Jak to všechno začalo v podstatě shodou náhod

12.07.2019 00:00 1406 zhlédnutí
Příspěvek stavebníka

Psal se 15. leden 2016, když jsme tehdy s přítelkyní vybírali auto na základě testovacích jízd, abychom ho koupili. Staré již totiž dosluhovalo. Byli jsme připraveni se i zadlužit.

Vzali jsme si ale lhůtu na rozmyšlenou. V den, kdy jsme měli učinit konečný verdikt, mi zavolal finanční poradce banky, u které jsem měl úvěr ze stav. spoření, jímž jsem financoval rekonstrukci zděděného bytu. Po krátké konzultaci mi byl nabídnut výhodný úvěr na nákup stavební parcely.

Začali jsme se tím vážně zabývat a auto najednou šlo zcela stranou. Mělo to samozřejmě háček. Úvěr bez zástavy nemovitosti, kterou bychom následně chtěli zastavit bance v rámci hypotéky na stavbu domu, byl kvůli našim tehdejším příjmům velmi finančně limitován. Po zasednutí "rodinné rady" jsme se rozhodli, že začneme shánět pozemek pro případnou výstavbu domu. Byl to můj sen a manželka tomu byla také nakloněna. Připadalo nám to smysluplnější než splácet auto.

A tehdy začalo poměrně náročné sledování všech možných inzerátů a nabídek všude možně. Ale ne a ne najít vhodný pozemek za cenu, kterou bychom byli schopni financovat. Jako naschvál přítelkyně onemocněla a tento úkol zbyl víceméně na mně. Aktivně jsme využívali služeb jednoho příbuzného, který se v dané problematice vyzná jakožto projektant inž. sítí. Vždy jsme našli třeba i finančně zajímavý pozemek, ale pokaždé to mělo nějaké velké ALE. Už jsme byli po 3 měsících hledání docela bezradní.

Příbuzný nám však dal tip na pozemek takřka 50 m od domu mých rodičů. Ten jsme ale nechtěli využít, neboť jsme chtěli zůstat na okraji města kvůli dostupnosti obchodů a služeb. Ceny pozemků v lokalitách, kde by se nám líbilo, byly však podle našeho názoru doslova astronomické. Následně jedna realitní kancelář nabízela pozemek v lokalitě, kde by se nám líbilo, avšak byl bez příjezdové cesty. RK se snažila vyjednat VB chůze a jízdy, avšak marně.

Pomalu nám docházela trpělivost, neboť každá prohlídka či inzerát skončily nezdarem. Objevila se i jedna velmi zajímavá nabídka, ale RK nás velmi zklamala. Ubezpečovala nás, že dotáhnout vodu bude brnkačka a to za doslova "pár korun". Místo a cena se nám však natolik líbila, že jsme čekali, až RK dodá informace o ceně vodovodního řadu a přípojky k případnému pozemku. Abychom zbytečně nečekali, jeli jsme v rámci pátečního odpoledne po práci na návštěvu k rodičům, s tím, že se zkusíme poinformovat na ten pozemek, co nám příbuzný doporučoval.

Cestou k rodičům mi zavolala paní z RK, která mě šokovala. Voda, která dle jejích předchozích slov měla stát přibližně 30 až 50 000 Kč, měla dle sdělení vodáren stát 390 000 Kč. To nás tak zaskočilo, že jsme se rozhodli si vzít čas na rozmyšlenou, s tím, že se jí ozveme po víkendu. Bylo to nad naše finanční možnosti. Samozřejmě na nás naléhala, že má jiného zájemce, ale já byl neoblomný a jasně jsem řekl, že pokud spěchá, ať klidně prodá, že za stejné peníze jsem schopný najít pozemek i jinde, ale nenechám se do ničeho tlačit!

Zašli jsme tedy k mamčině kamarádce, jakožto spolumajitelce, abychom zjistili podrobnosti o pozemku, který byl loukou a vypadal sice svahovitě, ale docela nenápadně a v poměrně klidné a pěkné, přírodou obklopené lokalitě.

Ukázalo se, že příbuzný měl svatou pravdu! Nabídla nám pozemek za opravdu slušnou cenu, kterou jsme byli schopni financovat. A jako bonus na pozemku byla příjezdová cesta, voda a plyn, a na sousedním pozemku elektřina a metalický internet od CETIN. Na západní straně pozemku protéká vodoteč, kterou lze využít jako výústní objekt jednotné kanalizace. Takže peripetie se zasíťováním v tomto případě odpadly. Pozemek se nám navíc líbil svou velikostí i umístěním.

Po zasednutí "rodinné rady" jsme se rozhodli pozemek poblíž mých rodičů koupit, neboť všechno to, co na vesnici z hlediska služeb a obchodu chybí, je v tomto případě k dispozici do cca 6 km. Do práce to mám kousek já i má milá, což je ideální. A tak jsme začali řešit financování s bankou a ke konci června 2016 doběhl vklad do KN a my se stali hrdými majiteli pozemku. To jsme náležitě zapili a současně začali promýšlet přípravu budoucí stavby domu.

Ale o tom až příště.

Stavební etapa:

Název položky Cena
Pozemek 500 000 Kč
Vklad do KN 1 000 Kč
Celkem 501 000 Kč
07.08.2019 14:04 781 zhlédnutí
Příprava stavby
Projekt domu a zdlouhavé úřadování
Projekt domu a zdlouhavé úřadování

V minulých článcích jsme se poměrně obsáhle věnovali tomu, jak se zrodil náš sen o bydlení v...

04.08.2019 18:35 1045 zhlédnutí
Příprava stavby
Přípravné kroky
Přípravné kroky

V minulém článku jsem popisoval, jak jsme shodou náhod koupili pozemek.

12.07.2019 10:23 1407 zhlédnutí
Příprava stavby
Jak to všechno začalo v podstatě shodou náhod
Jak to všechno začalo v podstatě shodou náhod

Psal se 15. leden 2016, když jsme tehdy s přítelkyní vybírali auto na základě testovacích jízd,...

Nové články na Svépomocí.cz

Příspěvek stavebníka
Vybavení bytu
Jak dát na strop trámy z PU
Příspěvek stavebníka
Základy a deska
Skrývka aneb Srovnání terénu
Příspěvek stavebníka
Dokončení rekonstrukce
Rekonstrukce koupelny
Příspěvek stavebníka
Příprava stavby
a můžeme začít stavět...

Související články