Jak se svépomocným stavebníkům staví domy z cihel HELUZ

Jak se svépomocným stavebníkům staví domy z cihel HELUZ
Redakční článek

Hned na začátku stavby čeká každého stavebníka jedno z největších rozhodnutí, a to z jakého materiálu bude stavět. V tomto článku se podíváme na stavebníky, kteří zvolili české broušené cihly HELUZ. Dočtete se, jak se jim na stavbě s cihlami pracovalo, jaké jsou jejich vlastnosti a také to, jak se během hrubé stavby vyhnout chybám.

Stavebník Lukáš: zdění na pěnu zvládne každý

Lukáš s Markétou si pochvalovali snadnou práci s cihlami. Pro obytnou část bungalovu zvolili HELUZ Family 50, pro garáž a všechny nosné zdi cihly HELUZ Family 30: „Založení stavby udělali profíci, další řady jsem již zdil sám a za pomoci táty. Na pěnu by to mohl dělat každý, opravdu se toho nebojte. Vždy jsem si založil a vyrovnal rohové cihly, natáhl provázek a pokládal jednu cihlu za druhou.

Výhodou cihel HELUZ je, že mají speciální doplňkové krajové cihly, a to půlky a celé, tyto cihly mají drážku, do které přijde XPS polystyren. Používají se do rohů, tam je ale drážka třeba vyplnit maltou, a do krajů jako ukončení pro dveře či okna,“ popisují ve svém článku.

Jak se svépomocným stavebníkům staví domy z cihel HELUZ

Marek: využil jsem Technickou pomoc na stavbě

Rovněž Marek staví patrový dům z cihel HELUZ. A také on si nechal stavbu profesionálně založit, aby měl jistotu, že bude mít stavbu založenou přesně v rovině. Využil službu Technická pomoc na stavbě. Zakládací technik, který na stavu dorazil, pomohl Markovi s vyrovnáním zakládací malty pod broušené cihly HELUZ.

Součástí dodávky broušených cihel je i dostatečné množství tepelněizolační zdicí a zakládací malty HELUZ Trend Plus. Při nanášení malty se počítá s vrstvou o výšce 20 mm.

Reklama
Jak se svépomocným stavebníkům staví domy z cihel HELUZ

Před založením stavby penetrace a dostatek pomocníků

Před příjezdem technika provedl Marek penetraci a natavení asfaltových pásů v místě obvodového a vnitřního nosného zdiva. Také si na zakládání zajistil dostatek pomocníků. Je to totiž jedna z podmínek poskytované pomoci. Podívejte se, jak vypadalo založení stavby krok za krokem u Marka.

David: se zdící maltou SIDI a válečkem to jde rychle

„Původně jsme neplánovali stavět svépomocí, ale nedostatek řemeslníků nás k tomu donutil. Nízkoenergetický patrový dům, jsme kvůli Covidu začali stavět se zpožděním. Zvolili jsme tradiční materiál, cihly HELUZ Family 30, které zdím na tenkovrstvou zdicí maltu SIDI. Nanáší se válečkem a přijde mi to asi jako nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak cihly spojovat.“ popisuje zdění cihel HELUZ stavebník David.

Reklama

Martin: stavěl jsem z HELUZ 44, patro za jeden den

"Patrový dům o zastavěné ploše 100 m2 jsem stavěl z broušených cihel HELUZ 44. Bydlíme na vesnici a snažíme si tam všichni pomáhat, někdo má bagr, jiný traktor. Například když jsme zdili, bylo nás snad 12 a za den jsme vyzdili celé jedno patro,“ vzpomíná na budování domu svépomocník Martin v rozhovoru.

Jak se svépomocným stavebníkům staví domy z cihel HELUZ

Proč vybrat cihly HELUZ na stavbu domu svépomocí?

Snadná práce s cihlami HELUZ ale není jediný důvod, proč jsou mezi stavebníky tak oblíbené. Dnešní cihly v moderním zpracování v sobě spojují několik vlastností najednou. Tepelněizolační a akumulační schopnost, ochranu před hlukem, statickou odolnost, vhodné difuzní parametry. Pojďme si jednotlivé parametry trochu přiblížit.

Reklama

Tepelněizolační vlastnosti: součinitel prostupu tepla U

Při výběru stavebního materiálu stavebníky většinou nejvíce zajímají jejich tepelněizolační vlastnosti, který určuje součinitel prostupu tepla U. Čím menší hodnoty dosahuje, tím méně teplo prostupuje z interiéru do exteriéru, a tím lépe konstrukce izoluje. Novostavby (nZEB) by měly vykazovat parametry méně než 0,2 W/m2K, pasivní domy 0,18 – 0,12 W/m2K. 

Standard téměř nulových budov splňují všechny typy cihel

Pohledem do technických listů zjistíme, že standard téměř nulových domů (nZEB) splňují bez dodatečného zateplení všechny cihly HELUZ již od tloušťky 38 cm. Cihla HELUZ 2in1 tloušťky 440 mm splňuje bez dodatečného zateplení standard pasivního domu, vlajková loď nabídky – cihla HELUZ 2 in1 tloušťky 500 mm – dokonce se součinitelem 0,11 W/m2K překonává nejpřísnější požadavky na stěnu pasivního domu. Zároveň se pyšní titulem nejlépe izolujícího jednovrstvého zdiva na trhu. 

Tepelnou akumulaci najdete jen u masivních konstrukcí

Kromě tepelněizolačních vlastností se stavebníci zajímají o tepelnou akumulaci, respektive stabilitu. I stavby s totožným součinitelem prostupu tepla U totiž mohou vykazovat hodně odlišné vlastnosti v oblasti akumulace a stability. 

Velmi malou tepelnou akumulaci mají lehké stavby, jako jsou například montované domy na bázi dřeva takzvané dřevostavby. Konstrukce tedy poměrně rychle reaguje na změnu teploty, nedokáže ji ale dlouhodobě sama „udržet“.

 To se u cihlových domů od HELUZu nestává. Tato masivní konstrukce dokáže teplo akumulovat a uvolňovat ho, když je potřeba. Například v zimě, když svítí slunce, se konstrukce nahřeje a v noci, když teploty venku klesnou, akumulované teplo uvolňují do interiéru.

Cihla udržuje příjemné mikroklima

Další velkou výhodou cihel HELUZ je jejich přirozená vlastnost propouštět vodní páry. V tomto případě hovoříme o difuzních vlastnostech. V praxi cihla HELUZ udržuje v interiéru příjemné mikroklima eliminující jak vlhkost, tak nepříjemně suchý vzduch. 

Vysoká zvuková neprůzvučnost: klid do domu

Jednovrstvé zdivo HELUZ vyniká díky své materiálové podstatě schopností vysokého akustického útlumu, takže se pyšní vysokou zvukovou neprůzvučností. Obvodové zdivo HELUZ FAMILY 2in1 vykazuje perfektní hodnotu vzduchové neprůzvučnosti 42-43 dB. 

Součástí sortimentu HELUZ jsou navíc výslovně akusticky izolační tvarovky určené pro zajištění komfortu například v řadových domech či dvojdomech. Konkrétně cihla HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená má hodnotu vzduchové neprůzvučnosti 57 dB. 

Keramické stropy HELUZ Miako

Zdění většina stavebníků považuje za příjemnou etapu, která rychle odsýpá. Na řadu tak brzy přichází otázka, jaký zvolit strop? Mezi stavebníky jsou velmi oblíbené keramické stropy HELUZ MIAKO, jež se vyznačuji velikou variabilitou.

„Když bylo vše rozmístěno a předepnuto, začali jsme skládat samotné Miako vložky. Na tom už nebylo nic obtížného a vše trvalo ve 4 lidech asi 3 hodiny a bylo hotovo,“ popisuje svou zkušenost s Miako vložkami v článku stavebník Štěpán.

Jak se svépomocným stavebníkům staví domy z cihel HELUZ

Přistupujte ke stavbě jako k celku, vyhnete se chybám

Stropy MIAKO jsou součástí komplexního systému pro hrubou stavbu od společnosti HELUZ. Patří sem dále kromě cihel ještě žaluziové překlady, malty, komínové komplety a v neposlední řadě těžká střecha.

Stavební komponenty od jednoho výrobce šetří čas i náklady

V případě, kdy jsou všechny části konstrukce hrubé stavby propojeny, usnadníte si celkovou výstavbu a vytvoříte smysluplně fungující celek, ve kterém není prostor pro slabá místa ani stavební chyby. Zvolit si stavební komponenty od jednoho výrobce proto doporučuje řada odborníků. Více se dočtete v našem článku o Smysluplném celku.

Další věc, kterou musí stavebník na začátku vyřešit je, zda bude stavbu zateplovat nebo ne. Trendem posledních let je spíše jednovrstvé zdění, tedy zdění bez dodatečného zateplení. Cihly jsou díky svým vlastnostem, které jsme popsali výše, pro tento druh výstavby ideální.

Jak se svépomocným stavebníkům staví domy z cihel HELUZ

Bez zateplení stavíte rychleji a přesněji

Mezi hlavní benefity jednovrstvého zdiva patří několikanásobně vyšší rychlost a přesnost stavby. Dále eliminace chybovosti v rámci konstrukce, protože čím více pracovních kroků, tím větší šance chybovat. Další nepopiratelnou výhodou je stabilita jednovrstvé konstrukce a dlouhá životnost. Životnost samotného zateplovacího systému je podstatně kratší než životnost cihel – zateplovací systém je po určité době nutné sundat a obnovit.

Zdivo opatřené jen vnější a vnitřní omítkou je méně náchylné na degradaci, ať již biologickou (ulpívání řas, plísně), tak i mechanickou (odolnost fasády proti klování ptáků, dětským hrám atd.). Podrobnosti si přečtěte v článku o zateplování domu.

Polystyrenem se rádo „retušuje“

„Někdy si stavebníci od tepelné izolace slibují, že skryjí nepovedená místa. Pokud je stavba z jednovrstvé konstrukce dobře navržená a dobře provedená, není důvod ji obalovat tepelnou izolací, respektive je to spíše ke škodě. Konstrukční detaily jsou systémově vyřešené a ověřené. Polystyrenem se rádo retušuje, skrývají se zásadní nedostatky v provádění zdění, které se ale projeví tak jako tak během let. A těžko se pak opravují,“ upozorňuje na rizika stavební inženýr Ing. Stanislav Bernacík.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Tereza Malinová (redakce) (58 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

RomanK13. 12. 2024 9:50:32

Cihly HELUZ jsou skvělá volba, hlavně pokud stavíte svépomocí. Snadno se s nimi pracuje a mají výborné izolační vlastnosti – udrží v zimě teplo a v létě zase chlad.

KubaCert 16. 12. 2024 13:37:27

Souhlasím. A navíc, když prší, nepropustí zvuky, takže je v domě klid :-)

jaro1mir12. 12. 2024 13:55:15

Oceňuji i praktické rady, které pomohou předejít chybám během stavby. Je zajímavé, jak tento materiál umožňuje efektivní a relativně rychlou stavbu i pro laiky.

houpo18. 12. 2024 11:19:16

Ono na tom zřejmě něco bude :-D Už postupně tomu přicházím na kloub, dost si o tomhle výrobci i typu zdiva čtu a porovnávám. A když pak vyjde takovýto článek s reálníma skušenostmi tak to člověka jenom utvrdí :-)

zbynda11. 12. 2024 10:58:17

Osobně mě zaujalo, jak dobře jsou cihly přizpůsobené moderním požadavkům na energetickou úspornost a jednoduchost práce.

Marek Šeller10. 12. 2024 9:17:34

Já se mohu jenom přidat k spokojeným zedníkům :-) Není to nic komplikované :-)