Rekonstrukce - Zateplení terasy/ploché střechy

Příspěvek stavebníka

Je hezké stavět nové, ale zároveň je zapotřebí udržovat i stávající. Po letech začalo terasou zatékat a izolace nestála tké za nic. Proto jsem se rozhodl přidat tento stručný článek pro ty, kteří se chystají na něco podobného.

Na baráku máme terasu, kterou s ohledem na velkou zahradu nikdo nevyužívá - z čehož plyne i drobná rada pro stavitele - představa sezení na terase je sice krásná, ale obávám se, že vždy zůstane jen u té představy. Nikomu se ve finále nechce nosit cokoliv do patra a sedět nahoře, když se dá posedět na zahradě a jídlo a vše ostatní lze nosit pohodlně přímo z kuchyně. 

Rozhodně nechci někomu dělat reklamu, jen popsat svůj postup. Kompletní výbavu na zateplení jsem kupoval ve stavebninách DEK, kde bylo možné, díky jakémusi "kalkulátoru" pro ploché střechy, i proi mě jako laika, objednat všechny potřebné věci. 

Skladba byla následující: 1/ dvě vrsty polystyrenu80mm  lepeného pěnou (první má být parotěsná izolace, ale několik vrstev IPY je pod původní dlažbou, tudíž jsem ji znovu nedával 2/ netkaná textilie (tu jsem objednával jinde, protože ve stavebninách měli jen velké role) 3/ hlavní část, a to PVC folie DEKPLAN 76, mechanicky kotvená

Po nalepení polystyrenu přišlo jeho mechanické kotvení. Opravdu nadlidský výkon bylo sehnat sds vrták potřebných rozměrů, s ohledem na to, že průměr je pouze 5mm a délka tuším 200mm. A samozřejmě nezapomenout na vhodný šroubovák - hvězdičku, který buded dost dlouhý, aby dosáhl na dno hmoždinky, respektive nebyla to přímo hmoždinka, ale tzv. teleskop, který se zatloukl pouze do plystyrenu a šroub (průměr 6mm) se šrouboval přímo do betonu, do připravené 5mm díry. Po zašroubování všech šroubů do polystyrenu se po krajích stejným způsobem přichytla folie. Vždy tak, aby se následně vše překrylo další vrstvou. 

Jednotlivé spoje PVC folie se k sobě lepí pomocí horkovzdušné pistole - lze na to půjčit speciální, ale zvládnul jsem to i klasickou - je to spíše o nástavci, který je potřeba co nejplošší. Ze speciálníh nástrojů je zapořebí ještě nějaký tvrdý váleček, kterým budete spoj po nahřátí zahlazovat a tlačit k sobě. Poměrně obtížné je najít vhodnou teplotu tavení. Na to bohužel žádný tip nemám, při tak malé ploše jsem se to pořádně nenaučil za celou dobu.

Kapitola sama o sobě bylo utěsnění okolo sloupků zábradlí - to jsem prolepil z různých kousků folie a nakonec utěsnil gumoasfaltem (bál jsem se, aby folii neuškodil, ale nic se nestalo), který mi zbyl z natírání zemnícího pásku na stavbě :-)

Ve výsledku nikde nezatéká a po letošní zimě mohu potvrdit, že zateplení se opravdu vyplatilo, v místnostech pod terasou bylo o poznání tepleji. 

Do přílohy ještě přikládám výpis materiálu.  

   

Fotogalerie

Rekonstrukce - Zateplení terasy/ploché střechy
Rekonstrukce - Zateplení terasy/ploché střechy
Rekonstrukce - Zateplení terasy/ploché střechy
Rekonstrukce - Zateplení terasy/ploché střechy
Rekonstrukce - Zateplení terasy/ploché střechy
Rekonstrukce - Zateplení terasy/ploché střechy
Základy ve svahu II
Předchozí článek autora
13.05.2019 09:27 6360 zhlédnutí
Základy ve svahu II
Opět po delší pauze jsem si našel chvilku času na sepsání dalšího článku, který bych rád věnoval...
Připojení starého plech. radiátoru
Následujicí článek autora
18.05.2019 10:54 3369 zhlédnutí
Rekonstrukce - oprava topení
Ústřední topení, si po nějakých těch dvaceti letech provozu, vyžadovalo drobnou rekonstrukci....

Stavební etapa: pergola, terasa

Stáhnout přílohy:

4 komentáře

David a Peťa
napsal(a) David a Peťa/22. kvě 2019 16:20

Zdravím, je to nějaká jejich folie, ale asi to bude to samé jako Tatrafol. Já rozhodně nepopírám, že to té folii nedělá dobře. Ale v tomto případě šlo opravdu jen o utěsnění kolem sloupků zábradlí. A říkám, zatím se to tváří v pohodě. Rozhodně to není na plošné nátěry! No o tom, že terasa je u domu se zahradou naprostý nesmysl se není třeba přít. Navíc jak říkáte - rovným střechám se raději vyhnout, jsou to jen starosti. PS zatím mi tam neteče, takže svépomoc mi vychází lépe než vám firma :-)

Odkaz Komentáře
Tomáš Singer
napsal(a) Tomáš Singer/21. kvě 2019 16:36

Zdravím, nevím jakou máte folii, ale já mám na střeše Tatrafol z DEKu. (šedá poměrně tvrdá folie vzhledově jako měkčí lino šíře 2 mm) Když mě dělali omítky omilem mě tam vylili zbytek kýbl asfaltové penetrace (Paramo) asi 2 deci. ta se samo hned očistila a zůstal jen flek nad kterým jsme mávnul rukou, že to někdy vezmu benzínem... To někdy mělo být okamžitě. Vtomto místě folie ztvrdla a začala se drolit. Vysvětlení... asfalt prý vytahuje změkčovač z folie a UV záření jí pak zničí. Celáý kousek cca A4 se pak přelepil zbytkem folie lepeno přímo nějakým lepidlem na doporučení aby ke mě nemuseli jezdit kvůli navaření malého kousku.

Jinak bohužel skušenost s plochou střechou je nanic. Mám skladbu Panelový strop Asfaltová lepenka (parotěs) polystyrenový svahový polistyren 2° 50-120 mm OSB desky 22 mm geotextilie a folie. Na to měla jít na půlku zemina a keramzit na skladbových deskách a rozchodníky (suchomilné kytky) Na druhou půlku dlažba 3 cm 30x30 na roznášecí terče 8 mm. Není tam nic... Má to dva důvody. před domem mám 700m2 zahradu. tak proč bych si proboha nosil čaj do patra a seděl aby na mě každý koukal. Důvod dva střechou teče. No a to je důvod který mě nyní bude stát usilovné hledání místa kde a proč. protože folie je navařená dokonale a přesah na omítku je 40 cm a vše samozřejmě systémove od profi firmy. a i tak mám problém.... neumím si představit jaký problém by byl kdybych to dělal sám. Asi jedině strhnout a začít znovu. Jo néééé vše jde svépomocí

Odkaz Komentáře
David a Peťa
napsal(a) David a Peťa/17. kvě 2019 14:01

Ano pane Marku, rozhodně to není doporučená varianta, ale jak říkám, po téměř roce to stále pěkně drží. Myslím, že aby se folie poškodila, musela by se "louhovat" v gumoasfaltu delší dobu. Můžete mě, a také ostatní, poučit vy, jaký způsob byste zvolil bez toho, aniž by se zábradlí muselo odřezávat. Jinak samozřejmě existují speciální průchodky, ale na rekonstrukci jsou nevhodné. Hledal jsem opravdu dlouho a nic vhodného jsem nenašel. Zdravím D.

Odkaz Komentáře
marek.stepan
napsal(a) marek.stepan/16. kvě 2019 21:13

Váźený Davide,
reaguji na Vaši svépomocnou kreativitu do-hydroizolování svařovací asi PVC fólie gumoasfaltem. Jsem přesvědčen
źe kombinace fólie a gumoasfalt je výrobcem folie nedovolená/zakázaná kůli těkavým látkám.
Moje prosba: 1) informujte se, poučte se (vygoolete si nebo konzultujte s profíky) 2) a co nejdříve doplňte do článku informaci, neboť se domnívám že takle tedy NE.
Jinak přeji mnoho úspěchů s další činností.

Odkaz Komentáře