Ještě ani nemáme projekt a už jsou problémy na úřadě!

Příspěvek stavebníka

Krásný den. Ty úřady dávají zabrat nám všem co?

Ještě před zahájením projektu jsme se chtěli informovat na stavebním úřadě, jaké mají "požadavky" ve výstavbě nových domů. Přítel se sešel s odpovědnou osobou a sbíral užitečné informace. No, povím vám, když mi to vše přeříkával, koukala jsem na něj s otevřenou pusou.

Město chce, aby měla střecha minimálně 35°,  což chápu. Jsme přeci jen na horách a kvůli sněhu to je super, ale to, co někdo vymyslel při rozparcelování tehdejší louky, absolutně nechápu.

Někdo si vymyslel, že mezi deseti pozemky udělají komunikaci i s osvětlením ve tvaru kříže a u prostřed bude něco jako kruhový objezd. Jakoby to měla být nějaká bohatá čtvrť v Americe a ne vesnice s pár stovkami obyvatel, která sousedí s Polskem. Jen se čekalo, až první hlupák začne stavět a spadne na něj investování a komunikování se všemi majteli pozemků.

My úplně původně chtěli vjezd klasicky ze silnice, což hned bylo zamítnuto, ale naštěstí nám město dalo svolení udělat si pár metrů pevné cesty a zbytek nechat na ostatní. Tak jsme byli šťastní, že to aspoň takhle dopadlo. Ale zjistilo se, že ta cesta je samostatný pozemek, na který nemáme žadné vlastnické právo. Stále tam figuruje bývalý majitel našeho pozemku dohromady s jeho bývalou maželkou, která má pozemek hned vedle nás. Po tomto zjištění jsme kontaktovali prodejce pozemku, zda by to šlo nějak vyřesit. On nám řekl, že nejdřív si to musí rozdělit s bývalou a pak to přepsat na katastru. Takže mimálně 2 měsíce čekání na katastr, dva poplatky za přepis a to se budeme ještě modlit, aby po nás něchtěl peníze za těch pár m2

Uteklo několik měsíců, je koronavirová situace a ještě k tomu bývalý majitel dělá mrtvého brouka. Náš plán mít základovou desku před zimou hotovou se pomalu ale jistě hroutí... 

Pozemek = láska na první pohled
Předchozí článek autora
06.05.2020 07:00 3431 zhlédnutí
Pozemek = láska na první pohled
Krásný den, svépomocáci. Tak i my budeme brzy ve vaší partě. :) 

Stavební etapa: příjezdová cesta

4 komentáře

Anet a Ládík
napsal(a) Anet a Ládík/25. kvě 2020 13:05

Zdravím všechny, děkujeme za podporu a teď podle vašich komentářů koukám, že nás čeká ještě dlouhá cesta :(
Mirečku, koukám, že jste si dal práci a vyzkoumal kde náš pozemek vůbec je a všechny dokumenty k tomu. Všechny vaše poznatky jsem si napsala a při další návštěvě úřadu se na to zeptám. Pro nás by to znamenalo překopání celého půdorysu, protože vše řídíme podle cesty, která tam má vzniknout. Ale každopádně děkuji za užitečné informace a tajně doufám, že to nebude tak složité jak si myslím...
Přeji pěkný den

Odkaz Komentáře
Sobíci
napsal(a) Sobíci/21. kvě 2020 10:16

Dobrý den, to mě moc mrzí a vůbec vám to nezávidím :( Držím palce, aby se vám to podařilo v co nejkratší době vyřešit!

Odkaz Komentáře
Mireček
napsal(a) Mireček/20. kvě 2020 14:06

Ahoj moc mrzí vaše situace. Něco podobného jsem si zažil také a trvalo to vyřešit několik let. Jak píše "Juraj a Lucka", není čas ztrácet čas jen ústní komunikací úřadů, protože jsem zažil rozdílné rozhodnotí vs. slíbené a projednané řešení.

Jelikož jste laici doporučuju sežeňte si někoho kdo podniká v oboru Inženýrská činnost v investiční výstavbě. Zapomeňte, že byste to řešili sami nebo se snad spoléhali na projektanta, který je zvyklý zařizovat povolení na pozemky bez vad a nestandardních situací. Vím o čem mluvím u nás se vystřídalo několik projektantů, než jsme zvolili profíka.

První problém je cesta. Nenašel jsem, že by pro vaší lokalitu byla vypracovaná územní studie a s ní dopravně napojovací body. Zde je prostor pro nějaké závazné stanovisko a případné výjimky. Pokud napojení z hlavní cesty selže, tak budete potřebovat věcné břemeno na pozemek případně spoluvlastnický podíl. Ale ten vám stavební povolení sám o sobě nezaručí od r.2018 potřebujete zkolaudovanou kapacitně vyhovující komunikaci. Tzn. ještě samotný projekt na tu silnici a částečnou kolaudaci daného úseku. Ale pozor souhlasy jsou potřeba od všech (kolik jich tam je 7?) spoluvlastníků. Vámi vyznačený úsek odhaduju mezi 200-400tis.

Další věc jsou sítě, nevím jestli máte v dané oblasti kanalizaci a vodovod, ale toto jsou zásadní položky v nákladech. Vzhledem k tomu, že jde o ucelenou lokalitu tak se tu nebavíme o přípojkách za pár kč, ale prodloužení hlavních řádů.

To vám pak nezbyde nic jiného než se se všemi domluvit na společném postupu s majiteli sousedních parcel a společném financování.

PS: Víte, že vám v třetině pozemku vede radioreléová trasa s ochranným pásmem z každé strany? viz. územní plán.

Odkaz Komentáře
Juraj a Lucka
napsal(a) Juraj a Lucka/19. kvě 2020 22:20

Ahoj, no tak to je radost, ale pokud je to v územín plánu, a ostatní pozemky josu soukromé, řešení by mělo být. Požádali jste o územně plánovací informaci? zdarma Vám ji musí písemně dát a navíc to co tam je platí rok. Nechápu jak město může povolit vjezd, když se nejedná o jejich pozemek? to přeci musí majitel (jedině přes věcné břemeno). Jo a všechno si nechávejte potvrdit na papíře, my jsme měli miliony problémů ale jen díky mojí neodbytnosti jsem měl vše na papíře a jak nám to pomohlo. No a nejde jen o přístupovou cestu ale co sítě atd? vše by mělo být v územ. plánovací dokumentaci.

Odkaz Komentáře