Trocha teorie
„V naší nabídce máme několik typů obkladových pásků TERCA. Rozdělujeme je na ražené a tažené.
Ražené obkladové pásky jsou rustikální, pórovité. Jedna z nejprodávanějších barev je odstín AGAAT. Řadil bych ho asi do do třídy klasické červené – hnědé. V naší vzorkovně zákazníci můžou vidět dalších řádově 50 až 60 typů červených alias hnědých obkladových pásků a máme i několik odstínů šedivých, které jsou poslední dobou velice moderní, a několik typů světlých odstínů.
Barva spárovací hmoty může celkem výrazně ovlivnit konečný vzhled fasády. Plocha spáry je řádově 13 % v celkové ploše fasády. Proto zákazníkům doporučujeme opravdu pořádně rozmyslet barvu spárovací hmoty. Nabízíme a doporučujeme udělat při lepení pásků to, že si nalepí jednu plochu nebo jednu stěnu a pro barvu spárovací hmoty se rozhodnou až poté, co uvidí už nalepenou část domu, a případně můžou zesvětlovat nebo ztmavovat.
Barvu spárovací, hmoty si zákazník může vybrat u nás na vzorkovně, kde máme vyvzorkované všechny typy obkladových pásků, které prodáváme, a jsou vyspárovány různými typy barvy spárovací hmoty.“
Reklama
Příprava podkladu
„Použití extrudovaného polystyrenu do špalety je určitě správně. Do drážky v extrudovaném polystyrenu se vloží hliníkový U profil, který bude vystupovat 2 cm, stejně jako tloušťka obkladů, a do této U profilové lišty se vloží konečná finální lišta, ve které budou jezdit žaluzie.“
Reklama
Provedení parapetů
„Máme mnoho možností, jak udělat parapet na rodinném domě. V tomto případě se zákazník rozhodl pro cihlový parapet. Bohužel cihlu v tomto případě nelze použít, protože by ji nebylo kam dát, a proto se používají rohové pásky, které se přilepí na připravený podklad.
Doporučujeme pod obkladové pásky dát tekutou hydroizolaci kvůli zatékání a vlhkosti. Co se týká nadpraží, je toto klasický způsob provedení, pouze si zákazník přál parapety a překlady vystrčit ven z fasády. To se řeší řezáním pásků na větší tloušťku, abychom docílili plasticity. Standardně a ideální je maximálně 2 cm.“
Reklama
„Máme několik možností použití vazby. Taková nejtypičtější pro Českou republiku je běhounová vazba. V tomto případě si zákazník vybral divokou vazbu, která se hodně používá v Belgii, Holandsku a Německu. Vlastně se jedná jen o designovou záležitost. Vazba vůbec nemá vliv na žádné fyzikální vlastnosti fasády. Je to opravdu jen o tom, jak si zákazník přeje, aby dům vypadal.“