Stavba Miako stropu, podpírání, bednění, armování a betonování

Autor: ST (11 příspěvků)
Kategorie: Strop
17. 9. 2024
10 komentářů
Stavba Miako stropu, podpírání, bednění, armování a betonování
Příspěvek stavebníka

Kladečský plán jsme měli od projektanta, a tak jsme se podle něj řídili při rozmístění nosníků a Miako vložek. Po pečlivém předepnutí nosníků a bednění, jsme přistoupili k vázání košů a rozmístění kari sítí, aby byl strop připraven na betonování.

Kladečský plán + skládání Miako stropu

Kladečský plán jsem měl již součástí projektu od našeho projektanta. Tento výkres jsem rozeslal různým výrobcům, nakonec padla volba na Heluz Miako 19/62,5. Všechny nosníky objednány a kladeny dle našeho projektu.

Nejprve jsme rozmístili všechny nosníky dle plánků. Dům mám rozdělený nosnou příčkou zhruba v polovině. Vždy jsme tedy měli nosník z obvodu na nosnou příčku a z nosné příčky na druhou stranu obvodu. Když byly všechny nosníky rozmístěny, na všechny kraje nosníků jsme rozmístili Miako vložky.

Jednak z důvodu kontroly roztečí, zadruhé z důvodu zatížení kraje nosníků pro následné podepírání a předepínání nosníků. Předepnuli jsme vše přesně podle doporučení výrobce, také počet stojek jsme dělali dle pokynů, nechtěl jsem nic riskovat. Všechny stojky jsem si na měsíc půjčil z nedaleké půjčovny.

Pak, když bylo vše rozmístěno a předepnuto, začali jsme skládat samotné Miako vložky. Na tom už nebylo nic obtížného a vše trvalo ve 4 lidech asi 3 hodiny a bylo hotovo.

Bednění, věncovky a kari sítě

Další den jsem se ihned vrhl na lepení věncovek s polystyrenem. Vázání košů, které jsem dával standartně po obvodu domu. Poté jsem zabednil prostup pro schodiště a komín. Po celé ploše jsou kari sítě o průměru drátu 6 mm a okem 100x100 cm. s přesahem dvě oka.

Prostup pro stupačky jsem vykroužil do Miako vložky a vložil KG trubku o průměru 125 mm. Takové stoupačky jsem měl dvě (technická a koupelna). Nad technickou místností jsem připravil chráničky pro prostup elektroinstalace.

Betonování

Před samotnou betonáží jsem vše ještě jednou pečlivě zkontroloval (hlavně stojky), protože z betonování stropu jsem měl docela strach. Propočítal jsem přibližné množství betonu a na další den objednal mix s pumpou. Zvolený beton byl pevnosti 25/30.

Postup betonování naprosto stejný jako při betonování základové desky, včetně použití vibrační latě. Vše bylo malinko komplikovanější tím, že je vše ve výšce a všechny věci je potřeba vytahat nahoru a zase odnosit po žebříku. Podpěry jsem nechal asi 3-4 týdny.

Po demontáži strop zespoda krásně rovný. Jelikož betonování vyšlo na velká vedra, hned od druhého dne jsem hodně kropil. Výsledek ale stál za to.

Reklama
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

KamilH18. 10. 2024 11:06:54

Koukám že tady šel taky někdo do materiálu od jednoho výrobce :) Osobně taky hodně rád přeferuji když se to takhle dá, usnadní se tím pak i kolaudace celého domu :)

lukasouny23. 9. 2024 17:59:52

Celkem rychlá stavba :) Ono celkově stavba domu zas není až tak na dlouhý tratě, umí to jít hezky od ruky.

Riso1527. 9. 2024 13:51:23

Jo,jen s tím je potŘeba i umět dělat aby se i ta rychlost vyplatila. Ale s Heluzem jsem měl štěstí protože oni ostávají v kontaktě i po dodávce materiálu, což je dobŘe protože ne každý umí dělat jednovrstvé zdivo.

janok30. 9. 2024 20:18:25

Taky jsem stavěl takhle komplexně celý dům a použil jsem i tento keramický strop. Jako volil jsem hlavně na základě těch dobrých akumulačních vlastností které má a co je víc než zdravé hygienické bydlení?

hutta47. 10. 2024 9:49:47

Taky se s tím potkávám často, že se lidé odvolávají na to že to s tm není jednoduchý a není to pro každého. No mě se to tak tedy nezdá. Mám postavěný dům kompletně od Heluzu a tedy celá stavba nám šla od ruky.

houpo8. 10. 2024 8:51:18

A kolik vám to trvalo? Přeci jenom postavit takový dům není sranda. Věčšinou proto se to necháva na nějakou firmu která s tím dělá pravidelně a má zkušenosti a reálně vidí do toho podle projektu kolik je čeho potřeba a kde co a jak.

zbynda9. 10. 2024 9:13:10

Já nevím co si představuješ, no když máš takhle bezpatrový dům tak samotné obvody stíhaš v pohodě za dva týdny když ti i počasí přeje a máš vše co potřebuješ. I tady je napsáno že obyčajný strop trval 3 hodiny při 4 lidech.

KubaCert 10. 10. 2024 9:07:23

Přesně tak. Když máš partu tak 4-5 schopných lidí a ještě k tomu stavíš jednovrstvé zdivo tak fakt i se všema procesy máš za tři týdny hotovo. To si ale myslím že je ta jednoduchší část. Spíš interiér mi přišel ťežší :D

houpo11. 10. 2024 11:15:11

Proč interiér? Nebo jak jsi to myslel? Za dva týdny? To je podle mně hodně rychle. Jen aby ta rychlost nebyla někdy na škody, že se to rychle postaví a pak člověk přichází na to co vlastně udělal špatně.

K.Knapp16. 10. 2024 8:48:02

A proč? Vždyť když ti počasí přeje a máš na stavbu 5-6 lidí tak to máš hotovo raz dva. Tedy co se týče obvodů,základovou desku máš hotovou taky tak za cca 3 týdny. Interiér je podle mně taky složitější co se například zařizování týče.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama