Základová deska - hotovo

Příspěvek stavebníka

Po dodělání a vylití kompletních základů přišla na řadu základová deska. Osobně jsem si na samotné vylití netroufnul, bál jsem se že to nebude rovné (poté, co jsem viděl jak to jde, troufl bych si na to hned... holt jsem nebyl na workshopu svépomocí, jinak bych to dal.) Takže na vylití přijel Ruský stavitel s ruskými zaměstnanci ale šlo jim to skvěle. No ale to bych předbíhal.

Po vylití základů se muselo doplnit 10-25 cm prostoru základové desky po stržené ornici. Celé se to zasypalo vybagrovaným materiálem (písčitá zem) s pasů což i stačilo. Jenže pak pršelo, pršelo, mrzlo pršelo, pršelo a mrzlo, cha.. a pršelo no a pak prozměnu pršelo. Takže mezi základy vznikl rybník bahna protože to nemělo ani kam odtýkat. vedle jsem udělal jámu na ponorné čerpadlo a odčerpával jsme kalovým čerpadlem co šlo, ale moc to nešlo. Co mohlo být hotové za pár dnů se muselo tedy odložit. Když to trochu uschlo a na sešlápnutí se zdálo, že se bude moct hutnit, jsem si půjčil 70 Kg pěch... bohužel, ten se vždy zapěchoval do bahna a po půl dne práce to vypadalo hůř než předtím. Pěch jsem tedy vrátil a vymýšlel, co dál (700 půjčovného a den práce v háji). Nechal jsem to trochu víc proschnout a objednal si v půjčovně 220 Kg žábu, pod kterou se po lopatách házel štěrk a nalámané staré cihly, aby se nelepila. No, po lopatách, spíše po náklaďákách tam skončilo 11 tun štěrku a m3 cihel, materiál se do toho postupně zapěchoval tak, že z toho vznikla taková deska pod deskou :) ale zadařilo se a to je důležité. Po uschnutí to opravdu bylo tvrdé jak kámen.

Po šíleném zhutnění desky se položily kari sítě 10x10x5 s převazbou 2 až tři oka navázané na ohnuté roxory a v pár místech podložené kostkama dlažby vysokýma 7,5 cm. To šlo hezky.

Nenamáhejte se se svazováním drátkama, dělal jsem to do půlky a je to škoda času. Nejde o to, aby to drželo na tah, jde o to, aby to drželo u sebe a necukalo... tedy.. tadááá ideální jsou elektrikářské stahovačky, krásně se to stáhne uštípne a jde se dál. 100vka jich stojí pár korun, jde to rychle, stáhne se to festově a plast v základech ničemu nevadí.

Nakonec přišlo na šalování a na to jsem opravdu pyšnej a tenhle postup opravdu mohu doporučit.

Vzaly se desky OSB tlouštky 22mm 2x1,25 m, které se nařezaly na zcela rovné pruhy 33 cm podle rovné kovové latě. Každá z těchto desek se  cca 10 cm navrtala 5ti dílama 10 mm přibližně stejně za sebou.

Nivelákem se našlo nejvyšší místo (rozdíl výšek 4 cm), protože ztracenky jsem neukládal do rovného, spíš jen přibližně.

První deska se osadila hřebíčky, aby se sekla na 14ti cm (v nejvyšším místě má tedy deska 14 cm v nejnižším 18 cm, skvěle mě vyšlo, že 14 je pod obývákem, kde není zátěž a 18 pod garáží) a přiložila se a přivrtala za dva šrouby s podložkou 30 mm Začátek a konec se změřil nivelákem, aby byl v rovině, kladívkem se deska dorovnala, protože díky dírám 10mm měly šrouby 5 mm vůli. Další deska se přiložila roh na roh a druhý se vzal podle vodováhy a přišrouboval a konec zase podle niveláku dotukal paličkou, dotáhl, doplnil další šrouby no a takhle se vždy jeden roh přiložil, další vzal nahrubo vodováhou na jemno nivelákem a obšalovala se celá deska. Šlo to nádherně a za den bylo hotovo.

Pak jsem šalování ještě zpevnil latěma a v místech možných průhybů ještě zarážkoval, což bylo zbytečný, protože ta 22ka na 5 šroubů + kolem věnec z latí by udržel vše natož 15 cm betonu.

Po týdnu přijela banda, a protože se to dělalo v sobotu, byl k dispozici jen jeden mix, a točil se dokola.

V projektu byl prostý beton C12/15, což se mi zdálo (i tomu ruskému maníkovi) málo, takže tam šla B20ka.

Ihned na začátku mě brutálně naštval řidič, protože směs začal v mixu ředit vodou. Než jsem ho zastavil už to bylo řídký, normálně by to nevadilo, ale protože jsem to dělal v době, kdy hrozil v noci mráz, má být beton co nejsušší. Takže se tahle hodně mokrá část nalila do místa, kde je hodně základů a nehrozilo by tedy zlomení desky. Další dva mixy už byly klasicky husté a šlo to urovnat stejně krásně jako ten řídký. Chlapi měli za 2 hodky hotovo a bylo to super. (Rus nemakal, jen z boku v holinkách diktoval, co má kdo dělat :).

Začlo se v 10 ráno, aby bylo ještě dostatečně tepla a velká část vody zmizela než by přišel mráz, kterého jsem se děsně bál. Naštěstí přivezená směs měla 10 stupnů a na únor bylo celý den 8 stupńů a svítilo sluníčko.

Přes noc jsem nechal na desce vnitřní teploměr s pamětí a jeho vnější drátové čidlo zasunul do kopoflexky, co vedla hned pod deskou pro TČ. Když jsem druhý den přijel, pod deskou byla minimální teplota stále 7 stupňů a na desce 3, takže to nepromrzlo, a nepromrzlo to ani další dny. Lehce mrazivá noc -3 stupně byla až po týdnu a to už je prý v pohodě (to už se dalo na desce bezproblému chodit) a už jsem brousil hrany a sundaval šalování.

Na závěr bych určitě doporučil můj způsob šalování, a spojování kari sítí na stahovačky, je to rychlý, jednoduchý, přesný a levný. Šalovací osb vyšly asi na 2000 kč a šrouby stahovačky atd na 300 kč.

 

 

Fotogalerie

Základová deska - hotovo
Základová deska - hotovo
Základová deska - hotovo
Základová deska - hotovo
Základová deska - hotovo
Základová deska - hotovo
Základová deska - hotovo
Základová deska - hotovo
Základová deska - hotovo
Základová deska - hotovo
Hydroizolace spodní stavby
Předchozí článek autora
03.04.2016 08:00 24726 zhlédnutí
Hydroizolace spodní stavby
Ahoj, začínám s tímto článkem dříve, než s článkem...
Odvoz matroše z DEKu
Následujicí článek autora
18.05.2016 08:00 11322 zhlédnutí
Vodorovná (trošku svislá :)) kanalizace
Abych nemusel chodit ven na písek, a užil si romantické cákání...

Stavební etapa: příprava a betonování desky