Rozhovor: Na zahradu myslete již během projektování domu

Autor: Tereza Malinová (redakce) (74 příspěvků)
Kategorie: Zahrada
26. 4. 2025
0 komentářů
Rozhovor: Na zahradu myslete již během projektování domu
Redakční článek

„Zahrada je prodloužený obytný prostor,“ říká zahradní architektka Kateřina Rytinová. Přesto většina stavebníků začne o zahradě přemýšlet až ve chvíli, kdy dostaví dům. V rozhovoru jsme si povídali o tom, proč se vyplatí myslet na zahradu již během projektování domu. A jakým komplikacím díky tomu lze předejít.

Kdy je vhodné začít myslet na zahradu?

"Určitě již během projektování domu. Umístění domu na pozemek je zcela zásadní pro vytvoření pěkné a funkční zahrady. Zahrada je totiž takový prodloužený obyvatelný prostor, který využíváme především v letních měsících.

Budoucím majitelům doporučuji, aby se zamysleli i nad okolím pozemku – kde jsou krásné výhledy do krajiny, nebo kde naopak chceme něco zakrýt (např. sousedův sklad dřeva nebo v dálce viditelné sloupy elektrického vedení)."

"Myslet na zahradu je důležité již během projektování. Umístění domu na pozemku je zcela zásadní pro vytvoření pěkné a funkční zahrady."

Proč je důležité začít řešit zahradu již během projektování domu?

"Při projektování domu se hlavně myslí na příjemné oslunění obývaných místností, ale už často zapomínáme na přímé okolí domu. Třeba kde bude stín, až si v parném létě budeme chtít sníst na terase oběd?

Jsou to i ty „neviditelné“ části stavby, jako jsou inženýrské sítě, retenční nádrže, zemní kolektory od tepelného čerpadla apod. Kam s nimi, aby pak nepřekážely? Proto je důležité si alespoň částečně říct s projektantem domu, kde tyto prvky nebudou vadit. Často se mi stává, že zahradu musím přizpůsobovat těmto prvkům a někdy je řešení velmi krkolomné.

Pokud si už s projektem domu uděláte hrubý nákres toho, kde chcete mít terasu (promyslíte velikost, zastřešení…), parkovací stání, pochozí plochy, dětské hřiště, skleník, vyvýšené záhony, předejdete spoustě možných nepříjemností při realizaci rodinného domu."

Reklama

Naplánujte si předem umístění skleníku, bazénu i záhonů

"Je přece dobré vědět, že v dolní části zahrady plánujete skleník a zeleninové záhony, tak si tam při stavbě domu necháte přivést vodu kvůli napojení hadice na zalévání. Zároveň se vyhnete situaci, kdy zjistíte, že chcete na dokončené zahradě vybudovat bazén, ale vadí vám tam právě hotová přípojka na vodu. Doporučuji si zakreslit prvky, se kterými se v budoucnu špatně hýbe, už s projektem domu.

Úskalí časného plánování zahrady nejsou asi žádná. Možná jen to, že se dřív pohádáte se svojí druhou polovičkou." :-)

Kdy se začíná s realizací samotné zahrady?

"Hodně záleží na konkrétní zahradě. Jsou zahrady, které jsou přístupné pouze přes dům (stará souvislá zástavba, nové řadové domy apod.), takže u nich bych řešila realizaci zahrady už se stavbou domu. Tím myslím hlavně technické prvky, chodníky, terénní úpravy, zídky, bazén atd. Je pak velmi obtížné řešit výkop bazénu, když jediný přístup na zahradu je přes váš nový HS portál z obýváku."

Reklama

"Pokud přístup na zahradu bude i po realizaci prvních etap domu, pokusila bych se řešit například terénní úpravy nebo vybudování kamenných zídek už s hrubou stavbou. Samozřejmě za předpokladu, že si stavby nebudou vzájemně překážet."

Stromy sázejte po odjezdu těžké techniky

"Určitě nemá smysl sázet rostliny, když probíhá hrubá stavba. Tím myslím hlavně keře nebo trvalky. Ale dokážu si na druhou stranu představit, pokud máte hotový terén a výška už se nebude měnit, zasadit stromy, které budou tvořit takovou kostru zahrady. Pokud se už na pozemku nebudou pohybovat bagry a nepotřebujete mít manipulační prostor, proč toho nevyužít a zasadit je.

Růst stromu je velmi pomalý, minimálně tři roky zakořeňuje, než uvidíte nějaké přírůstky v koruně. Ale opět to musí být promyšlený krok na základě nějakého hrubého nákresu, jinak se taky může stát, že vám v budoucnu bude vadit a přesazovat už vzrostlý strom není zrovna nejlepší zážitek."

Reklama

Klienti na zahradu během stavby domu myslí výjimečně

"Většinou mě klienti kontaktují, když už jim rodinný dům stojí a chtějí následně řešit zahradu. Takže když se s klienty bavím ještě před zahájením stavby je to světlá výjimka a snažím se chopit příležitosti a upravit některé věci, které se ještě upravit dají.

Často je to umístění tepelného čerpadla, upravení vjezdu na pozemek, rozšíření terasy, přemístění retenční nádrže a zasakovacího prostoru na vhodnější místo, přemístění kanalizační a vodovodní šachty (protože nikdo nechce mít plastové víko uprostřed trávníku apod.).

Od architekta si vyžádám hlavně koordinační situaci, kde jsou vidět důležité prvky jako samotný dům, okna, inženýrské sítě, ale i plánovaný sjezd na pozemek případně i parkovací stání. Moje práce začíná překreslením těchto podkladů projektu zahrady. Z toho vycházím."

Jak je důležitá příprava terénu zahrady už během stavby domu (plánování výšek, drenáží nebo inženýrských sítí)?

"Je to velmi důležitá součást, kdy jedno nemůže fungovat bez druhého. Stromy a některé keře se nesmí sázet nad inženýrské sítě, kvůli kořenovému systému. Je dobré myslet i na výšku terénu a nějaké hrubé terénní úpravy už při stavbě domu. Techniku máte k dispozici a pokud víte, že už se okolí pozemku nebude používat pro pojezd těžké techniky, není nic jednoduššího než si upravit terén, ještě když tam máte bagry."

Co všechno obvykle zahrnuje zahradní studie a jaký je její hlavní přínos pro budoucí majitele?

"Návrh studie zahrady zahrnuje celkový koncept daného prostoru. Půdorysná studie řeší základní uspořádání, prostorové a funkční rozdělení zájmového území. Návrh obsahuje umístění jednotlivých prvků, jako jsou linie záhonů, zpevněné plochy, trávník, výsadby, místa k relaxaci, vodní prvky. Prostor zahrady se rozděluje do několika oblastí s různorodými funkcemi (reprezentativní část, užitková část, odpočinková část, herní část)."

Je možné mít pěknou zahradu i s omezeným rozpočtem? Na čem lze ušetřit a na jakých prvcích se to nevyplatí?

"Určitě je to možné, ale o to těžší. Ušetřit můžete i na zahradním architektovi, když se to tak vezme. Internet je nekonečná studnice informací a nápadů, takže se můžete samo vzdělávat a koukat zahradníkům pod ruce.

Ale nepouštějte se do žádných velkých akcí, pokud nemáte alespoň nějaký nákres toho, co plánujete kam umístit na zahradě. To by se vám v budoucnu mohlo vymstít."

Nešetřete na stavebních prvcích v zahradě

"Co se týká samotné realizace, rozhodně bych nešetřila na stavebních prvcích v zahradě – pergola, terasa, prostor pro ohniště, zídky, bazén, zpevněné plochy, nákup kosterních rostlin apod. Na čem se dá naopak uspořit je materiál, ze kterého chcete dělat zpevněné plochy, zídky nebo třeba i pergolu apod.

Nemusíte kupovat drahou ocelovou pásovinu nebo levnější plastový neviditelný obrubník, na oddělení záhonů od trávníku, vám k tomu postačí jednoduchý trik – tzv. odpíchnuté okraje, kdy rýčem vytvoříte požadovaný tvar záhonu. Je nutné samozřejmě obrytí záhonů pravidelně opakovat, protože se tráva rozrůstá i tam kam nechceme. Ušetřit se dá nakonec i na rostlinách, když máte hodné sousedy. Ale berte prosím s rozmyslem." :-)

Podle čeho vybírat zahradního architekta/odborníka?

"Zahradního architekta vybírejte vždy podle sympatií, zkušeností a referencí. Ten nejlevnější nemusí být vždy ten nejlepší. Podívejte se po okolí. Je lepší kontaktovat někoho, kdo pracuje v blízkosti, protože je to vždy lepší kvůli následným konzultacím a osobním schůzkám. Je těžké něco vysvětlovat dlouze po telefonu, když je jednodušší to vidět na živo.

A hlavně si se zahradním architektem musíte tzv. „lidsky sednout“. Pokud máte představu na upravenou, přísně zastřiženou, moderní zahradu, tak určitě nekontaktujte někoho, kdo navrhuje vyloženě přírodní zahrady."

"Zahradního architekta vybírejte vždy podle sympatií, zkušeností a referencí. Ten nejlevnější nemusí být vždy ten nejlepší. Podívejte se po okolí. Je lepší kontaktovat někoho, kdo pracuje v blízkosti."

Estetika by neměla vyhrávat nad funkčností zahrady

"Snažím se mít ke klientům vždy lidský a chápavý přístup. Někdy se mi jejich představy nemusí líbit, v tom případě se snažím najít schůdnou alternativu pro obě strany. Jindy zase zákazník nemá představu žádnou a na mě je, abych se trefila do jeho vkusu. Po vytvoření studie zahrady jsou většinou nějaké připomínky, které se snažím zodpovědět nebo upravit na přání klienta. Estetika nemá vyhrávat nad funkčností a snažím se tím řídit."

Kolik stojí práce zahradního architekta?

"To je velmi častá otázka, a naprosto chápu, že si budoucí majitelé chtějí udělat představu o nákladech. Cena zahradní studie se ale vždy odvíjí od konkrétní situace – záleží na velikosti pozemku, terénních úpravách, přáních klienta apod."

"Cena zahradní studie se vždy odvíjí od konkrétní situace – záleží na velikosti pozemku, terénních úpravách, přáních klienta apod. U menších zahrad může být cena za studii stejná jako u rozlehlejších."

"Nejčastěji pracuji s finančním rámcem, který si stanovíme s klientem na začátku spolupráce. Zahradní architektura není jen o ploše v metrech čtverečních, ale hlavně o náročnosti návrhu a celkové koncepci. U menších zahrad může být cena za studii stejná jako u rozlehlejších."

Po schválení studie následuje prováděcí dokumentace

"Cenou za zahradní studii to nekončí. Po vzájemném odsouhlasení studie pokračuji ve tvorbě prováděcí dokumentace, která obsahuje vytyčovací výkres, výkaz výměr, výkres terénních úprav, osazovací plány, seznam navržených rostlin, diagram kvetení, popřípadě rozkreslené některé detaily části zahrady. Poslední dobou vytvářím výkresy navrženého osvětlení v zahradě. Přikládám k návrhu inspirační fotografie, aby si klienti dokázali představit, jak bude zahrada v budoucnu vypadat.

Pokud ale klient opravdu potřebuje orientační odhad, nabídnu mu příklad z předchozích realizací – samozřejmě anonymně a jen rámcově. Myslím, že je důležité, aby cena odpovídala rozsahu práce a přínosu návrhu. Každá zahrada je totiž originál."

Děkujeme Kateřině za rozhovor!

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Tereza Malinová (redakce) (74 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací