Rozhodnutí stavět a koupě pozemku

Příspěvek stavebníka

Rozhodnutí stavět? Manžel a vlastně i já jsme již od dětství věděli, že jednou budeme mít vlastní domek. Manžel pracuje v oboru IT, nicméně se zednickou prací již do styku přišel, a to na přelomu roku 2016 a 2017, kdy jsme provedli kompletní rekonstrukci bytu.

S tou nám pomáhal tchán. Byt je sice pěkný, ale další členové rodiny by se nám sem vlezli jen stěží. :)

Koupě pozemku

Již nějakou dobu jsme na realitních serverech hledali pozemky vhodné pro výstavbu rodinného domu v okolí našeho rodného města, marně. Proto jsme se rozhodli zjistit, jaké jsou zde pozemky ve vlastnictví obce a jsou určeny k výstavbě. Zašli jsme na obecní úřad, kde nám úřednice vhodné ukázala.

Jeden se nám velice líbil a tak jsme podali žádost o jeho prodej, město však s prodejem nesouhlasilo a žádost nám byla zamítnuta.

My se ale nevzdali! Znovu jsme zašli na obecní úřad a vybrali další vhodný pozemek, který je v okrajové části města, přes cestu louka a hned za ní les, z druhé strany dětská léčebna respiračních onemocnění a jako bonus sem údajně proudí léčivý baltský vzduch. :)

Jednalo se o pozemek o celkové výměře cca 11 000 m2. Naše žádost byla obcí schválena a pozemek rozdělen na 7 stavebních parcel. Následně město zveřejnilo záměr stavební parcely prodat. Hurá!

Jelikož jsme rozhodně nebyli jediní zájemci, došlo na obálkovou metodu. Zhruba jsem si spočítali, kolik jsme schopni za pozemek nabídnout a následně jsme částku přepočítali na sumu za metr čtvereční. V obálce jsme tedy nabídli 316,- za metr čtvereční a pozemek jsme vyhráli.

Celková cena činila něco málo přes 700.000,- Kč. V tu dobu “jsme kupovali” 2223 m2, nakonec ale vlastníme “jen” 2183 m2 (v naší obci totiž došlo k digitalizaci ze strany katastru nemovitostí a když tehdy město nechalo vyměřit pozemky určené k prodeji, došlo k nějaké chybě).

Rozhodně bychom všem, kdo shání nebo bude shánět pozemek, doporučili zajít na obecní úřad a zjistit, zda obec nedisponuje pozemky, které by byly vhodné k výstavbě rodinných domů a které by byla ochotna prodat. Kdybychom to neudělali, pravděpodobně bychom ještě dlouhou dobu nestavěli. :)

Materiály a řešení projektu
Následujicí článek autora
07.04.2020 07:00 2459 zhlédnutí
Materiály a řešení projektu
Z čeho budeme stavět? Pozemek máme, představu o tom, jak by měl dům vypadat, také máme a z...

Stavební etapa: rozhodnutí stavět výběr, zaměření a koupě pozemku

Název položky Cena
pozemek 700 000 Kč
Celkem 700 000 Kč