3. Příprava základů, betonování a ztracené bednění

Příspěvek stavebníka

Jakmile odjel bagr, začistili jsme lopatou základy, položili zemnící pásek a vyvedli hromosvodné dráty do každého rohu, kde budou okapy a do místa, kde bude v domě elektrorozvaděč. Spoje jsme zatřeli gumoasfaltem.

Poté jsme udělali prostupy na kanalizace, vodu a elektřinu (ulice i dvůr). Na prostupy jsme použili KG trubky (DN 200 na kanalizaci a DN 110 na vodu a elektřinu), které jsme zasypali pískem (aby po zalití neplavaly) a zakopali na dno výkopu. Mezitím dorazil materiál (ztracené bednění, ocelové výztuže 1,3 m + 6 m a kari sítě).

Nivelačním rotačním laserem jsme do pásů pomocí několika zatlučených roxorů vyznačili stejnou výšku pro vylití betonu (asi nejlepší metoda, sprej nepůjde moc vidět, až začne cákat beton) a pro tento den bylo hotovo.

Další den ráno dojel mix s betonem C20/25 a my si trochu zapádlovali. Pak jsme beton srovnali dlouhou latí do roviny a pro kontrolu ještě přeměřili laserem, abychom nemuseli následně moc vyrovnávat ztracená bednění zavhlým betonem. Jak beton lehce zavadl, tak jsme natáhli provázky a kousek od provázku do vnitřní strany po 0,5m napíchali 1,3m roxory. 

Tip: Pokud děláte základy v létě, kdy je dlouho světlo, tak doporučuji ráno vylít beton a odpoledne si do zavadlého betonu naklepat první řadu bednění (musíte pohlídat rohy, uhlopříčky apod.). Pokud máte pouze jednu řadu a pěkně srovnaný beton, tak stačí ztracená bednění podle provázků vyskládat, popř. místy zafixovat pěnou. My bohužel měli dvě řady a v listopadu brzy tmu, takže by se to nestlihlo celé a druhý den by se musel beton místy odsekávat do roviny - nemusel, ale mám rád vše v rovině :)

Druhý den po vylití pásu jsme ve vozíku dovezli 0,8 m3 zavlhlého betonu a podle provázků z laviček a rotačního laseru založili přesně všechny rohy. Pak se natáhl nový provázek a podle něj udělala celá první řada. Další den se první řada provázala roxory s přesahem min. 0,5 m a bez spojů v blízkostí rohů (nezapomeňte také provázat rohy přes sebe). Pak se na pěnu přichytily rohy a vyskládala druhá řada (nezapomeňte na převaz tvárnic).

Třetí den jsme nachystali prostupy na elektřinu, potrubí na vodu (na ulici i na zahradu) a udělali vnitřní kanalizaci.

Kanalizaci jsme všude vedli v hlavní větvi DN125 až do WC, zbytek DN110 a malé umyvadlo s pračkou DN75. Vše si pečlivě vyměřte a usazujte do finální polohy pomoci natažených provázků znázorňující zdi (WC geberit hned vedle zdi, umyvadlo může být lehce do zdi, vana a sprchový kout kousek od zdi - detail se vyřeší ještě přes redukci). Vše jsme obsypali pískem kvůli "ochraně". Doporučuji dělat odpady maximálně do výše betonu základové desky, kvůli prostoru pro případnou manipulaci v podlaze. Aby vám trubky nepoškodil beton, tak je obalte miralonem a vložte do krátkého "náústku" z o řád větší trubky. U nás byl výborný spád, ale jinde je třeba hlídat. Pro jistotu jsme nachystali i před domem čistící kus, ale vzhledem k velkému spádu snad nebude nikdy třeba (stačí obyčejné Tčko, za čistící kus si jen připlatíte).

Čtvrtý den jsme do desky navezli asi 10cm vrstvu štěrkopísku a zažehlili. Pozor na hlínu pod deskou, protože ráda sedá nebo naopak při velkém zhutnění může v zimě vypoulit desku. 

Potom se objednal na ráno další mix s pumpou, pomocí které jsme vyplnili tvárnice do 2/3 opět betonem C20/25. S betonováním je pro rok 2019 hotovo.

Už zbývá jen dovozit zbytek štěrkopísku po okraj desky (hutnit vrstvy po 10 cm), dodělat venkovní část kanalizace, v chráničkách protráhnou el. kabely (přívod 4J10 spolu s 3J1,5 na HDO + 3J1,5 pro venkovní světla, zvonek a branku + 3J2,5 na tepelné čerpadlo, zahradní čerpadlo a filtraci + 5J4 k zahradní "dílně").

Už se nám vzhledem k nízkým teplotám nechce dělat deska, tak necháme štěrkopísek pěkně uležet a příští rok v březnu budeme snad pokračovat pokládkou kari sítí, zašalováním, betonování.. :)

Fotogalerie

3. Příprava základů, betonování a ztracené bednění
3. Příprava základů, betonování a ztracené bednění<br />Začištění základů
3. Příprava základů, betonování a ztracené bednění<br />Prostupy
3. Příprava základů, betonování a ztracené bednění<br />Zemnící pásek a drát
3. Příprava základů, betonování a ztracené bednění<br />Zalité základy s roxory
3. Příprava základů, betonování a ztracené bednění<br />Kanalizace
3. Příprava základů, betonování a ztracené bednění<br />Provázání první řady
3. Příprava základů, betonování a ztracené bednění
3. Příprava základů, betonování a ztracené bednění
3. Příprava základů, betonování a ztracené bednění<br />Kanalizace
3. Příprava základů, betonování a ztracené bednění<br />Zalité bednění betonem
4. Uhutnění podkladu, kari sítě, šalování, betonování desky a hydroizolace
Předchozí článek autora
19.03.2020 07:00 5331 zhlédnutí
4. Uhutnění podkladu, kari sítě, šalování, betonování desky a hydroizolace
Po krátké zimní odmlce zase zpět. :) Začátkem února jsme ještě dovozili pár koleček...

Stavební etapa:

Název položky Cena
Bednění + kari sítě + ocel + zemnící pásek + gumoasfalt a svorky 31 000 Kč
Prostupy KG 1 500 Kč
Kanalizace + voda + kopoflex na elektřinu 8 000 Kč
Beton C20/25 celkem 46 000 Kč
Bagr 4 000 Kč
Celkem 90 500 Kč

2 komentáře

Simča & Jirka
napsal(a) Simča Jirka/02. pro 2019 20:36

Dobrý den,
Nestle Pulsar H. Ten už se ale neprodává, takže stejně poslouží např. Bosh GRL apod.

S pozdravem
J.

Odkaz Komentáře
Vladys
napsal(a) Vladys/29. lis 2019 14:29

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaký jste používal nivelační laser? Děkuji

Odkaz Komentáře