Jak bude náš dům vypadat?

Příspěvek stavebníka

Minule jsem psala o tom, jak bude náš dům velký. Dneska vám řeknu, z čeho bude postavený.

Dům bude postaven z červených pálených broušených cihel. Původně jsme se rozhodovali mezi systémem Porotherm nebo Heluz. Cihly jsme chtěli obyčejné, bez speciálních zateplovacích prvků, jelikož dům budeme chtít zateplit extra polystyrenem 18 cm. Pak jsme se ale začali koukat kolem a zjistili jsme, že v okolí stavby našeho domu všichni staví z cihel PICHLER. Začali jsme se o ně zajímat a zjistili, že je to rakouská značka cihel, která exportuje a zásobuje cihlami stavebniny u pohraničí. Při porovnání jsme zjistili, že tepelné parametry cihel jsou o trochu lepší než Porotherm a cihly Pichler jsou o hodně větší (cihla Pichler je dlouhá 30 cm a Porotherm jen 25 cm) a jejich cena je ale překvapivě mnohem nižší (Porotherm 48 Kč a Pichler 35 Kč). Nám se podařilo 1440 z 2200 cihel rezervovat za loňské ceny 35 Kč za kus, letos se ceny rapidně zvedli na 48 Kč za kus. O cihlách od Porothermu informace nemám. Překlady budou od Porothermu a na stropy použijeme MIAKO systém, taktéž od Porothermu.

Střecha bude sedlová. Krytinu jsme zvolili betonovou, jelikož keramická nám přišla moc drahá. Když jsme poptávali střechaře, zjistili jsme, že nám všichni automaticky naceňují značku BETONPRES a opět jsme ji viděli skoro na každé stavbě tady u nás. Nikdo si na kvalitu nestěžoval, takže jsme neodporovali. Budeme tedy mít tašku Betonpres exclusiv, barva střechy bude cihlově červená. Klempířina bude také v barvě červené.

Střešní okna budeme mít značky VELUX, trojskla. Původně jsme chtěli i speciální zateplovací lem kolem střešních oken, ale střechař nám poradil, že je to zbytečné, že toho stejně většinou sádrokártonáři vyřežou. Ve štítu bude ozdobný trám (pracovní název čelenka) a budou viditelné podhledy podbité palubkami. Krovy bychom rádi natřeli co nejsvětlejším lakem, aby dřevo vypadalo co nejpřirozeněji.

Okna jsme nakonec zvolili dřevěná. Líbí se nám dřevo jako materiál, jeho vlastnosti, masivnost a vzhled. Firem jsme oslovili mnoho, ale od začátku jsme měli favorita.

Firma OKNOTHERM je rodinná firma, která se rozrostla do neuvěřitelných rozměrů. Je kousek od nás, takže nebyl problém podívat se na jejich mateřskou prodejnu a výrobu. To pro nás bylo hodně důležité, protože jsme chtěli vidět, jaké mají výrobní postupy a z jakých komponentů se okna skládají, a to nám ve firmě, kde pouze prodávají výrobek z jiné firmy, nedokázali říct. Naštěstí pro nás i cena byla příznivá.

Okna budou tedy dřevěná s izolačním trojsklem. Pod prvky, které jsou až k zemi, bude purenit a dále budeme ještě mít parotěsné pásky. Paropropustné nakonec nechceme. Barva JAVOR a kliky stříbrné.

Omítky budou strojní. Firma Omítky Horák

Podlahy betonové klasické. Firma Betonpress.

Fasáda silikonová, systém Baumit. Barva fasády bude světle šedá a kolem oken bílé šambrány.

Vytápění bude za pomoci kamen s výměníkem a případně se bude přitápět elektrokotlem. Kamna jsme nakonec zvolili kachlová značky HEIN. Hledali jsme něco neokoukaného a kachlová kamna nás okouzlila. Nejenže jsou krásná, ale kachle mají akumulační vlastnost. Jedná se tedy o krbovou vložku s kachlovou obestavbou, která akumuluje teplo. Navíc je na výběr z nepřeberného množství barev kachlí, a tudíž se z nich dá udělat skvělý moderní prvek. My budeme mít kamna Baracca 3TV v barvě světle šedé s glazurou.

Komín bude nerezový, který povede až od druhého patra. Od kamen až ke stropu bude klasický kouřovod a tam se teprve napojí na komín. Barva komínu bude černá.

Kuchyň jsme také řešili dlouho a nakonec jsme se rozhodli pro IKEA. Zjistili jsme, že materiály nejsou tak špatné, jak se na první pohled zdálo, a dokonce mají i špičkové pojezdy a zdvihy. Líbí se mi jejich systémy a jak je všechno komplexní.

A interiérové dveře by se nám taktéž líbily masivní. Samozřejmě prosklené i neprosklené.

Pokud jste pozorně četli, mohli jste si povšimnout, že náš dům bude laděn do stylu tzv. „vesnického“. Nechceme modernu, ale zároveň nechceme dům staromódní. Chceme klasiku, která byla, je a bude hezká a nikdy nevyjde z módy. Barvy, které budeme používat, budou neutrální bílá, šedivá, dřevo.

Toto byl zřejmě poslední teoretický článek. Držte nám palce!

A podívejte se na náš Facebook Cesta do vlastního.

Hrubá stavba hotová!
Předchozí článek autora
16.07.2019 07:00 2826 zhlédnutí
Hrubá stavba hotová!
S menším skokem vám teď napíšu, že už máme hrubou stavbu. 
Stavba pokračuje
Následujicí článek autora
23.08.2019 07:00 2281 zhlédnutí
Stavba pokračuje
Ahojte všichni ! Máme plné ruce práce!

Stavební etapa: projekt domu stavební materiál a nářadí