Nejdřívě bylo zapotřebí uprostřed každé části ZD rozprostřít hlínu, popřípadě dovozit na kolečkách hlínu tam, kde ji bylo málo. Na hlínu přišla vrstva hrubší strusky 32/63, do výšky cca 20 cm. Tuto první část výplně jsme pak dostatečně zhutnili pomocí vibrační desky. Následovala znovu vrstva hlíny, a pak znovu strusky, zase tak cca do výšky 20 cm. S touto části výplně nám pomohl i traktobagr, což nám tedy velmi usnadnilo práci a hlavně ušetřilo sílu a čas. Znovu jsme vše dobře uvibrovali vibrační deskou a ZD byla připravena na přesypání jemnou struskou do výšky pásů. Naposledy jsme vytáhli vibrační desku a uvibrovali výplň do konečné podoby.
Na ZD teď bylo nutné nanosit železné kari síta, které poslouží především jako zpevnění betonu. Použili jsme kari síto o průměru 6mm a oka 10x10. Kari síta bylo třeba trochu podložit, aby byla tak uprostřed (spíše v horní části) základové desky. Na podložení jsme použili starou dlažbu, kterou jsme nalámali na menší kousky a podkládali cca co metr pod síto. Aby byla železná konstrukce dostatečně pevná, překládali jsme kari síta jedno přes druhé a svazovali spolu vázacím drátem. Pokud nám to vyšlo, svázali jsme drátkem i síto a železné roxory, které nám ještě trčely ze základových pásů.
Nakonec bylo ještě nutné udělat dřevěnou konstrukci kolem celé ZD, aby se nám beton nevylil ven. Nakoupili jsme proto OSB desky a šrouby s hmoždinkami a pustili se do práce. Požadovanou výšku jsme si vytyčili pomocí nivelačního zařízení (výška bude 15cm) a postupně jsme navrtávali jednotlivé desky k okraji ZD. Abychom se nemuseli bát, že by nám síla betonu mohla dřevěnou konstrukci vytlačit, desky jsme ještě zapřeli dřevěnými vzpěrami a kolíky a dílo bylo hotovo.
Přišel čas poslední práce na ZD a to betonování. Beton jsme si tentokráte zase objednali z betonárky (asi 22 m3) a z půjčovny nářadí jsme si dovezli vibrační lať o délce 2 m. Beton nám vylívali na celou plochu ZD, my jsme ho jen sem tam upravovali ještě pomocí lopat a hrábí. Nakonec se celá deska dorovnala pomocí vibrační latě, což bylo velmi rychlé a překvapivě jednoduché. Pak už nezbývalo nic jiného, něž čekat, až beton trochu zaschne a popřípadě polévat vodou, aby nepopraskal.
Všechny práce na stavbě jsme ukončili 27.října a teď už se budeme těšit na zimu a odpočinek a samozrejmě na další práce na stavbě :-).
Filip a Miriam12. 4. 2015 7:16:05
To co píšeš je vesměs pravda ale i přesto do základové desky bych určitě vždycky dal kari síto spíše do vrchní části betonu. Důvod je prostý. Železo se přidává do betonu taky proto aby beton nepopraskal. Základová deska respektive beton sedí na zhutněném podkladu to znamená že tam žádné prohýbaní ani kroucení nehrozí. Tudíž železo tam má smysl spíše kvůli toho aby deska nepopraskala a držela pěkně pevně pohromadě. Na co ti bude železo ve spodní části když nahoře tam kde je největší žátěž ti beton popraská. Ale víš jako každý robi jak umi :-D