Projekt, povolení ke stavbě - část 3.

Příspěvek stavebníka

My jsme obdrželi  povolení ke stavbě v dubnu 2018, což bylo 4 měsíce od podání  projektové dokumentace na stavební úřad a cca 2,5 měsíce od prvního nahlédnutí úředníka SÚ do  této dokumentace. Myslím si, že na tu hrůzu, jak to ze začátku vypadalo, jsme dopadli ještě dobře. 

Majiteli pozemku jsme se stali v červnu 2017. Jelikož jsme chtěli začít stavět co nejdříve, potřebovali jsme sehnat projektanta, který by na projektu začal pracovat ihned. Projektanti, které jsme oslovili, měli nasmlouvaných plno zakázek, takže nám bylo řečeno, že nejdříve by na našem projektu mohli začít pracovat za tři měsíce. Přes známého jsme nakonec sehnali projektanta, který nám slíbil, že projekt vyhotoví do poloviny měsíce září 2017, ihned to podá na stavební úřad a v listopadu bychom mohli vybudovat základovou desku. Souhlasili jsme i s celkovou cenou 58.000 Kč za vyhotovení projektu včetně různých souhlasů. Cena nezahrnovala hlukovou zkoušku a poplatek stavebnímu úřadu. Domluvili jsme se na záloze 30.000 Kč a doplacení zbytku částky po získání stavebního povolení. Představa to byla pěkná, ale bohužel realita jiná. Tak nějak podvědomě jsme tušili, že to nepůjde tak hladce, jak nám říkal. 

Za tu dobu, co jsme čekali na prodej pozemku, jsme si vytvořili představu, jak by měl dům vypadat, z čeho budeme stavět, kde bude dům na pozemku umístěn. Projektantovi jsme víceméně jen řekli naše požadavky, které jsme popř. doladili s jeho doporučeními, setkali jsme se na pozemku, kde jsme si ukázali, co kde bude a čekali jsme na polovinu září, kdy bude projekt hotový. Bohužel čas plynul a od měsíce října jsme začali projektanta urgovat, kdy bude projekt předán SÚ. Ze začátku byly  jeho odpovědi, že čeká na různé souhlasy a vyjadřovačky od různých institucích, po nějaké době začala s ním být i špatná komunikace, nezvedal telefon a když telefon zvedl, tak pořád ty stejné výmluvy, střídmě odepisoval i na emaily. V prosinci 2017 už nám došla trpělivost, takže jsme mu sdělili, že bychom rádi spolupráci ukončili a požádali jsme ho aspoň o předání rozpracovaného projektu. Byli jsme nervózní, jelikož nám běžela 2letá lhůta u banky na postavení domu. Dne 30.12.2017 byla konečně projektová dokumentace slavnostně předána na stavební úřad.  

Stavební úřad (okr. Bruntál), pod který spadá naše vesnice, zrovna neoplývá dobrými recenzemi, a k tomu všemu ještě konktrétně paní úřednice, která nám byla přidělena, zrovna neoplývá dobrou pověstí, co se týče rychlosti a bezproblémovosti. Po měsíci – na konci ledna 2018 – jsme to už nevydrželi a zavolali na stavební úřad, jak to s naším projektem vypadá. Bylo nám řečeno, že paní úřednice od začátku ledna je nemocná a vypadá to, že ještě nějakou dobu bude, na dotaz, zda bude naše dokumentace předložena jinému úředníkovi k posouzení, nám bylo sděleno, že nebude. Připadlo mi to celkem šílené, že cca 2 měsíce tam bude jen tak bezprizorně naše dokumentace ležet. Naštěstí za týden jsme se dozvěděli, že náš „případ“ převzal jiný úředník, což byla pro nás veliká výhra a musím říct, že pán byl trpělivý, vstřícný a strašně ochotný a rychlý. 

V projektové dokumentaci bylo mnoho vad, které bylo zapotřebí odstranit, a chybělo tam i několik vyjadřovaček, na které pan projektant jaksi zapomněl. Naštěstí pán úředník ze stavebního úřadu naši dokumentaci zkontroloval najednou a dal nám seznam věcí, které je zapotřebí opravit, doplnit či dodat. Paní, která nás měla mít na starost prve, má postup opačný – zkontroluje jeden papír, vyzve vás k opravě, vy jí ho vrátíte opravený, ten papír u ní leží cca měsíc, na konci lhůty, která jí běží, se na něho podívá, v lepším případě založí a zašle Vám zase další papír k opravě či doplnění. Takže doba, kdy se v naší vesnici čeká na stavební povolení je cca  9 měsíců. V naší dokumentaci byly zapotřebí bohužel i úpravy od projektanta, takže jsme si nakonec našli pána v důchodu, který projekt doopravoval a zároveň jsme ho požádali o stavební dozor. Zaplatili jsme mu 20000 Kč za jeho služby, některé věci musel znovu překreslovat. Byli jsme rádi, že jsme ho sehnali, jelikož nám je jasné, že málokomu z projektantů by se chtělo do oprav již zpracovaného projektu jiným projektantem.  

 Překvapilo nás, že stavební úřady nejsou jednotné, co se týče „položek“, které po stavebnících požadují a jak se to může lišit u jednotlivých úřadů a to i v rámci jednoho okresu. Je ovšem jasné, že hodně záleží na kvalitě vypracovaného projektu projektantem. Takže na projektantovi nešetřit! 

 A jak by ten náš dům měl vypadat?

bungalov 10 x 14 m, 4 + 1 včetně tech. místnosti, koupelny a 2 WC, zděný, valbová střecha, krytina hliník, plastová okna včetně HS portálu - antracit/antracit, tepelné čerpadlo vzduch – voda, krb 8kW, zateplení (vata či polystyrén)

Hypotéka
Předchozí článek autora
27.01.2019 09:01 3862 zhlédnutí
Hypotéka - část 2.
Když se na to díváme zpětně, vyřizování hypotéky nám dalo pěkně zabrat. Nenapadlo nás, že by mohly...
Stavba chatky na nářadí - část 4.
Následujicí článek autora
06.02.2019 10:05 5432 zhlédnutí
Stavba chatky na nářadí - část 4.
Čekání na povolení ke stavbě jsme využili ke stavbě chatky na nářadí. Jelikož bylo třeba...

Stavební etapa: projekt domu stavební řízení

Název položky Cena
Projektant 50 000 Kč
Hluková zkouška 6 000 Kč
Poplatek SÚ 1 900 Kč
Celkem 57 900 Kč

1 komentář

Architekt Kožíšek
napsal(a) Architekt Kožíšek/20. bře 2019 09:44

Tak jsem si přečetl stížnosti na projektanta a pak se podíval jaké byly náklady. Projekt i s inženýringem za 50 000,-. Pokud by měl projektant pracovat za 300 Kč na hodinu (což je naprosté minimum, aby poplatil náklady a daně a zbyla mu čistá průměrná mzda), tak by na všem strávil cca 165hodin. Takže návrh, projekt pro stavební povolení a vyběhání na úřadech (stanoviska DO) za 1 kalendářní měsíc.

Vy si myslíte, že je to v dostatečné kvalitě reálné?

Samozřejmě byla Vaše očekávání naprosto mimo realitu. Kvalitní návrh RD trvá architektovi někde mezi 40ti až 80ti hodinami. Projekt pro stavební povolení trvá stavebnímu projektantovi nebo architektovi cca 150 hodin + profese - ZTI, elektro, vytápění, plyn, VZT (pokud je nevypracuje projektant ve schématech, což stavebnímu úřadu stačí, stavbě však většinou ne) - profese se pohybují mezi 30ti-50ti tisíci Kč + inženýring - zkušený člověk, který se tím zabývá, se většinou cení něco mezi 15-25ti tisíci Kč.
Když si to sečteme tak optimální cena za projekt RD vč. výše uvedeného je někde mezi 110-150ti tisíci Kč. Kvalitní návrh navíc může stavbu zlevnit o statisíce, takže nakonec více ušetříte a po zbytek života bydlíte v tzv. vymazlenějším domě.
Kdyby měl projektant pracovat v odstatečné kvalitě (profese by vypracoval pouze ve schématech), vychází mi to, že by měl po odpočítání všech podnikatelských nákladů čistý měsíční příjem okolo 12ti tisíc. Vy byste za 12 tisíc podnikali?!?

Ovšem chápu, že motivace šetřit za každou cenu je silná. Já jsem si kdysi bláhově myslel, že dobrou práci architekta lidé ocení, ale v ČR to prostě neplatí. Ikdyž investoři moc dobře vědí, že je kvalitní návrh a projekt zachránil před životem v předraženém, nefunkčním a škaredém typáči, stejně tak se ve finále jsou schopni hádat o každou tisícovku, přičemž si zároveň pořídit nový Superb a vyjet si na dovču na druhý konec zeměkoule jim trapné není. Proto jsem se přeorientoval na občanské stavby a průmysl, protože v segmentu rodinných domů dnes o kvalitu zájem není.

Takže se prosím nedivte, když podporujete šlendrián tedy nereálně levné projekty.

Odkaz Komentáře