Odkud se bere voda?
Sice patříme mezi oblasti, které mají stále dostatek pitné vody, přesto je nejvyšší čas začít s vodou šetřit a myslet na to, že tomu tak nemusí být navždy. Pitnou vodu získáváme buď z povrchových vodních toků jako jsou řeky nebo vodní nádrže, nebo z podzemních zásobáren pitné vody. Ta je o něco kvalitnější než povrchová voda, ale i tak musí projít procesem přečištění, při kterém se zbaví oxidu uhličitého.
V domácnosti postačí leckdy jen užitková voda
Bohužel s vodou se nejen v České republice plýtvá a na jejím znečištění se podílíme i my sami. Ještě stále se u nás pitnou vodou splachují například toalety, což je zcela zbytečné. Speciálně pro chod domácnosti úplně stačí užitková voda. S tou můžete splachovat, používat ji při sprchování nebo mytí nádobí. Pitnou vodu pak použijte pouze na vaření nebo pití.
S dešťovou vodou zalijete zahradu i umyjete auto
Užitková neboli dešťová voda se skvěle hodí také pro zalévání zahrady nebo mytí auta. I tady ale lidé často používají cennou pitnou vodu. Přitom v období sucha vydávají některé obce nařízení, kvůli kterému si lidé nemohou napouštět bazény nebo zalévat zahrady. Má to samozřejmě svůj důvod, ale pokud budete mít zásobárnu užitkové dešťové vody, budete v klidu po celý rok. Není to přitom nic komplikovaného.
Jak platit o 50 % méně za vodu?
Chcete-li si vytvořit zásobárnu užitkové vody, pořiďte si na pozemek nádrž na dešťovou vodu. Samotná instalace nádrže není nijak finančně nákladná, a přitom vám zajistí ekologické a ekonomické využití vody a osamostatnění. Nezdá se to, ale díky nádrži na dešťovou vodu ušetříte až 50 % výdajů, které platíte za vodu nyní.
Nebuďte závislí na obecní vodě
Nádrž se hodí jak k rodinnému domu, tak pro rekreační objekty. Voda, která naprší, odteče ze střechy do okapu a odtud přímo do nádrže na dešťovou vodu. Ta vám nijak nebude překážet, protože ji lze (a je to dokonce lepší) umístit pod zem. Nádrže jsou vyrobené z kvalitního polypropylenu, který je zárukou dlouhé životnosti produktu, a perfektně těsní. V závislosti na typu půdy si můžete vybrat z dvouplášťových nádrží, které se hodí do míst s výskytem podzemních vod, jílovité nebo písčité půdy. Pokud máte na pozemku skalnaté podloží, bude vhodnější nádrž k obetonování. V každém případě se vám ale počáteční investice několikanásobně vrátí, a to nejen na financích.