Nejdřív terasu, pak dům!

Příspěvek stavebníka

Stavba ve svahu má několik specifik. Jedním z nich, alespoň v našem případě, byla nutnost vybudovat nejprve terasu a až pak dům.

S tímhle řešením jsme se do té doby nesetkali a samotné nás překvapilo. Když se ale začalo kopat, pochopili jsme. Odhrnout všechnu hlínu naráz a pak ji z místa stavby odvozit (pro zajištění dostatečného manipulačního prostoru), by na našem svažitém pozemku zkrátka nešlo. Protože velká část zeminy měla přijít zpět do prostor terasy ze ztraceného bednění, ukázala se tahle volba jako šťastná.

Terasa o rozloze 83 m2 je zasazena do svahu s úhlem sklonu 12°. Takto svažitému pozemku zhruba odpovídá 21% stoupání = převýšení 21 m na každých 100 m. Jenže v místě samotné stavby to bylo ještě víc.

Celý prostor terasy vybudované ze ztraceného bednění se zavozil vykopanou zeminou a zhutnil se. Betonáž základové desky terasy proběhla 8. července 2019. Díky našim svědomitým a opravdu precizním zedníkům si můžeme užívat nádherný výhled, který nám tahle plocha poskytla.

Původně jsme se s manželem domnívali, že si hrubou stavbu postavíme sami. Vlastníma rukama. Obavy byly velké, ale těšení a nadšení též. Studovali jsme všemožné materiály, sjížděli stavební videa na YouTube, četli chytré knížky. Nakonec vše dopadlo jinak. Vlastní práce si na domě užijeme ještě dost, ale nebude to na hrubé stavbě. Z časových i logistických důvodů řešíme stavební práce zatím subdodavatelsky. A jsme spokojení. Dosud velmi (snad to tak bude i nadále).

Zcela otevřeně musím připustit, že bez našeho stavbyvedoucího a zkušeného stavebního dozoru bychom my, jako laici, nedokázali dost dobře posoudit některá úskalí projektové dokumentace a rýsující se problémy vyřešit včas (potřeba hlubších základových pasů, chybné výškové umístění garáže a řady dalších). Ani tak se bohužel nepodařilo zavčas podchytit úplně vše, což nás stálo (a v budoucnu ještě nejspíš bude stát) další finance. Ale o tom až příště.

Více si můžete přečíst na našem blogu bydlimeulesa.cz

Fotogalerie

Nejdřív terasu, pak dům!
Nejdřív terasu, pak dům!<br />Základová deska terasy a výhled z místa budoucího posezení u venkovní kuchyně
Nejdřív terasu, pak dům!
Nejdřív terasu, pak dům!
Nejdřív terasu, pak dům!
Nejdřív terasu, pak dům!
Honba za stavebním povolením
Předchozí článek autora
31.12.2019 07:00 2043 zhlédnutí
Honba za stavebním povolením
Získání stavebního povolení bylo zkouškou odhodlání a pevných nervů – a to i přes štěstí na...
Jak jsme přišli o 50 tisíc chybou projektu
Následujicí článek autora
18.01.2020 07:00 3558 zhlédnutí
Jak jsme přišli o 50 tisíc chybou projektu
Dlouho jsem přemýšlela, zda napsat “chybou”. Nebo jen “nedopatřením”. Nějakým omylem. Ale...

Stavební etapa: zemní práce příprava a betonování základových pásů ztracené bednění příprava a betonování desky