Od začátku jsme chtěli přízemní domek s rovnou střechou a velkými okny orientovanými na jih. Když mi manžel navrhnul udělat osmi metrové okno (bez sloupů) v centrální místnosti, byla jsem nadšená. Dům jsme umístili na hranici pozemku, pro větší prostor zahrady, a doladili rozmístění a velikost pokojů. Jediným zádrhelem bylo, že severní strana bude bez oken. Tak jsme si řekli, že koupelnu, šatnu a ostatní zázemí vybavíme světlovody. Po zjištění jejich ceny, jsme je však okamžitě zavrhli. Shodou okolností manžel v té době spolupracoval na jiném projektu s kolegou, který mu poradil, jak jednodušeji a ekonomičtěji celý problém vyřešit. Místo drahých světlovodů se na střechu namontují klasická fixní okna, která splňují požadavky pro pasivní stavby a po zateplení se na horní plášť namontují sklolaminátové kopule jako ochrana proti nepřízni počasí. Prosvětlení bylo vyřešeno a manžel začal zpracovávat dokumentaci pro stavební úřad, výpočty pro Zelenou úsporám a prováděcí dokumentaci. V příloze se můžete podívat na výsledek našeho snažení.
Radek a Lucka23. 5. 2017 8:37:39