Traktobagr byl pozván na 14.7., aby nám upravil pozemek, tzn. zbavil nás kořenů po stromech, kterých jsme měli na zahradě požehnaně, a že některé kořeny byly pěkné sousto i pro bagr. Ornice se stáhla do hloubky asi 20 cm a odvážela se na konec zahrady, kde zatím nebude překážet. Bohužel nám první den stavby nepřálo počasí, začalo vydatně pršet, bagr se začal na pozemku "topit", takže jsme byli nuceni práce ukončit. Vše trvalo asi 3h.
Za několik dní jsme pokračovali ve výkopu. Mezitím jsme zjistili, že na pozemku, který pouhým okem vypadá docela rovně, je na celé délce domu (15 m) rozdíl cca 90 cm. Proto jsme museli na jedné straně ubrat 1,1 m terénu do hloubky, abychom se dostali do roviny. Bagr se pěkně činil, a hlínu (spíš dosti škaredý jíl) nakládal na tatru, která ji odvážela pryč. Jenže jako při prvním dni, kdy nám počasí nepřálo, druhý den stavby se taky moc nedařilo. Traktobagr měl poruchu, takže jsme udělali menší půlku práce a neměli čím pokračovat. Smůla se nás ale dlouho nedržela a my jsme tyto práce dokončili na druhý den. Bohužel jsme už ale neměli domluvenou tatru na odvoz, takže je hlína z výkopu všude kolem na pozemku, asi s ní budem chodit na trh.
Výkop jsme tedy měli v rovině (vše měřeno podle niveláku), vyměřili jsme základové pásy (když měl traktorista pauzu na oběd), vysypali je vápnem, aby byly vidět a mohlo se pokračovat v kopání. Hloubku první části pásu jsme si stanovili na 50 cm (ta, která bude v zemi). Hlínu z pásu jsme si nechali sypat dovnitř "desky", abychom pak měli usnadněné zavážení vnitřku základovky. Celé práce (srovnání výkopu do roviny + zákl. pásy) trvaly asi 11h (rozdělené ve dvou dnech). Ještě ten večer, než jsme to šli zapít do hospůdky, jsme naspod pásů navozili staré betony a dlažební kostky a začistili pásy (zbavili popadané hlíny a hlíny z okrajů pásů), aby se zbytečně nemíchala hlína s betonem při vylívání.
Na druhý den jsme měli domluvený mix se "švingem" z nedaleké betonárky, nechali jsme si dovézt 17m3 betonu. To ráno jsme ještě položili zemnící pásek a vyvedli ho k budoucímu rozvaděči jako uzemnění. Elektrikář nám poradil, abychom místa spojení pásky a pásky s dráty na hromosvod natřeli asfaltem. Prý by se pásek neměl dotýkat hlíny, ale měl by být v betonu. Před zalitím jsme ještě umístili prostup na vodu (plastovou trubku do zákl. pásu) a mohli jsme zalívat. Začaly se nad náma stahovat mračna, ale naštěstí nám počasí vydželo, zalili jsme pásy, vyrovnali, uhladili a nastrkali co půl metru hřebínek dlouhý 1,2 m. Asi za 5 min po dokončení se spustil déšť, takže jsme honem pásy zakryli plachtama a slídama a mohli jsme si jít celí vyčerpaní a vystresovaní konečně odpočinout.
Filip a Miriam19. 8. 2014 10:00:40
Ahoj použil jsem beton C12/15 cenu ti konkretní neřeknu. Pan Wolný nejspíš naceňuje různě. Byl jsem sním vesměs spokojeny ale přišlo mi to dost drahé! a nelibí se mi to že moc se snim nedá smlouvat jelikož ti neřekne přesnou cenu za kubík. Je to dost složité snim :-D ted budu betonovat ztracené bedněni které už mám naskladane a jenom čekám na dobré počasí :-( Rozhodnul jsem se ale tentokrát pro betonáž vlastnimi silami. Co se tyče hlíny tak te už se zbavovat nechci. Část jsem odvezl ke známým a zbytek se mi už bude hodit.