K čemu bude příčka sloužit a jaká bude její zátěž
U příček je vždy velmi důležité, jak už jsem psal na začátku, rozmyslet si, k čemu bude stěna sloužit a jaká bude její zátěž. Uvedu příklad: Někdo například v koupelnách už dopředu plánuje různé výklenky pro odkládání věcí místo polic, ale může se to týkat i otvoru pro dveře, kvůli obložkám. Budete na ní dávat kotel, bojler? Myslete pak na statiku a nosnost stěny, protože plný bojler už pak něco váží a kotvy musí mít za co držet! Udělal jsem si tak to přípravu i pro budoucí kastlík pro podlahové topení, aby to bylo vše zapuštěné.
Můj první dům jsem stavěl z dutých červených cihel, protože vzduch je izolant a nějak jsem si říkal, že pálená cihla musí vydržet více. Hlavně už kvůli vlhkosti. Dnes mám postavený ještě jeden menší dům z bílých cihel a sepsal jsem srovnání obou materiálů.
Pečlivé vyměřování se vyplatí
Byl to bod, kterého jsem se dost před stavbou bál, protože když zakládáte první řadu pro příčky do zakládací malty, snadno se vám může stát, že nedodržíte pomyslný úhel 90 stupňů, od obvodové zdi. Aby byla stěna v kolmici a vám se nastalo to, že u příčky, která bude mít cca 3,5 metrů se vám stěna může začít zavírat, nebo naopak otvírat do prostoru.
Snadno se to stane, protože u zdi těch 90 stupňů naměříte snadno, ale s tím, jak zdíte dál do prostoru se už máte špatně čeho chytat. Protože toto byla moje první životní zkušenost se stavbou a stavěl jsem svépomocí, šel jsem tou cestou, že jsem si vše rozměřoval od dalších stěn, abych měl plus mínus jistotu, že jedu kolmo rovně od stěny. Věřím, že dnes by jel asi někdo spíš podle laseru.
Před zděním příček je dobré mít už navařenou hydroizolaci, nebo spíše je to žádoucí. Já si navařil jen pásy, kde jsem věděl, že budu zdít, které jsem potom v průběhu stavby donapojil, aby nedošlo k poškození izolace během stavby.
Příčky zděte do nosných stěn
Příčky jsem kotvil do nosných stěn zároveň se stavbou obvodu a doporučuji to všem. Vyhněte se kotvícím páskům, protože jejich životnost není věčná a ani pevnost, i když vám budou tvrdit, že je. Může se to samozřejmě uplatnit u menších stěn, které jsou někdy dodělávané, když už stavba stojí, ale pokud jedete od nuly jako já, vždy jděte tou cestou kotvení na pevno do zdi.
Myslete dopředu, k čemu příčky budou sloužit
U stěn, kde je koupelna nebo víte, že tam budou muset být nějaké odpadní trubky, je vždy mnohem lepší zvolit širší průměr cihly, z důvodu zasekávání/drážkování do stěn. Každý takový zásah do stěny oslabí pevnost a statiku a spousta vodovodních trubek potřebuje mít na sobě ještě izolaci kvůli tepelným rozdílům a když toto sečtete, není to zrovna málo!
Toto by vám měl už předem říct projekt, ale může se i vám stát, že se během stavby rozhodnete někde pro změnu odpadu/ vývodu, a pokud to jde pak do příčky a chcete mít vše důkladně schované, musí tam být „maso“, myšleno prostor!
Rozhoduje, které příčky jsou nosné a nenosné
U příček je také dobré myslet na to, které jsou nosné a které ne, aby se vám výškově pak nestalo to, že by na nenosné příčky vznikal nějaký tlak shora, jako mohou být v budoucnu střešní vazníky. Já na to u jedné stěny zapomněl a musel jsem celou stěnu seřezávat, aby tam byl prostor mezi dřevem a zdí.
Tipy pro zdění příček – rozvoz palet a očištěný povrch
Velké usnadnění práce také vidím v tom, když je ta možnost a necháte si nandat palety s cihlami na desku, kde se pak už snadno se vším manipuluje. Ale zároveň musíte myslet na to, aby ani toto nepřekáželo ve výstavbě příček.
Na co bych určitě upozornil, mějte vždy povrch, na který zakládáte maltu dobře očištěný od prachu, a i klidně navlhčený, protože tím zvýšíte přilnavost a savost k povrchu. Během stavby se dost cihel a všeho kolem řeže a prach dokáže pak nadělat kolem neplechu.
Dnes už jsem se dost sám naučil a tím se nechválím, ale určitě je i dobré dát si pozor na pokládání nosných, nebo nenosných překladů na budoucí otvory pro dveře/okna, abyste si je omylem neprohodili. U nosných zdí vždy nosný překlad a naopak nenosný.
Hlídejte si velikost stavebních otvorů
Zde je pak taky velmi důležité ohlídat velikost stavebních otvorů, pro dveře a předem myslet na to, jaké bude asi budoucí rozmístění předmětů v prostoru, nebo k čemu bude daný prostor sloužit, aby byl otvor dostatečný. Několikrát jsem viděl, že to dost lidí podcení u technických místností atd, kde je pak potřeba v budoucnu umístit pračku, bojler atd, ale manipulace přes otvory je pak obtížná.
Komín Schiedel - skládací zděný komín
Zde jsem volil značku Schiedel takzvaný skládací zděný komín. Komín byla jedna z etap, ze které jsem měl respekt, protože tak to v životě je. Začnete se zajímat o komíny a najednou slyšíte, kde všude možně začalo hořet z důvodu komínového systému. Bohužel kvůli rozpočtu mi bylo jasné, že jestli chceme bydlet, musím si to vše udělat sám.
Zde, jak už jsem psal u desky, je dobré mít předem připravené místo na základové desce, které je vybetonované do značné hloubky z důvodu budoucí váhy komínu. Musí se s tím počítat už v momentu realizace základové desky.
Problémy: lití betonu do úzkých tvárnic, zdění keramických vložek
Tento tvárnicový systém je poměrně jednoduchý, ale když jste to nikdy předtím nedělali, narazíte na x překážek. V mém případě byl problém lití betonu do malých otvorů do tvárnic, kde jsou závitové tyče. Tyto rohové otvory, skrz které vede armatura, se musí zalít maltou a ta musí být velmi řídká! Já to vyřešil uřízlou petkou, do které jsem lil betonovou směs a hrdlo petky měl zastrčené do otvoru, kam šla malta.
Druhý problém mi nastal při zdění keramických vložek, kde jsem zjistil, že malinko ujíždím s vložkou ke straně – bylo to cca už ve 4 metrech a tam mi došlo, že to není žádná sranda. Lepit to a skládat na sebe zní jednoduše, ale celý systém musí být po celou dobu v absolutní rovnováze a já to neuhlídal. Musel jsem cca 2 patra sundávat a znova vystavět.
Vymazávání vložek spojovacím tmelem je také alchymie, ale je to pak především o tom jak dobře si namícháte pojící hmotu. Velký strach u mě přišel, když jsem do tvárnic musel zařezávat revizní dvířka, aby vše rozměrově sedělo. Když to vezmu zpětně, dnes už bych stavbu komínu nechal na firmě, nebo na někom, kdo to umí, ale v té době, co jsem řešil realizaci celého domu sám, nebylo na zbyt. Zatím jsme nevyhořeli. :-)