Proč a kde stavět

Příspěvek stavebníka

To rozhodnutí viselo ve vzduchu již nějakou dobu, ale ceny nemovitostí nás vždy donutili k tomu, abychom nad tím mávli rukou a řekli si - pak to vyřešíme. A pak přišlo na svět první dítě a my si uvědomili, že náš jinak krásný byt 2+kk nám rozhodně stačit nebude.

Již předem jsme víceméně zavrhli variantu hledat pozemek přímo v Boskovicích - ač oba dva rodáci a máme to zde rádi. Ceny nových pozemků jsou hodně drsné. Následně jsme se dozvěděli, že se dají sehnat relativně levně pozemky v obcích okolo Boskovic. A počalo pátrání.

Při tomto pátrání jsem si připadal jako agent tajných služeb, protože obce většinou nedávají inzeráty na sreality.cz nebo jim obdobné. Pročetl jsem spoustu úředních desek a různých zápisů ze zastupitelstev jednotlivých obcí. Nicméně v závěru se ukázala jako nejefektivnější strategie projet obce v okolí za pomoci katastrální mapy, kde jsem tipoval stavební parcely. Dílo se podařilo a nám se do užšího výběru dostaly obce Němčice, Okrouhlá, Ludíkov a Žďárná.

Němčice i Okrouhlá poměrně rychle z výběru vypadly - přišli jsme příliš pozdě. Ve výběru nám tak zůstaly obce Žďárná a Ludíkov. Poněvadž obě obce znám, tak jsme se začali zabývat rovnou plusy a mínusy. A nakonec jsme se rozhodli, že kontaktujeme obec Ludíkov. Nebudu příliš rozvíjet, jak jsme se k rozhodnutí dobrali - snad to bylo genius loci místa nebo naopak blízká přítomnost hřbitova s nepřehlédnutelným vysílačem blízko pozemků ve Žďárné.

Bylo tedy rozhodnuto - půjdeme do toho! Obratem jsem kontaktoval starostu obce a než jsme se nadáli, sepisovali jsme žádost o prodej obecního pozemku. I přes menší průtahy a komplikace jsme se nakonec dočkali i konečného posvěcení od zastupitelstva obce.

Nakonec jsme si vybrali pozemek, který je v "horní" řadě nabízených pozemků s relativním převýšením cca 1 m - jak bláhově jsem si myslel, že je to skoro rovina :-) - celková výměra parcely je 801 m2.
A protože jsem se rozhodl přispět článkem na web svépomocí, tak budeme stavět svépomocí či za pomoci různých subddodávek.

Současně zde vyzdvihnu skvělou webovou aplikaci https://www.nakladynastavbu.cz/, kam si už teď zapisuji poctivě všechny náklady a musím říct, že je to suprově funkční. A pro lidi, kteří mají rádi statistiky či si rádi vedou různé evidence, to má cenu zlata.

Aktuálně jsme se pustili do vyřizování stavebního povolení a brzy nás čeká také žádost o hypotéku a snad co nejdříve začneme něčím hmatatelným.

Fotogalerie

Proč a kde stavět
Proč a kde stavět<br />Sousedky
Proč a kde stavět<br />Výhled směr Drahanská vrchovina

Stavební etapa: rozhodnutí stavět výběr, zaměření a koupě pozemku