K čemu je dobré pěstovat brusinku

Příspěvek stavebníka

Pomaličku se nám přiblížil konec léta a dozrávají další zajímavé druhy ovoce.

Po áronii přichází na řadu brusinka. Tyto nízké keříky milující kyselou půdu pěstuju v květináčích. Stejně jako borůvky v naší půdě spíše živoří. Naopak v květináčích přináší borůvky i brusinky slušnou úrodu a evidentně jim to vyhovuje.

Léčivé účinky brusinek na infekty močových cest jsou jistě každému známy. Brusinka však dokáže pomoci i při potížích s helicobakterií, při průjmu a jsou vhodné i pro diabetiky. Pozor by si měli ovšem dát lidé se sklonem k tvorbě ledvinových kamenů - brusinky obsahují větší množství šťavelanů a tím mohou tvorbu těchto kamenů podpořit.

K léčivým účelům se sbírá list i plod. Autoři bylinkových knih se úplně neshodují, kdy list sbírat - jedni doporučují na jaře, druzí na konci léta. V tom případě si myslím, že je sběr vhodný v obou obdobích.

Čaj z listu připravujeme macerací několik hodin ve vodě a následným přivedení k varu na pár vteřin. Pije se schlazený na příjemnou teplotu. Plod se suší a mele na prášek, který se užívá na špičku nože. Čaj ani plod není vhodné užívat dlohodobě.

Z plodů je možné připravit i džem. Kilo brusinek zasypat půl kilem cukru, trochu podlít vodou a vařit do zhoustnutí. Já nechávám plody zasypané cukrem (je možné je i trochu pomačkat) klidně den dva v lednici, kde pustí šťávu. Je vhodné přidat citron nebo, kdo používá, tak kyselinu citronovou. Já se bez ní zatím vždy obešla.

Brusinky mi chutnají i jen tak přímo z keříku - mají příjemně nakyslou chuť

Proč pěstovat áronii
Předchozí článek autora
04.09.2019 07:00 600 zhlédnutí
Proč pěstovat áronii
Áronie neboli černý jeřáb.
Znáte amarant?
Následujicí článek autora
21.09.2019 07:00 802 zhlédnutí
Znáte amarant?
Tuto rostlinu nebude asi znát každý. Možná české jméno - Laskavec napoví víc.

Stavební etapa: ovocné stromy a keře