Máme vůbec začít stavět?

Příspěvek stavebníka

Rozhodnout se pořídit si vlastní bydlení není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Člověk by si měl každý svůj krok v životě pořádně rozmyslet. Přemýšlet nad tím, co by kdyby, myslet na věci do důsledků a uvědomit si, na jak dlouho ovlivní dané rozhodnutí náš život.

Což znamená, chceme-li postavit dům, musíme si uvědomit, že taková záležitost není na pár let. Že si nemůžeme za pár roků říct "Hele, mě to tady na vesnici už nebaví, pojďme si postavit nový dům ve městě!". Takhle by určitě naše myšlení vypadat nemělo. Musíme se sami sebe zeptat, jestli je dům opravdu to, co chceme. A jestli jsme ochotní v něm zůstat i několik desítek let, nejlépe do konce života... Dále je také důležité přemýšlet nad tím, zda ten, s kým budeme dům stavět, bude v našem životě tak dlouho jako onen dům. Pokud jsem se svým partnerem v jednom kuse v rozporu, náš vztah nefunguje, jak by měl a mám takový pocit, že to nevydrží, tak je hloupost udělat si s takovým člověkem velký finanční závazek. Člověk by neměl cítit žádné výčitky a měl by být vnitřně se svým rozhodnutím spokojený. Pokud cítíte, že stavba domu je opravdu to pravé, pak je to dobré znamení a měli byste o věcech přemýšlet dál. Pokud však máte nepříjemné pocity a víte, že něco není v pořádku, tak byste měli nejdříve své záležitosti vyřešit a pak teprve řešit stavbu domu. Vždyť přece není nic hezčího než být spokojený v osobním životě po všech stránkách :-)

No a předposledním a neméně důležitým bodem jsou finance. Před každým finančně nákladným rozhodnutím by si měl člověk dobře spočítat výdaje. My jsme si sepsali výdaje v přítomnosti - to znamená, co platíme teď, potom výdaje, které budou ovlivněné hypotékou, a to jak při stavbě domu (úroky), tak pak po samotné stavbě. Důležité je myslet na všechny výdaje, které mohou nastat. Za nájem, splátky, jídlo, benzín, a hlavně nezapomenout na to, že člověk si občas musí i koupit něco nového (oblečení, restaurace, věci pro děti, mazlíčky apod.). Pokud Vám tyto výdaje vychází dobře i s dostatečnou rezervou, máte napůl vyhráno. Dále je ale důležité myslet na různé scénáře - u nás to například bylo, až se nám narodí miminko a já budu na mateřské - budeme si to moct dovolit? Budeme mít dost peněz zajistit nás, a ještě malé dítě? Je určitě důležité myslet na všechno, aby nás život ničím nepřekvapil!

Poslední věcí jsou úspory. S nulou v kapse toho moc nezvládneme. Člověk by měl mít nějakou finanční rezervu, protože na stavbě domu je mnoho věcí, které se musí platit ze svého. V našem případě to bylo: Záloha na rezervaci pozemku, daň z nabytí nemovitosti, projekt na rodinný dům, akontace hypotéky. A určitě bude ještě více věcí, které budeme muset platit "ze svého". Člověk bude muset platit různé zálohy dodavatelům a může se stát, že peníze z hypotéky nebudou k dispozici. Proto určitě doporučujeme mít svoji finanční zásobu, ze které se dá čerpat v případě potřeby, a ty peníze nám nebudou nikde chybět.

Pokud víte a cítíte, že vše výše zmíněné je u Vás v pořádku, tak určitě můžete přemýšlet nad dalšími kroky, které Vás povedou na CESTĚ DO VLASTNÍHO a sledujte nadále Facebook, kde se už v dalším článku dočtete, jak vybrat správný pozemek.

Jak jsme se rozhodli
Následujicí článek autora
07.07.2019 07:00 1242 zhlédnutí
Jak jsme se rozhodli
Ahoj, tak čím asi začít? Možná by bylo dobré, přiblížit trochu náš příběh vám, lidem kteří mají...

Stavební etapa: rozhodnutí stavět