Pozemek - fresh start

Příspěvek stavebníka

Na úvod bych rád řekl, že postavit vlastní dům považuji za přirozenou věc a součást života. Žádné "rozhodnutí stavět" nepřišlo, odjakživa jsem s tím "tak nějak počítal". Však to znáte - postavit dům, zasadit strom, zplodit dítě... :-)

Vzhledem k tomu, že se já i dalších X lidí v rodině pohybujeme dlouhodobě ve stavebnictví, šli jsme do toho svépomocí a maximum prací si chceme udělat sami. Se stavbou nespěcháme, nyní máme kde bydlet.

Jdeme do toho sami jednak proto, abychom ušetřili a zadlužili se hypotékou co nejméně, a jednak proto, aby dům byl postaven poctivě a technicky řešen co možná nejlíp. Nechci kydat hnůj na stavební firmy, ale co si budem - stavařina funguje tak, jak funguje a najít kvalitní firmu není vůbec lehké. ALE HLAVNĚ - člověka to musí bavit :-) 

Pozemek jsme dostali jako svatební dar od rodičů, za čož jsme jim velmi vděční a často strastiplná cesta ke koupi pozemku nás tímto minula.

Nejdůležitější ze všeho je v této fázi zjistit (hlavně pokud se chystáte pozemek koupit), zda se nachází v územním plánu a zda náhodou výstavbu nemůže blokovat nějaký problém typu potok na pozemku, etapizace výstavby (náš případ), dostupnost inž. sítí a tak podobně. To by vám měli říct na příslušném stavebím úřadu - vyvarujete se možných problémů v budoucnu.

Situace u nás - louka na okraji zástavby, celá ve svahu a nad dalším prudkým svahem (převýšení cca 4 m, viz fotky), pod kterým se tepvre nachází účelová komunikace. Věděli jsme, že příjezd bude trochu problém. Žádné inž. sítě ani komunikace, pouze polní cesta (naštěstí vedená jako účelová komunikace, jinak by nebylo možné povolit napojení). Sítě vč. cesty končí 30 m před naším pozemkem. Pozemek krásný, i když trochu složitý. Ale to už je dnes každý.

Začli jsme tím, že jsme pozemek řádně pokřtili (zapili), odstranili stromy + porost a opekli špeky.

PRŮBĚH V BODECH (7-8/2017)

  • Ověření, že se parcela nachází v územním plánu.
  • Ověření dostupnosti inž. sítí.
  • Rozdělení původní větší parcely na 2 menší (zaměření geodetem + vypracování geometrického plánu).
  • Vklad nového stavu do KN.
  • Darovací smlouva na vlastní pozemek.
  • Návrh na vklad do KN.
  • Přepsání vlastníků v KN do SJM.
  • Odstranění stromů a porostu.

 

Fotogalerie

Pozemek - fresh start
Pozemek - fresh start<br />svah pod pozemkem
Pozemek - fresh start
Pozemek - fresh start
Pozemek - fresh start
Příprava a zařízení staveniště - na pohodu
Následujicí článek autora
10.04.2020 07:00 2184 zhlédnutí
Příprava a zařízení staveniště - na pohodu
Taaaak a konečně něco, co už není jen na papíře, ale dělá se přímo na stavbě :-) Sepsal jsem...

Stavební etapa:

Název položky Cena
rozdělení parcely + zaměření pozemku 6 000 Kč
poplatek za vklad do KN 1 000 Kč
Celkem 7 000 Kč