Kácení stromů a oplocení pozemku

Příspěvek stavebníka

Už jsme byli natěšení, až budeme moct na pozemku něco dělat. Počasí se začalo umoudřovat, tak jsme se vrhli na kácení a oplocení. :)

Před začátkem jakýchkoliv stavebních prací jsme chtěli pozemek oplotit. Problém je v tom, že v místě plotu stojí planá višeň a vzrostlejší bříza. Museli jsme tedy požádat obec o souhlas s kácením.

Starostka obce nařídila místní šetření, společně jsme pak prošli pozemek a ukázali si stromy, které potřebujeme pokácet. Za 14 dní nám přišel souhlas s kácením, které muselo být provedeno v době vegetačního klidu. Za pomoci mého táty jsme za jeden den pokáceli břízu, planou višeň, planou třešeň a jeden kaštan. Větve jsme rovnou pálili a dřevo si odvezli domů, kde si s ním zatopíme. :)

Následně jsme mohli žačít řešit plot. Rozhodli jsme se pro poplastované pletivo na kovových poplastovaných sloupcích, toto oplocení bude ze dvou stran pozemku. Na straně u silnice uděláme provizorní oplocení z lesnického pletiva, které bude chyceno na dřevěných kulatinách.

Kulatiny jsme sehnali od obecních lesů - 16 kulatin o průměru cca 10 cm a délky 3 metry za 1 100,- Kč. Lesnické pletivo bude výšky 180 cm, 70 cm kulatiny bude v zemi a 10 cm kulatiny bude nahoře "přečuhovat" nad koncem pletiva. Kulatiny jsem zkrátil na požadovaný rozměr. Pořízem oloupal kůru a špičky seřízl morovou pilou. Část kulatin, která bude pod zemí + 15 cm nad zemí, bylo potřeba natřít gumoasfaltem. Zbytek kulatiny jsme natřeli luxolem v šedé barvě - Luxol Vintage Platan, kterým budeme natírat i budoucí kolnu. Kulatiny na provizorní plot máme připravené.

Plot z poplastovaného pletiva jsem si "sestavil" na e-shopu levne-pletivo.cz, kde mají vše přehledně zobrazené a jednotlivé komponenty, které jsou k oplocení potřeba, se dopředu nabízejí. Spočítal jsem si sloupky, vzpěry, metry pletiva, dráty atd. Objednávku jsem si vytisknul a zašel s ní do stavebnin za kamarádem, který sestavil novou kalkulaci a materiál tak vyšel o pár tisíc levněji :).

Pletivo by mělo být připravené do 2 týdnů. Teď musíme vyvrtat díry pro sloupky a kulatiny. Domluvili jsme si motorový vrták o průměru 15 cm, kterým bychom celkem 40 děr o hloubce 80 cm měli za víkend zvládnout. Od příbuzných jsme měli pro strýčka Příhodu půjčený ještě ruční půdní vrták. Plní síly jsme si řekli, že zkusíme ručním vrtákem udělat pár děr pro provizorní plot.

Nakonec jsme se s ručním vrtákem tak rozjeli, že jsme za odpoledne měli díry pro provizorní plot hotové. Druhý den jsme dovrtali dalších 25 děr. Zemina byla víceméně bez kamenů a vrtat šlo celkem bez problémů. S Luckou jsme se ve vrtání střídali, práce odsejpala a tak nás to i bavilo :). Půjčení motorového vrtáku jsme nakonec zrušili, nebyl potřeba a my tím ušetřili pár stovek. :)

Díry by byly, kulatiny na provizorní plot máme také připravené, čekáme na pletivo a sloupky ze stavebnin. Začínáme tedy s osazovaním kulatin. Díry jsou cca 70 cm hluboké, občas musíme do sloupku bouchnout palicí, kolem sloupku házíme a pěchujeme hlínu, kterou jsme vykopali při vrtání děr, vše kontrolujeme vodováhou. Kulatinyy se v zemi ani nehnou a my pokračujeme s osazováním. Za dvě odpoledne máme sloupky postavené.

Materiál dorazil a my můžeme založit rohové sloupky. Od geodeta máme vyznačené rohy pozemku, předpřipravím si dřevěné kolíky, uvážu provázek a můžeme míchat beton.

Na pozemku nemáme vodu, takže si jí musíme vozit z domova v barelech. Beton mícháme v 80litrovém korbelu. Za pár hodinek máme hotové tři rohové sloupky a jeden průběžný na dlouhé 50metrové straně.

O víkendu nám přijel na pomoc můj táta s betonováním a osazování dalších sloupků, práce jde jako po másle a my za jeden den zvládneme zabetonovat většinu sloupků na dlouhé straně pozemku. Další den se naši tátové vystřídali a na pomoc nám přišel Lucky táta, práce odsejpá stejně dobře jako předešlý den a za pár hodin máme připravené všechny sloupky. Beton necháme pár dní vyzrát a před natáhnutím pletiva musíme ještě udělat vzpěry u rohových a jednoho průběžného sloupku.

Pochvalovali jsme si, jak nám to vše šlo pěkně od ruky... No tak to jsme asi zakřikli. U natahování pletiva nám asistoval můj táta, bohužel to už nešlo tak rychle, jak jsme si představovali.

Pletivo máme výšky 160 cm, sloupky jsme nechávali nad zemí 165 cm. No jo, jenže terén je mírně zvlněný a pletivo je na některých místech dokonce výš než sloupky, a tak jsme museli pletivo hodně natahovat, aby se roztáhlo a snížilo. Nakonec jsme 70 metrů pletiva natahovali 3 dny. :D Ale povedlo se, plot stojí!!!

 Lesnické pletivo jsme zvládli natáhnout sami, to šlo bez problémů. Rohy jsme vázali drátem a na průběžné sloupky jsme pletivo přitloukali sponkami ve tvaru U.

Na závěř jsme dělali branku, Je z prken, dvoukřídlá a pro dobrý vzejd stavebních strojů jsme jí udělali v šíři 6 metrů. Branka se osadila zámkem a petlicí a další malá stavební etapa je za námi :)

Teď nás čeká kolna...

Fotogalerie

Kácení stromů a oplocení pozemku
Kácení stromů a oplocení pozemku<br />Stromy jsou dole, teď odvětvit, větve spálit a dřevo odvést :)
Kácení stromů a oplocení pozemku<br />A je skoro uklizeno.
Kácení stromů a oplocení pozemku<br />Loupání kulatin
Kácení stromů a oplocení pozemku<br />Kulatiny natřené barvou i gumoasfaltem
Kácení stromů a oplocení pozemku<br />S vrtákem jsme se nějak rozjeli, nakonec jsme všechny díry udělali ručně :)
Kácení stromů a oplocení pozemku<br />Zemina skoro bez kamenů, tak mohla makat i Lucka :)
Kácení stromů a oplocení pozemku<br />První sloup usazen, pevný jako skála :)
Kácení stromů a oplocení pozemku<br />Po pár sloupech, nám to šlo jak po másle :)
Kácení stromů a oplocení pozemku<br />Natáhnout lesnický pletivo byla hračka
Kácení stromů a oplocení pozemku<br />Materiál máme, můžeme betonovat.
Kácení stromů a oplocení pozemku<br />První strana hotová....
Kácení stromů a oplocení pozemku<br />...snad i docela rovně :)
Kácení stromů a oplocení pozemku<br />Další strana, můžeme se vrhnout na pletivo.
Kácení stromů a oplocení pozemku<br />Po trochu trápením s natahováním pletiva je jedna strana hotová.
Kácení stromů a oplocení pozemku<br />Brána dodělaná taky, můžeme si to konečně zamknout a nebát se tu něco nechat :)
To je to naše místečko :)
Předchozí článek autora
01.03.2020 07:00 1917 zhlédnutí
Rozhodování a koupě pozemku
V létě 2017 jsme se s přítelkyní rozhodli, že bychom měli začít řešit vlastní bydlení. 

Stavební etapa: oplocení pozemku

Název položky Cena
Pletivo poplastované - 75 mb 5 250 Kč
Sloupky - 27 ks 6 129 Kč
Vzpěry - 8 ks 1 504 Kč
Beton na patky - 0,6 m3 1 050 Kč
Napínáky - 12 ks 264 Kč
Vázací drát - 2x 52 m 292 Kč
Očka na napínáky - 12 ks 288 Kč
Opasky na sloupky - 10 ks 320 Kč
Šrouby a matky k opasku - 15 ks 45 Kč
Pletivo lesnický - 100 mb 4 200 Kč
Dřěvěný kulatiny - 16 ks 1 100 Kč
Vázací drát - 100 mb 239 Kč
Gumosafalt - 4,5 kg 369 Kč
Barva Luxol Vintage - 2,5 l 229 Kč
Celkem 21 279 Kč