Fasáda na dřevocement aneb kabát domu

Autor: Morchack (17 příspěvků)
Kategorie: Zateplení fasády
19. 4. 2025
0 komentářů
Fasáda na dřevocement aneb kabát domu
Příspěvek stavebníka
Realizace fasády formou lepení polystyrenu.

Jakou fasádu?

Protože jsme postavili dům díky systému Izoblok již zateplený, tak nás nikam nehnala potřeba řešit tepelně technické parametry budovy. Jelikož jsme měli fasádu v projektu popsanou jako "pohledové režné zdivo", tak při kolaudaci úředník pouze pozdvihl obočí a zhodnotil, že vydání kolaudačního rozhodnutí nic nebrání.

Už dříve jsme konzultovali s naším oblíbeným a osvědčeným zedníkem jak vůbec k fasádě přistoupit. Byť se systém už nemusí zateplovat, tak sebekriticky jsem zhodnotil, že nějak srovnat tu plochu musím.

Do úrovně věnce bylo zdivo přiměřeně rovné, ale na několika místech se bednění věnce posunulo a pokud by jsme chtěli jít klasickou cestou lepidlo-perlinka, tak bych musel celou plochu přebrousit (na některých místech se věnec vyvalil i o dva centimetry). Takže jsme se rozhodli jít pro svépomocnou realizací jednodušší cestou a nalepit polystyren. Navíc nám to vyřešilo i problém, kam schovat kastlíky na žaluzie.

Dobré je si před samotnou realizací projít nějaká videa na youtube, kde člověk získá alespoň základní přehled. Sice realizační firmy před svépomocnou realizací odrazují (pochopitelně), ale pokud si seženete zedníka, který tuto etapu projde s vámi, tak není problém.

Nebo alespoň nám se to osvědčilo - já jsem dělal takovou tu hrubší práci (lepení, kotvení, římsa, penetrace) a zedník tu fajnovou (špalety, parapety, pucování finální omítky), lepidlo jsme tahali spolu, protože ve dvou se to lépe tahá. Celou dobu mi kontroloval rovinnost a sem tam nechal něco přibrousit. Takže není se čeho bát, všechno je to jen velká stavebnice.

Projekt řešit jako dům s režným zdivem - samozřejmě pokud to projde přes PENB. Lze pak kolaudovat i bez fasády.

Příprava na fasádu

Před samotnou objednávkou polystyrenu jsem oslovil bratra stavaře, který možnosti prověřil v programu Teplo 2000, především s ohledem na možnou kondenzaci vody v konstrukci. Na základě výpočtu jsme vyhodnotili, že EPS 7 cm bude nejvhodnější řešení.

Polystyren samotný se mi podařilo díky nadstandartním vztahům ve stavebninách objednat těsně před zdražením, takže na celý dům to včetně soklového XPS vyšlo na 16 tisíc. Zakoupený polystyren putoval do nevyužívaného podkroví, kde byl zřízen sklad polystyrenu a čekal zde na svou velkou chvíli.

Docela dlouho jsem hloubal nad lešením - jestli půjčovat, nebo koupit. Nakonec se mi podařilo koupit dvě HAKI kostky, ke kterým jsem přikoupil Varšavské lešení. Jednu kostku jsem si půjčil od bráchy a bylo vyřešeno. Nebyli jsme tím pádem vázáni cenou za půjčovnu a mohli si plánovat realizaci svým tempem.

S ohledem na orientaci domu jsme se rozhodli první udělat fasádu do dvora (aby se mohly namontovat žaluzie kvůli horku), což většina kolemjdoucích nedokázala pochopit (do dvora máš fasádu a na ulici to bude škaredý?). Tak jsem jim říkal, že na dvoře to potřebujeme mít hezké, protože na rozdíl od ulice tam trávíme většinu času.

Reklama

Zvažte pořízení vlastního lešení. Když ho koupíte na bazaru, tak ho s největší pravděpodobností za stejné peníze prodáte.

Lepíme polystyren - opět na pěnu

Jednoho odpoledne jsem se rozhodl, že bych mohl začít lepit. Tak jsem se zastavil ve stavebninách, koupil lepící pěnu na polystyren, zakládací profil a začal. Zakládací profil jsem vyrovnal pomocí laseru a začal lepit. Sice jsem byl od zedníka poučen, že nejlepší je lepit na cementové lepidlo (kvůli udržení roviny), ale s pěnou jsem byl velmi spokojen a nakonec jsem celou fasádu nalepil na pěnu.

Sice prodejci pěny inzerují, že je to velmi rychlé, ale nesmí se zapomínat, že pěna se musí nechat nějakou dobu na deskách odvětrat, aby získala "tahavou konzistenci" a dobře držela. Takže nanést na desky (třeba pět desek) a postupně je lepit. Pak se stačí k deskám vrátit a dvoumetrovou váhou desky srovnat.

Výhody pěny: rychlá příprava (člověk si může pár desek nalepit i když má jenom chvilku čas), je to lehké a skladné, drží jako zvíře (po dvou hodinách nelze desku odtrhnout bez poškození - spíš se vytrhne polystyren než utrhne pěna). Nevýhody pěny: nutnost se vracet a špatně se s ní pracuje ve větru.

Nicméně pro svépomocnou aplikaci po odpoledních je to naprosto ideální. Odpadá nutnost míchat si lepidlo a následně umývat nářadí. Prostě dojdu, zatřepu a jdu lepit. Navíc na lešení člověk ocení, že nemusí tahat těžké kýble.

Zkoušel jsem různé značky na lepení - DenBraven, Soudal, Tytan, BigMat a Panzer (možná ještě něco) a nepozoroval jsem žádnou výraznější odchylku ve vydatnosti, nebo přídržnosti. Zkoušel jsem i rychlolepidlo od Panzeru a taková pecka to nebyla. Jenom bílá pěna od Ceresitu WhiteTeq na vyplňování mezer měla jinou konzistenci a zodpovědně můžu říct, že stojí za to.

Reklama

Řezání a kotvení

Při realizaci fasády si člověk musí dát pozor především na kritická místa kolem stavebních otvorů, takže vyřezávat řádné "hokejky", aby fasáda v rozích nepraskala.

Špalety jsem řešil přesahem bílého polystyrenu z plochy a do vzniklé mezery se vlepoval XPS polystyren. Následně se bílý polystyren zařízl a zabrousil. Po přebroušení plochy se mi velmi osvědčil elektrický vysavač na listí, kterým jsem povysával většinu kuliček a nikdo nemohl říct ani popel. Na řezání jsem využíval zapůjčenou samo-domo odporovou řezačku na polystyren.

Sice teoreticky do určité výšky se kotvit polystyren nemusí, ale jistota je gulomet. Vzhledem k podkladnímu materiálu (dřevocement 3,5cm) jsem zvolil obyčejné plastové talířky a vruty. Takže vyfrézovat plastovou frézkou, vložit vrut s talířkem, stříknout trochu pěny a zavíčkovat. K tomuto účelu jsem využil akuvrtačku a malý rázový utahovák.

Na úklid polystyrenu se osvědčil elektrický vysavač na listí.

Reklama

Podbití - římsa - podhled - kastl

Sice čtyři různé názvy, ale stále jde o to stejné. Nejdřív jsem vylepil plochu a následně se pustil do římsy. Asi rok dopředu jsem si nakoupil střešní latě, které jsem nechal na půdě vyschnout (abych zamezil kroucení). Latě jsem na pokosovce vykrátil, sešrouboval a s kapkou lepidla na dřevo udělal konzole.

Jelikož při realizaci střechy došlo k prohození části trámů, tak se musely některé trámy upravit. Po dlouhém přemýšlení jsem zvolil rašplový kotouč na flexu a šlo to s ním skvěle. Kastlík jsem opláštil OSB, které jsem opatřil adhezním můstkem.

Kvůli dilataci a zamezení praskání došel ze spodu EPS 4 cm, na čelo ve dvoře XPS 2cm, z ulice EPS 2cm (neboť mě zbyl ještě z podlahy). Zatím nepozoruji žádný rozdíl. Ve dvoře jsem polystyren lepil na cementové lepidlo a už nikdy více. S pěnou na druhé římse jsem měl mnohem lepší zkušenosti.

Finále

Následovala už klasika o které se nemá cenu moc rozepisovat. Přestěrkování lepidlo-perlinka-lepidlo. Na stěrkování jsme použili moji oblíbenou chemii Mapei. Po vystěrkování jsem zabetonoval parapety, ty se natřely hydroizolací a na vlexi lepidlo nalepily klinkerové parapety.

Následovala penetrace Cemix a bílá silikonová omítka 1,5mm od stejného výrobce (Cemix 2721 Z1.5, ona to tedy není bílá, ale první odstín šedé SE16). Celá realizace trvala od října 2021 do července 2024. Dělalo se to jak byl čas, protože nebyla potřeba na to spěchat.

Máme za sebou první topnou sezónu s kompletním zateplením (spíš doteplením) a nepozoruji žádný zásadní rozdíl (spotřeba plynu je stále stejná a topíme na stále stejnou teplotu).

Celkové náklady vyšly na cca 140 tisíc se vším všudy (40 tisíc jedna stěna + materiál na parapety a římsy).

Náklady

Název položkyCena
Práce - zedník
70 000 Kč
Omítka silikonová + penetrace
27 900 Kč
Parapety
10 900 Kč
Polystyren
16 000 Kč
Lepidlo (26ks)
2 900 Kč
Ostatní (kotvení, pěny, perlinka, OSB atd.)
13 000 Kč
Celkem140 700 Kč
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Morchack
Morchack (17 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací