Garáž - zdění a příprava a betonáž věnce

Příspěvek stavebníka

Před zahájením zdění bylo ještě potřeba navařit hydroizolaci a povrch pod ní napenetrovat. Manžel v místních stavebninách kromě hydroizolace koupil penetraci. Bohužel paní prodavačka asi úplně nepochopila, co přesně po ní chtěl, a místo penetrace mu prodala gumoasfaltový nátěr.

Na to jsme samozřejmě přišli až ve chvíli, kdy jsme jej začali nanášet na desku. V tu chvíli jsme se ale rozhodli, že už to řešit nebudeme, rozhodně to nemohlo být na škodu. Následně jsme hydroizolační pás rozřízli a navařili (zakládací cihly jsou široké 25 cm). Přesah přes desku jsme nechali cca 10 cm a navařili směrem dolů. 

Založení rohů a otvoru dveří a vrat proběhlo “celkem hladce”. Do každého rohu jsme si položili dvě cihly a natáhli provázek, rozměry mezi jednotlivými cihlami jsme překontrolovali pásmem a ve chvíli, kdy i úhlopříčky byly na milimetr přesné, cihly jsme jednu po druhé položili na zdící maltu Baumit MM50. 

Následovalo založení první řady. Rozměr garáže je 6x6 m, což znamená, že při délce tvárnice 50 cm se nám jich do té řady vejde přesně 12 kusů. No a ve chvíli usazování jedenácté tvárnice nám došlo, že to jaksi nevychází… “Rozměry tvárnice jsou: délka 50 cm, výška 20 cm a šírka 25 cm.” V tu chvíli nám bylo jasné,  že jsme zakládací tvárnice otočili (a co čert nechtěl, zrovna jsme na stavbě měli kontrolu v podobě dvou kamarádů, z nichž jeden je ten snad nejškodolibější člověk na celém světě. No a úplně pokaždé, kdy jsme se od té doby viděli, se nám kvůli tomu vysmál.. :D).

Několik následujících hodin jsme přemítali, zda to takto nechat, nebo zda to sundat a založit nanovo. Nakonec jsme se smířili s tím, že jsme holt přišli o jeden den práce a ještě tentýž den jsme zakládací cihly sundali a druhý den jsme začali od začátku. Už jsme to měli natrénováno, tak to šlo malinko rychleji. ;) 

Pokračovali jsme zděním obvodových zdí, které jsou, jak jsem zmiňovala v předchozím příspěvku, ze zdiva HEBEL tl. 300 mm. Jelikož tyto cihly nemají perodrážku, je potřeba používat lepidlo i na svislé strany. V místech, kde jsou projektovány příčky, jsme ob cihlu použili sádrokartonový přímý závěs pro jejich ukotvení.

Ve chvíli, kdy jsme měli jedenáctou řadu hotovou, čekaly nás překlady. Ty jsme se v rámci úspor rozhodli vyrobit vlastní. Tvárnice jsme pomocí AKU vrtačky, pily, a majzlíku s kladivem vydlabali do “U”, následně jsme do nich vložili armovací koš a prolili betonem.

Armovací koše jsme si také dělali sami. Třmínky nám naohýbal můj otec a koše jsem dávala dohromady já. Třmínky tl. 6 mm jsem vázala po 30 cm, do překladů jsme dávali 4 pruty tl. 1 0mm a do věnce pak šest prutů tl. 10 mm. Nevím, jak velká finanční úspora to byla, ale rozhodně mě to bavilo. 

Na věnec jsme se rozhodli nepoužít originální věncové tvárnice, místo nich jsme zvolili levnější alternativu - použili jsme klasické tvárnice o tloušťce 5 cm.

Usazování armovacích košů o délce téměř 6 metrů nebyla úplně sranda. Nejen, že to železo něco váží, koše se navíc prohýbaly a toho prostoru pro manipulaci tam také moc nebylo. Ale manželovi s tchánem se to bez problémů povedlo. Pak už jen stačilo k sobě koše svázat a mohli jsme betonovat.

Jelikož jsme odvážní a někdo by mohl říct, že nemáme nic lepšího na práci, rozhodli jsme se míchat si beton sami v míchačce, která prakticky byla naším svatebním darem od firmy, ve které manžel pracuje. Tak jedem! Tři lopaty písku, tři lopaty štěrku, dvě lopaty cementu, trošku vody a znovu a znovu a znovu... Vylít do kolečka, kousek popojet, vykydat fankou do kbelíku a šup s tím nahoru.

 

Už nevím kolik míchaček to bylo, ale jen si na to vzpomenu zas mě bolí záda a ruce. Zhruba od půl 8 do 14:00 jsme toto dělali jen s manželem, poté dorazil tchán, který nám ještě asi dvě hodinky pomáhal.

Ve chvíli, kdy jsme měli obvodové stěny vyzděné a věnec vybetonovaný, již jsme očekávali dodávku syrového dřeva na krov a na stání před garáž. O tom ale až v příštím článku.

Stavbě svépomocí zdar! :) 

 

Fotogalerie

Garáž - zdění a příprava a betonáž věnce
Garáž - zdění a příprava a betonáž věnce<br />Druhé založení první řady
Garáž - zdění a příprava a betonáž věnce<br />Průběh zdění
Garáž - zdění a příprava a betonáž věnce<br />Pohled z ptačí perspektivy
Budování ztraceného bednění a jeho vylití betonem
Předchozí článek autora
27.04.2020 07:00 6662 zhlédnutí
Budování ztraceného bednění a jeho vylití betonem
Pro začátek bych chtěla podotknout, že až do podzimu 2019 jsme k pozemku neměli přivedenou...

Stavební etapa: příprava a betonování základových pásů zdění obvodových a nosných zdí

Název položky Cena
Gumoasfaltový nátěr 150 Kč
Roxory 2 952 Kč
Štěrk + písek 935 Kč
IPA 955 Kč
Přímý závěs do SDK 99 Kč
Cement 1 935 Kč
Tvárnice Hebel, doprava, lepidlo, malta,.. 57 441 Kč
Celkem 64 467 Kč

2 komentáře

P + O
napsal(a) P + O/22. čvc 2020 18:28

Dobrý den, děkuji za upozornění.
Příčky máme již vyzděné, originální nerezové spony bohužel v lokálních stavebninách nemají skladem a tak jsme se rozhodli využít přímé závěsy na SDK, myslím že v tom není až tak velký rozdíl, a zdá se že účel plní, příčky drží jako přibité :).

Odkaz Komentáře
Red
napsal(a) Red/22. čvc 2020 09:12

K napojení příček na obvodovou stěnu se používají nerezové stěnové spony. V žádném případě ne SDK závěs.
Pokud ty příčky ještě nemáte vyzděné, dá se to zachránit.
https://www.estav.cz/cz/851.vystavba-pricky-z-tvarnic-ytong

Odkaz Komentáře