké 1,25 m. Nicméně flexou snadno kousek čela podle potřeby odříznete, takže žádné velké zdržení se nekonalo.
Na pomoc s překlady jsem pozval Vojtu. Společně jsme usadili purenitové schránky a poté také překlady za schránkou a nad schránkou. To už byla makačka. Nejprve jsme si překlad ze země vyzvedli na haki lešení a poté jej umístili do malty nad otvor.
Vedle překladů za schránkou jsem dozdil celou řadu zdiva a vedle překladů nad schránkou poté použil věncové cihly.
Za cihly i překlady jsem následně dle projektu vložil tepelnou izolaci, opět na výšku 30 cm, abych připravil prostor pro vybetonování „překladu“ pod vaznice (část krovu).
Bednění z vnitřní strany jsem už montoval sám.
Jakmile jsem měl bednění připravené, zjišťoval jsem časové možnosti sousedů, zejména hasičů ve vsi.
Povedlo se mi sehnat téměř celou jednotku, takže i když bylo docela pozdě, rozhodl jsem se dojet s přívěsem pro 1 m3 zavadlého betonu s tím, že si ho na stavbě domícháme a v kýblech na kurtě vyzvedneme do patra a oba překlady na štítových stěnách vybetonujeme.
Bylo jasné, že končit budeme s čelovkami, ale pomocníků bylo dost, takže se práce zdála být „na pohodu“.
Bohužel po pár minutách se v kapsách většiny účastníků rozezněl telefon. Poplach: Požár nízké budovy. Co teď? Všichni hasiči byli u nás a na přívěsu stále 1 m3 betonu. Domluvili jsme se, že polovina jednotky vyrazí k požáru a druhá polovina bude betonovat.
Po úspěšném zásahu se kluci z jednotky i s hasičskou cisternou zastavili opět na stavbě. V té době jsme už ale končili betonáž východního štítu.
Za tmy jsme uhladili poslední část betonu, omyli nářadí a šli odpočívat. Na zítřek je plánován déšť, takže kropení betonu máme opět zajištěno.
21. 10. 2020 – Den 81 – 1 hodina na stavbě
Plánoval jsem dnes odbednit celý dům, ale povedlo se jen odstojkovat strop v garáži, zádveří a chodbě. Obývací pokoj a pracovna zůstaly stále neodstojkované.
U některých stojek jsme měli docela problém je povolit. Pomáhali jsme si dlouhou trubkou a někdy pomohlo i pár ran kladivem. Zejména obtížné bylo provést odstojkování uprostřed místnosti, kde jsme prováděli nadvýšení stropu (vzepětí). Tlak na stojky byl v tomto místě obrovský.
U stojek na kterých byly v řadě i tři nosníky, jsme nejprve všechny stojky povolili a poté vyndali prostřední nosník. A to tak, že jsme stáli na trojnožkách a opatrně sundali dřevěný nosník na zem.
Zbylé krajní stojky s nosníky bylo již snadnější spustit dolů i s nosníkem. Poté jsme nosník sundali a stojky postupně rozebrali.
Před garáží jsem měl zaparkovaný přívěs, takže jsme vše hned skládali do „ocelových palet“. Vrácení stojek máme domluvené na pátek. Naštěstí máme kvalitní přívěs Agados VZ-33, se kterým můžeme vozit až 3 tuny.
22. 10. 2020 – Den 82 – 4,5 hodiny na stavbě
Dopoledne jsem povolil zbylé stojky. Prostřední stojky mezi třemi nosníky jsem sundal v pohodě sám a s nosníky mi pomohl soused Honza Pilař. Odnošení nosníků na přívěs jsem již zvládl sám.
Dům byl konečně po mnoha týdnech čistý a prostorný. Zametli jsme celou podlahu a čekali na odpolední návštěvu techniků z Okna VEKRA.
Dorazit měl pán na zaměření oken a technik na venkovní stínění. Obvykle jezdí společně, protože venkovní stínění s okny velmi úzce souvisí. Aby na sebe vše dobře pasovalo a nemohlo se například stát, že žaluzie budou „drhnout“ o venkovní madla oken. Oba technici se domlouvají se zákazníkem, jaké prvky na oknech plánuje (například venkovní sítě proti hmyzu) a navrhnou nejvhodnější řešení.
Současně jsem dostal domácí úkol v podobě začištění ostění, parapetů a nadpraží. Takže musím na boky vrchní a dolní části otvoru oken nanést lepidlo. To abych vyrovnal drážky v cihlách a po vložení okna do otvoru mohli montážníci správně ošetřit připojovací spáru. Tedy nalepit z vnitřní a vnější strany okna parotěsnou a paropropustnou fólii.
24. 10. 2020 – Den 83 – 3 hodiny na stavbě
Pro zaměření oken jsme již měli vše vyzděno, ale pro montáž střechy je nutné ještě dozdít šikminy na vnitřních nosných stěnách a opět v poslední řadě připravit betonové patky na uložení vaznic krovu.
Založení vnitřních šikmin na věnci jsem prováděl osvědčeným způsobem. Nejprve jsem očistil beton od prachu a jiných nečistot a pomocí omítníků jsem si vytvořil na délku stahovací latě platle.
Poté stačilo namíchat zakládací maltu, kurtou ji v kbelíku vytáhnout do patra a nanést a urovnat podle stahovací latě.
Postupně jsem při nanášení kontroloval již nanesenou maltu, abych případně začal podle provázku ukládat cihly. Malta byla stále relativně měkká, takže jsem mohl nanést zakládací maltu na všechny vnitřní části věnce a poté se pustit do ukládání cihel.
Podle provázku jsem vždy uložil jednu řadu a rovnou gumovou paličkou a vodováhou zkontroloval rovinnost a případně cihly upravil. Založení se stihlo téměř během dopoledne.
25. 10. 2020 – Den 84 – 4,5 hodiny na stavbě
I přesto, že matematika patřila ve škole k jednomu z mých nejoblíbenějších předmětů, neodhadl jsem správně množství cihel, potřebných k vyzdění šikmin u vnitřních nosných stěn. Ráno jsme tedy začali rozcvičkou a ručně vynosili do patra 2 palety. Pomáhal Vojta i Honzík Pola.
Protože jsme měli na východní straně postavenou haki kostku, začali jsme se zděním stěny oddělující ložnici od chodby a dalších pokojů. S Vojtou jsme usadili překlady a šli na oběd.
Odpoledne jsem již sám dozdil řadu vedle překladů a také poslední řadu nad překladem.
Zbylo mi trochu malty z usazování překladů. Přesně vyšla pod cihly, které jsem dával nad překlady.
Zde z důvodu nerovnosti překladů nelze použít pouze pěnu Dryfix.