Stavět či nestavět

Příspěvek stavebníka

Ahoj stavebníci, možná bude tento článek znít jako klišé, ale předpokládám, že patříme do jedné velké kategorie stavebníků, kterým život v paneláku těžce znepříjemňuje život.

Stavět, případně koupit starší dům a začít rekonstruovat jsme měli v plánu s manželkou již po nějaké době bydlení v podnájmu. Bohužel situace na trhu s nemovitostmi nám moc nepřála.

Po ustavičném a bezvýsledném hledání starších domů vhodných k částečné rekonstrukci za přiměřené náklady nebo stavebních parcel jsme přistoupili ke koupi bytu na jednom z největších síslišť v jihočeské metropoli. V plánu bylo zde vydržet po dobu 5 let, našetřit nějaké peníze a opětovně se poohlédnout po nějaké nemovitosti s cílem prodat byt.

Po příznivé podmínce od banky 100% LTV (díky tomu, že již zde máme hypotéku na byt), jsme se rozhodli po roce a půl opět začít hledat pozemek.

Nejprve jsme začali hledat přes realitní servery. Astronomické částky nás však odradily.

Dále přišla na řadu soukromá inzerce - bez výsledku (ceny totožné - pochopitelně, každý chce vydělat, udělal bych to samé, kdo ne. :-) )

Do Excelu jsem si zpracoval seznam okolních obcí v dojezdové vzdálenosti 25 km od metropole a začal postupně obvolávat zastupitelstva - nechtěl jsem ztrácet čas objížděním. Téměř všechny obce neměly k dizpozici na prodej žádné pozemky, případně bez projektu na změnu územního plánu - změna pozemků v nezastavitelném území. Případně v obcích byly volné pozemky, ale vlastníkem byla vždy soukromá osoba, která pozemek prodat nechtěla.

Díky souhře náhod nás upozornil předchozí majitel našeho bytu na prodej pozemků v obci, kde postavil on. Zavolal jsem starostovi a obdržel jsem informaci, že právě proběhla revokace prodeje stavební parcely. Zarezervoval jsem (zdarma) tedy okamžitě parcelu s tím, že možnost čerpání hypotéky nebyla ještě potvrzena z banky.

Mimo jiné samozřejmě předcházelo zhodnocení výhod/nevýhod města/vesnice - dopravní dostupnost, časová náročnost na dopravu do zaměstnání, školka, obchod...:-)

Financování popíšu v dalším článku.

 

Stavební etapa: rozhodnutí stavět výběr, zaměření a koupě pozemku