Úzký pozemek předurčil patrový dům
„Nákupem druhé části pozemku od souseda jsme získali krásný pozemek na kraji vesnice o velikosti cca 1300 m2. I když se to zdá jako velká plocha, klidně i pro bungalov, nebylo tomu tak. I přes tak velkou rozlohu je tento pozemek poměrně úzký, takže bungalov nepřipadal v úvahu. Patrový dům byla jasná volba a vůbec toho nelitujeme. Patrové domy se nám líbí.
Na vesnici nedaleko zemědělského družstva, což z mého pohledu představuje velkou výhodu v podobě možnosti půjčení traktoru, nakladače, nebo domluvení kamene do základů.“
Stavební povolení za 10 měsíců od první schůzky
„Od první schůzky s projektantem až po vydání stavebního povolení uběhlo zhruba 10 měsíců. Naštěstí jsme projektanta oslovili již delší dobu dopředu, protože jsme z různých článků věděli, že se vše může hodně protáhnout, nakonec si ale myslím, že 10 měsíců byla přijatelná doba.“
Vytyčení domu a skrývka
„Ihned po obdržení stavebního povolení jsme kontaktovali geodeta, se kterým jsme již předem byli domluveni na vytečení domu. Přijel ještě ten týden a začal vytyčovat, vytyčil celkem 8 bodů a výšku
Pozemek má převýšení asi 60 cm na šířku baráku, což původně tak vůbec nevypadalo. Nakonec tedy bylo hlíny poměrně dost. Ornice je zde však velice kvalitní, všechnu jsme tedy uskladnili na konci pozemku. Bude se později hodin na rovnání terénu.“
Prostupů není nikdy dost
„Prostupy jsme konzultovali s naším elektrikářem a vodákem. Připravili jsme 4 prostupy (červená trubka kopoflex, průměr myslím 6 cm). Pro budoucí kabely typu HDO, hlavní přívod, elektrika k ČOV, k bráně, ke zvonku, k altánu, atd.
A jeden prostup pro přívod vody, zde jsme rovnou natáhly černou trubku na vodu, kterou jsme dali raději do chráničky, tuto trubku jsme natáhli rovnou do místa, kde bude vodoměr (v našem případě do technické místnosti). Vývod kanalizace a prostup pro přívod vzduchu ke krbu jsme dělali až v prvním šáru ztraceného bednění.“
Betonování pasů – nadšení i nervozita
„Přišel čas na první mix k naší novostavbě. Obrovské natěšení, ale i nervozita. Do základových pasů jsme zvolili beton C12/15 dle projektu. Do pasů jsme při betonování přidali a malé množství připraveného kamene. Četl jsem spoustu článků, že to není dobře, já si ale stojím za tím, že se pár kameny nemůže nic pokazit.“
Založení stavby – náročná práce s těžkým bedněním
„Objednali jsme z betonárky půl kubíku suchého betonu, do kterého jsme zakládali první řadu ztraceného bednění. Nejprve jsme tedy založily rohy a vyměřily úhlopříčky. Pak jsme jeli jednu za druhou, pomocí gumové paličky a vodováhy. Po několika dnech, kdy byl beton vytvrdlý, jsme naskládaly druhý šár. Práce to tedy byla docela náročná, toto ztracené bednění o šířce 40 cm je pěkně těžké a hrany betonu jsou ostré.“
Ležatá kanalizace
„Po vylití ztraceného bednění jsme začali s ležatou kanalizací. Pomáhal nám známý, který je vodák. Vše jsme v podstatě udělali podle projektu s pár změnami a připomínkami vodáka. Vedeno od začátku v trubkách KG DN100, postupně přechod až na KG DN160, která je vyvedena i z domu a později napojena do ČOV.
Spolu s kanalizací jsme dovedli externí přívod vzduchu ke krbové vložce, taktéž trubkou KG DN160. Jelikož máme dům patrový, museli jsme přesně vyměřit stoupačky, aby později vedly přesně ve zdi.“
Volba asfaltových pasů mi dala zabrat
„Volba asfaltových pásů mi dala docela zabrat. Na trhu je hodně druhů a variant. Základní rozdělení je na oxidované a modifikované asfaltové pásy. Dále pak proti radonu nebo pouze proti vlhkosti. S hliníkovou vrstvou nebo bez ní.
Po delším vybírání a konzultování se stavebníky jsem vybral asfaltové pásy od Charváta. Dle projektu jsem měl dávat dvě vrstvy, jednu pouze proti vlhkosti, druhou proti radonu. Nakonec jsem zvolil první vrstvu oxidovaného asfaltového pásu proti vlhkosti a druhou modifikovaný s hliníkovou vložkou proti radonu.“
Výběr cihel – nabídky od výrobců byly „šílené“
„Jedno z největších rozhodování na počátku stavby byl výběr cihel. Téměř ihned jsme měli jasno v tom, že nechceme zateplovat polystyrenem. Volba padla na broušené zdivo tl. 50 cm. Po docela "šílených" nabídkách od Heluzu, atd. jsem přes známou dostal cenovou nabídku z Německa na Winklmann (totožné parametry jako Heluz) ale cena o 30% nižší.
Nakonec máme celý dům včetně garáže z cihel Winklmann a nemůžu si stěžovat. Dodání rychlé, cihly přesné. Jediná nevýhoda cihel Winklmann je, že nemají doplňkové zdivo (půlky, atd.) Proto jsem si koupil pilu Aligator a půlky nařezal sám. Myslím, že to není žádný problém, všechny spoje jsem pečlivě vypěnil nebo vyplnil tepelně izolační maltou. Práce šla krásně od ruky a během několika týdnů (po práci + víkendy) byl dům vyzděn až po stropy.“
Stavba Miako stropu
„Nejprve jsme rozmístili všechny nosníky dle plánků. Dům mám rozdělený nosnou příčkou zhruba v polovině. Vždy jsme tedy měli nosník z obvodu na nosnou příčku a z nosné příčky na druhou stranu obvodu. Když byly všechny nosníky rozmístěny, na všechny kraje nosníků jsme rozmístili Miako vložky. Jednak z důvodu kontroly roztečí, zadruhé z důvodu zatížení kraje nosníků pro následné podepírání a předepínání nosníků.“
Betonování a šalování věnce
„Po vyzdění 3 šárů přišel na řadu betonový věnec. Věnec jsem dělal pod pozednici plus cca 2 metry za roh do štítu. A samozřejmě věnec po celé garáži. Výška věnce byla 25 cm, zvenku jsou nalepeny věncovky, před nimi 12 cm polystyren, zevnitř jsem šaloval deskami.
Na garáži jsem šaloval věnec z obou stran, protože zeď je široká pouze 30 cm. Ručně jsem svázal výztuž z roxorů, průměr roxoru 12 mm a třmínek 6 mm, dle projektu. Při přípravě na betonování věnce jsem se domluvil s tesařem, který přijel a rozměřil přesně místa, kam rovnou zabetonovat závitové tyče na přišroubování pozednic.“
Stavba plotu přišla dříve, než jsem chtěl
„Stavbu plotu jsem musel bohužel řešit dříve, než jsem původně plánoval, jelikož jsem součástí kupní smlouvy pozemku měl dodatek, že jsem do dvou let povinný vybudovat plot mezi mým a souseda pozemkem.
A protože se jedná a boční (delší) stranu pozemku směrem do pole, rozhodnutí, že se bude jednat o zelený poplastovaný plot s podhrabovou deskou bylo rychlé. Máme podhrabovou desku 20 cm vysokou, 3 metry dlouhou a výška pletiva je 125 cm.“
Výběr komína – vyhrála nejlevnější varianta
„Vybraných a naceněných komínů jsem měl spousty, ale ceny byly velmi rozdílné. Nakonec jsem zvolil jednu z nejlevnějších variant a vůbec toho nelituji. Vybral jsem komín od Komíny Zeman, typ Prémium. Průměr kouřovodu 180 mm, vývod kouřovodu pod úhlem 45° kvůli krbové vložce. Výšku komínu mám tuším od čisté podlahy 8,5 metru.“
Příprava na krov
„Na stavbu krovu jsme zvolili známého tesaře ze sousední vesnice. Dřevo jsme měli své, platili pouze za pilu. Z použitého dřeva jsme nechali nařezat i pár prken. Pro co nejlevnější řešení jsme se s tesařem domluvili, že mu budeme po celou dobu stavby krovu pomáhat, aby nemusel platit své pomocníky. Také všechny palubky a konce trámů jsme si natírali sami.“
Výběr tašek – volba padla na černé betonové tašky
„Stavba krovu trvala asi týden, na 2 hodiny jeden den jsme měli půjčený jeřáb, jelikož máme patrový dům, všechny trámy nám jeřábem vyhodil až do druhého patra. Rozhodli jsme se pro tašku betonovou. Od začátku bylo jasno, že budeme brát černou barvu. Volba padla na KM Beta briliant v černé barvě. Za nás velká spokojenost, tašky na baráčku vypadají krásně.“
Článek o přípravě střechy je zatím posledním příspěvkem od stavebníka a my se již těšíme na další pokračování.