VIDEO: Lezeme ze země

Příspěvek stavebníka

Jak to vymyslet, abychom měli podkladní beton co nejrovnější... Myšlenka, která mi v hlavě hlodala poměrně dlouhou dobu. Vyrovnání podle šňůrky jsem zavrhl, sprejem čáru na boky jsem taky zavrhl (protože neustále odpadávala hlína do výkopu), tak jsem se rozhodl udělat jednoduchý šaluňk.

Rozebral jsem pár palet, udělal kolky a podle výšky přenesené šňůrkou z laviček jsem sešrouboval jednoduché bednění. Dělal jsem to sám a trvalo mi to tři odpoledne (dohromady cca 6-7 hodin).

Z kamenictví, co je naproti, nám dovezli dvě dodávky kamenického odpadu (zbytky pomníků, odřezky atd.), které jsem s tchánovou pomocí narovnal na dno výkopu, čímž se vyrovnaly prohlubně a zpevnilo dno výkopu. Upřímně nezávidím tomu, kdo bude tuto směs betonu a žuly rozebírat. Modlím se, abych to nebyl já. Den před betonováním jsme roztáhli zemnící pásek. Elektrikář nám poradil zajímavý trik - jeden postupně na rovině odvíjí klubo pásku a druhý za ním jde a po metru do toho mlátí kladivem. Pásek se hezky narovnal a nebyl pak problém ho do výkopu uložit. Ještě večer jsem za tmy natřel spoje asfaltem, což se prý zase nemá - pozdě. V noci jsem za svitu halogenu dokopal základ na komín a na ráno si nechal dodělání prostupů. Ráno, asi hodinu před betonáží, jsme usadili prostupy na kanalizaci a vodu. Vyšlo to hezky, asi deset minut po dodělání dojel mix. Do výkopu se vešlo 8 m3 betonu a v 6 lidech nám to trvalo necelé tři hodiny. Řidič mixu byl skvělý a najel, tak jak jsme přesně potřebovali. Na závěr byly zapíchány roxory.

Druhý den jsem už nemohl vydržet, tak jsem jel uložit alespoň rožky ztraceného bednění. Dvě palety jsme rozvozili na kolečkách, zbytek jsem nechal rozvozit manipulátorem, který dojel skládat stěnový systém. Nachystat si výšku podkladního betonu dřevěným bedněním se ukázalo jako velice výhodné. Nebylo nutné již míchat podsypový beton, stačilo jen klínky jednotlivé tvárnice dovyrovnat. Pouze v místech, kde byla díra velká, jsme namíchali dva pytle hobby betonu a lehce se tvárnice podhodily. Vyskládání tvárnic zabralo čtyři odpoledne (první řada, část jsem dělal sám, část s tchánem) a jeden celý den (armování, druhá řada řada tvárnic a dobednění) - to jsme dělali ve třech. Ještě jsme vyrobili truhlík (alias zahrádka, alias květináč), který se vždy posadil na tvárnice a přes něj se beton pádloval do dalších tvárnic, takže jsme na jeden zátah vylili dva metry tvárnic bez problému a navíc držely tvárnice v řadě. Do bednění jsme nalili 10m3 betonu a zabralo to cca 4 hodiny včetně mytí auta a úklidu. Opět nás bylo 6. 

Konečně jsme vylezli nad zem a můžeme chystat desku. Od dočištění výkopu nám trvalo vylití pasů 10 dnů s různým rozložením sil od 1 člověka po 6 lidí. Co bych určitě udělal stejně, tak betonování pomocí truhlíku a koupení "vazače pytlových úvazků" včetně drátků. Armovalo se s tím jedna radost. 1000 drátků vyšlo na 150 Kč, takže tady asi není co řešit. Opět bych to znovu betonoval z mixu, ale rozhodně fandím všem borcům na diskuzích, kteří zarytě prosazují betonování základů z míchačky. Když stavebník poptá beton u více betonáren, navíc se dá domluvit i DPH 15%, tak je cena velmi dobrá a míchačka už nedává smysl (alespoň mě nedávala) v porovnání s komfortem autodomíchávače.

Fotogalerie

Lezeme ze země
Lezeme ze země
Lezeme ze země
Lezeme ze země
Lezeme ze země
Lezeme ze země
Lezeme ze země
Lezeme ze země
Lezeme ze země
Lezeme ze země
Konečně jsme v bodu "0"
Předchozí článek autora
22.04.2018 08:45 4989 zhlédnutí
Dobře vymrzlá základová spára
Základy musíme stihnout do Vánoc, desku uděláme na jaře, ale...
Hotové dílo
Následujicí článek autora
17.05.2018 08:25 5310 zhlédnutí
VIDEO: Deska na rozměr stadionu
Vzhledem k tomu, že pasy spořádaně tuhnuly, bylo třeba přikročit k další...

Stavební etapa: příprava a betonování základových pásů videa

Název položky Cena
Vazač úvazků + drátky 800 Kč
Betonářská výztuž 10mm 5 000 Kč
Beton podkladový 8m3 14 500 Kč
Ztracené bednění 500x400x250 - 283 ks 9 500 Kč
Beton do ztraceného bednění 18 000 Kč
Celkem 47 800 Kč